Šiandieną grupė žinomų Lietuvos meno žmonių išplatino kreipimąsį į valstybės prezidentę Dalią Grybauskaitę, Seimo pirmininką Vydą Gedvilą ir Ministrą pirmininką Algirdą Butkevičių, siekdami atkreipti dėmesį į nacionalinės kultūros politikos svarbą ir jai vadovausiančio kultūros ministro kompetenciją.
Lietuvos Respublikos Prezidentei Daliai Grybauskaitei
Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkui Vydui Gedvilui
Paskirtajam Lietuvos Respublikos Ministrui Pirmininkui Algirdui Butkevičiui
KREIPIMASIS DĖL KULTŪROS MINISTRO PASKYRIMO
Kreipiamės į Jus dėl formuojamos naujosios Vyriausybės labai svarbaus nario – kultūros ministro – paskyrimo, nes esame labai susirūpinę dėl to, kokių gebėjimų ir patirties asmuo bus paskirtas į Lietuvos Respublikos kultūros ministro pareigas.
Iš viešojoje erdvėje skelbiamos informacijos mums susidaro įspūdis, jog Kultūros ministerija jau yra visai nebesvarbi vyriausybės institucija, kuriai vadovauti gali būti skiriamas bet koks asmuo, kad ir beveik neturintis kultūros ar kultūros vadybos patirties, ar į šias atsakingas vyriausybines pareigas gali būti paskirtas bet koks partinės priklausomybės ryšiais su jį deleguojančia partija susijęs politinio pasitikėjimo komandos narys. Tai rodo, kaip iš esmės nuvertinami mūsų Tautos pamatai, kurie yra modernios valstybės sąmoningumo pagrindas, valstybės dvasinių ir kūrybinių galių centras. Juk mūsų Lietuvos Respublika atgimė iš kultūrinio identiteto šaknų, kurios maitino ir išsaugojo Tautą sunkiausiais sovietinės priklausomybės metais.
Žvelgdami į dviejų dešimtmečių nepriklausomos Lietuvos valstybinės kultūros politikos įgyvendinimo patirtį, dabartinę padėtį bei parengtus ar šiuo metu rengiamus šalies 2014-2020 metų raidos planus, atkreipiame Valstybės vadovų dėmesį į tai, jog iki šiol vyravusios tendencijos izoliuoti, išstumti į periferiją, diskriminuoti kultūros sektorių gali būti toliau programuojamos ir kelti realų pavojų Lietuvos kultūros tęstinumui bei tarptautiniam konkurencingumui.
Menkos patirties asmens teikimas į Kultūros ministrus gali ne tik pabloginti, bet ir dar labiau komplikuoti ne tik kultūros ir meno sektoriaus, bet ir visos mūsų valstybės padėtį. Kūrybinės galios, prigimtiniai talentai – savaiminis turtas, tautos kūrybiškumo ir savivokos ugdymo pagrindas, piliečių tarpusavio supratimo ir socialinio jautrumo prielaida, taip pat galinti generuoti ir pridėtinę vertę ekonomikai. Būtina, kad naujasis Kultūros ministras suvoktų kultūros politikos pagrindus, jų esmę, kad galėtų vykdyti esminius valstybės įsipareigojimus kultūrai, juos stiprintų. Labai svarbu, kad būtų tinkamai įgyvendinamas svarbiausias kultūros politikos atnaujinimo dokumentas – Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės teikimu, Seimo nutarimu, visoms parlamentinėms partijoms pritarus, 2010 m. patvirtintos „Lietuvos kultūros politikos kaitos gairės“, kuriose kultūra įvardinta kaip mūsų valstybės pamatas ir nurodyta, kad šių Gairių vykdymui būtina numatyti „kultūros veiksmų programos parengimą, įgyvendinant Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramos Lietuvai 2014–2020 metais perspektyvą“ .
Labai svarbu, kad Lietuvai 2013 m. II pusmetyje pirmininkaujant Europos Sąjungos Tarybai, naujasis Kultūros ministras puikiai išmanytų Europos Sąjungos kultūros politikos specifiką, gebėtų spręsti audiovizualinių reikalų ir kultūros sektoriuose kylančias problemas ne tik nacionaliniame, bet ir europiniame lygmenyje. Pirmininkavimo metu Lietuvos kultūros ministras turės pirmininkauti ES kultūros ir audiovizualinių reikalų ministrų Tarybos posėdžiams, atstovauti jai Europos Parlamente, pristatyti ir ginti pirmininkavimo prioritetus europinėse institucijose, atstovauti ES aukščiausio lygmens tarptautiniuose kultūros forumuose. Būtina, kad naujasis kultūros ministras būtų puikus kultūros ir meno žinovas ir strategas, gebantis sutelkti kultūros ir meno profesionalus, regionų kultūrininkus, paveldo vertybių puoselėtojus kryptingam ir kokybiškam kultūros politikos darbų įgyvendinimui ir Lietuvoje, ir užsienyje.
Tikimės, kad Jūsų, Valstybės vadovų, pastangomis Lietuvos Respublikos kultūros ministru bus paskirtas tikras kultūros ir meno srities profesionalas, kultūros politikos įgyvendinimo ir administravimo gebėjimų turintis asmuo – patikima, pripažinta mūsų kultūros asmenybė.
Lietuvos meno kūrėjų asociacijos prezidentas Kornelijus Platelis
Lietuvos dailės muziejaus sekretorius strateginiam planavimui,
plėtrai ir vadybai Vytautas Balčiūnas
Lietuvos nacionalinės dailės galerijos vadovė Lolita Jablonskienė
Lietuvos nacionalinio dramos tetarto direktorius Martynas Budraitis
Lietuvos nacionalinio dramos teatro direktoriaus pavaduotoja Aušra Pliaugienė
Lietuvos nacionalinės filharmonijos generalinė direktorė Rūta Prūsevičienė
Aktorius Juozas Budraitis
Menų spaustuvės direktorius Audronis Imbrasas
Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, režisierius Oskaras Koršunovas
Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, režisierius Gintaras Varnas
Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, dirigentas Robertas Šervenikas
Kauno muzikinio teatro vadovas Benjaminas Želvys
Kauno muzikinio teatro vadovo pavaduotojas Rimantas Lekavičius
Kauno nacionalinio dramos teatro vadovas Egidijus Stancikas
Teatro kritikas, „Menų faktūros“ redaktorius Vaidas Jauniškis
Profesorė, teatrologė Irena Veisaitė
Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, kino režisierius Arūnas Matelis
Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, kino režisierius Šarūnas Bartas
Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Audrius Stonys
Kino prodiuserė Uljana Kim
Kino prodiuserė Ieva Norvilienė
Kino režisierius Kristijonas Vildžiūnas
Vilniaus tarptautinio kino festivalio „Kino pavasaris“ direktorė Vida Ramaškienė
Architektas Audrys Karalius
Vilniaus miesto operos meno vadovė, režisierė Dalia Ibelhauptaitė
Operos solistė Asmik Grigorian
Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro meno vadovas ir dirigentas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Gintaras Rinkevičius
dabaras
( 2012-11-29 )
Siulomas Giedrius Drukteinis.
Atrodo, dabar tai jau tikrai bus „nuveikta“ daug. Ir svarbiausiai, pagal visas etiketo taisykles.
to 2195
( 2012-11-28 )
Atstovavimas užsienyje-puiku,bet kas realiai nuveikta kultūros sklaidai pačioje Lietuvoje ,turiu omenyje toliau,negu 20 km nuo ministerijos durų?
to - to Lukas
( 2012-11-28 )
Gaila, gerbiamasis, kad per du metus nesugebejote pastebeti, kaip pasikeite Kulturos ministerijos veikla ir kulturinis Lietuvos atstovavimas uzsienyje, kai ministru dirbo A.Gelunas. Kaip diena ir naktis, as jums pasakysiu. Pirmiausia, nebebuvo geda. Antra, padeti pamatai ne vienam fundamentaliam darbui, kuris, jeigu nebus siauraprociu sugriautas, sukurs efektyvia ir gana nepriklausoma kulturos politika.
Vilmantas Rutkauskas
( 2012-11-27 )
Tekstas nuskamba ne kaip reikalavimas, o kakaip kultiuringai patariamasis. Tad turbūt reik manyt, kad valdžiasėdžiai už patarimus bent padėkos.
to Lukas
( 2012-11-27 )
Kultūros ministerijai iki šiol vadovauja asmuo,jei neklystu,turintis menininko,mokslininko kvalifikacijas,vadybininko patirties,tačiau dideliais nuveiktais darbais (architektūros srityje-jokiais),mano nuomone, neapsižymėjęs,nors daug žadėjęs…..
to mindaugas m
( 2012-11-27 )
tai ponas spausk „like“ fbuke ir cia galima kazkokiu budu pritarti kreipimuisi. neradau ir as jo kol kas kituose saituose.
mindaugas mačiulis
( 2012-11-27 )
o kur tas kreipimasis buvo po perkūnais 🙁 nei lar nei las, užsiutau, fbukas yra galųgale
Inga
( 2012-11-27 )
Pritariu Lukui, labai.
litofcui: siaip jau tu irgi KARTU tam durniu laive sedi ir plauksi ten, kur nuspres kapitonas… TAI KAS CIA -„DURNIUS“ gaunasi..?
litofcas
( 2012-11-27 )
durniu laivas. o didziausi kvailai kurie cia kazkur kreipiasi.
siurprizas
( 2012-11-27 )
Striptizo Erelis kuo blogas kulturos ministras, a?
http://www.lrytas.lt/lietuvos-diena/aktualijos/darbo-partija-i-kulturos-ministro-posta-siulo-j-gaizauska.htm
mnmn
( 2012-11-27 )
bijodami apsijuokti naujieji net nedrista viesai ivardinti kulturos ministro kandidaturos
Ona U.
( 2012-11-27 )
Manau, į tokias pareigas turėtų būti skiriamas žmogus, ne vien nusipelnęs savo srityje, kaip meno kūrėjas, bet jis dar privalo turėti gero bendravimo su žmonėmis įgūdžius, privalo turėti darbų organizavimo patirtį, toliaranciją nuomonių įvairovei. Kitaip tariant, diplomatinių savybių.
Jau esame turėję ministrą- aktorių, dailininką…
Senos administravimo kultūros vadovai turi ne vien ilgalaikę darbo patirtį, bet ir jau susiformavusių pažinčių, ryšių ratą. Tai gali kartu ir padėti būsimame darbe, bet gali būti ir stabdis naujovių atsiradimui ir įgyvendinimui.
Kiekvieną kandidatūrą BŪTINA labai gerai “ pasverti“.
Lukas
( 2012-11-27 )
Respektas, Audry!
Tik kažin kodėl mažokai architektų prie kreipimosi prisidėjo – rūmai ir sąjunga liko tylūs..
Inga
( 2012-11-27 )
Niu LIUKS. SUPER. „Menininkai“, „menininkai“, BET iki tol, kol i kampa neispraudzia….
ACIU