images_straipsniu_foto_2118_menininku kreipimasis tit

MENININKŲ KREIPIMASIS:// KULTŪRAI NETURĖTŲ VADOVAUTI ATSITIKTINIS ŽMOGUS

Šiandieną grupė žinomų Lietuvos meno žmonių išplatino kreipimąsį į valstybės prezidentę Dalią Grybauskaitę, Seimo pirmininką Vydą Gedvilą ir Ministrą pirmininką Algirdą Butkevičių, siekdami atkreipti dėmesį į nacionalinės kultūros politikos svarbą ir jai vadovausiančio kultūros ministro kompetenciją.

Lietuvos Respublikos Prezidentei Daliai Grybauskaitei

Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkui Vydui Gedvilui

Paskirtajam Lietuvos Respublikos Ministrui Pirmininkui Algirdui Butkevičiui   

KREIPIMASIS  DĖL KULTŪROS MINISTRO PASKYRIMO                        

Kreipiamės į Jus dėl formuojamos naujosios Vyriausybės labai svarbaus nario – kultūros ministro – paskyrimo, nes esame labai susirūpinę dėl to, kokių gebėjimų ir patirties asmuo bus paskirtas į Lietuvos Respublikos kultūros ministro pareigas. 

Iš viešojoje erdvėje skelbiamos informacijos mums susidaro įspūdis, jog Kultūros ministerija jau yra visai nebesvarbi vyriausybės institucija, kuriai vadovauti gali būti skiriamas bet koks asmuo, kad ir beveik neturintis kultūros ar kultūros vadybos patirties, ar į šias atsakingas vyriausybines pareigas gali būti paskirtas bet koks partinės priklausomybės ryšiais su jį deleguojančia partija susijęs politinio pasitikėjimo komandos narys. Tai rodo, kaip iš esmės nuvertinami mūsų Tautos pamatai, kurie yra modernios valstybės sąmoningumo pagrindas, valstybės dvasinių ir kūrybinių galių centras. Juk mūsų Lietuvos Respublika atgimė iš kultūrinio identiteto šaknų, kurios maitino ir išsaugojo Tautą sunkiausiais sovietinės priklausomybės metais.

Žvelgdami į dviejų dešimtmečių nepriklausomos Lietuvos valstybinės kultūros politikos įgyvendinimo patirtį, dabartinę padėtį bei parengtus ar šiuo metu rengiamus šalies 2014-2020 metų raidos planus, atkreipiame Valstybės vadovų dėmesį į tai, jog iki šiol vyravusios tendencijos izoliuoti, išstumti į periferiją, diskriminuoti kultūros sektorių gali būti toliau programuojamos ir kelti realų pavojų Lietuvos kultūros tęstinumui bei tarptautiniam konkurencingumui.

Menkos patirties asmens teikimas į Kultūros ministrus gali ne tik pabloginti, bet ir dar labiau komplikuoti ne tik kultūros ir meno sektoriaus, bet ir visos mūsų valstybės padėtį. Kūrybinės galios, prigimtiniai talentai – savaiminis turtas, tautos kūrybiškumo ir savivokos ugdymo pagrindas, piliečių tarpusavio supratimo ir socialinio jautrumo prielaida, taip pat galinti generuoti ir pridėtinę vertę ekonomikai. Būtina, kad naujasis Kultūros ministras suvoktų kultūros politikos pagrindus, jų esmę, kad galėtų vykdyti esminius valstybės įsipareigojimus kultūrai, juos stiprintų. Labai svarbu, kad būtų tinkamai įgyvendinamas svarbiausias kultūros politikos atnaujinimo dokumentas – Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės teikimu, Seimo nutarimu, visoms parlamentinėms partijoms pritarus, 2010 m. patvirtintos „Lietuvos kultūros politikos kaitos gairės“, kuriose kultūra įvardinta kaip mūsų valstybės pamatas ir nurodyta, kad šių Gairių vykdymui būtina numatyti „kultūros veiksmų programos parengimą, įgyvendinant Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramos Lietuvai 2014–2020 metais perspektyvą“ .

Labai svarbu, kad Lietuvai 2013 m. II pusmetyje pirmininkaujant Europos Sąjungos Tarybai, naujasis Kultūros ministras puikiai išmanytų Europos Sąjungos kultūros politikos specifiką, gebėtų spręsti audiovizualinių reikalų ir kultūros sektoriuose kylančias problemas ne tik nacionaliniame, bet ir europiniame lygmenyje. Pirmininkavimo metu Lietuvos kultūros ministras turės pirmininkauti ES kultūros ir audiovizualinių reikalų ministrų Tarybos posėdžiams, atstovauti jai Europos Parlamente, pristatyti ir ginti pirmininkavimo prioritetus europinėse institucijose, atstovauti ES aukščiausio lygmens tarptautiniuose kultūros forumuose. Būtina, kad naujasis kultūros ministras būtų puikus kultūros ir meno žinovas ir strategas, gebantis sutelkti kultūros ir meno profesionalus, regionų kultūrininkus, paveldo vertybių puoselėtojus kryptingam ir kokybiškam kultūros politikos darbų įgyvendinimui ir Lietuvoje, ir užsienyje.

Tikimės, kad Jūsų, Valstybės vadovų, pastangomis Lietuvos Respublikos kultūros ministru bus paskirtas tikras kultūros ir meno srities profesionalas, kultūros politikos įgyvendinimo ir administravimo gebėjimų turintis asmuo – patikima, pripažinta mūsų kultūros asmenybė.

 

Lietuvos meno kūrėjų asociacijos prezidentas Kornelijus Platelis

Lietuvos dailės muziejaus sekretorius strateginiam planavimui,

plėtrai ir vadybai Vytautas Balčiūnas

Lietuvos nacionalinės dailės galerijos vadovė Lolita Jablonskienė

Lietuvos nacionalinio dramos tetarto direktorius Martynas Budraitis

Lietuvos nacionalinio dramos teatro direktoriaus pavaduotoja Aušra Pliaugienė

Lietuvos nacionalinės filharmonijos generalinė direktorė Rūta Prūsevičienė

Aktorius Juozas Budraitis

Menų spaustuvės direktorius Audronis Imbrasas

Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, režisierius Oskaras Koršunovas

Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, režisierius Gintaras Varnas

Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, dirigentas Robertas Šervenikas

Kauno muzikinio teatro vadovas Benjaminas Želvys    

Kauno muzikinio teatro vadovo pavaduotojas Rimantas Lekavičius

Kauno nacionalinio dramos teatro vadovas Egidijus Stancikas

Teatro kritikas, „Menų faktūros“ redaktorius Vaidas Jauniškis

Profesorė, teatrologė Irena Veisaitė

Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, kino režisierius Arūnas Matelis

Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, kino režisierius Šarūnas Bartas

Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Audrius Stonys

Kino prodiuserė Uljana Kim

Kino prodiuserė Ieva Norvilienė

Kino režisierius Kristijonas Vildžiūnas

Vilniaus tarptautinio kino festivalio „Kino pavasaris“ direktorė Vida Ramaškienė

Architektas Audrys Karalius

Vilniaus miesto operos meno vadovė, režisierė Dalia Ibelhauptaitė

Operos solistė Asmik Grigorian

Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro meno vadovas ir dirigentas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Gintaras Rinkevičius

Komentarai

 1. Siulomas Giedrius Drukteinis.
  Atrodo, dabar tai jau tikrai bus „nuveikta“ daug. Ir svarbiausiai, pagal visas etiketo taisykles.

 2. Atstovavimas užsienyje-puiku,bet kas realiai nuveikta kultūros sklaidai pačioje Lietuvoje ,turiu omenyje toliau,negu 20 km nuo ministerijos durų?

 3. Gaila, gerbiamasis, kad per du metus nesugebejote pastebeti, kaip pasikeite Kulturos ministerijos veikla ir kulturinis Lietuvos atstovavimas uzsienyje, kai ministru dirbo A.Gelunas. Kaip diena ir naktis, as jums pasakysiu. Pirmiausia, nebebuvo geda. Antra, padeti pamatai ne vienam fundamentaliam darbui, kuris, jeigu nebus siauraprociu sugriautas, sukurs efektyvia ir gana nepriklausoma kulturos politika.

 4. Tekstas nuskamba ne kaip reikalavimas, o kakaip kultiuringai patariamasis. Tad turbūt reik manyt, kad valdžiasėdžiai už patarimus bent padėkos.

 5. Kultūros ministerijai iki šiol vadovauja asmuo,jei neklystu,turintis menininko,mokslininko kvalifikacijas,vadybininko patirties,tačiau dideliais nuveiktais darbais (architektūros srityje-jokiais),mano nuomone, neapsižymėjęs,nors daug žadėjęs…..

 6. tai ponas spausk „like“ fbuke ir cia galima kazkokiu budu pritarti kreipimuisi. neradau ir as jo kol kas kituose saituose.

 7. o kur tas kreipimasis buvo po perkūnais 🙁 nei lar nei las, užsiutau, fbukas yra galųgale

 8. Pritariu Lukui, labai.
  litofcui: siaip jau tu irgi KARTU tam durniu laive sedi ir plauksi ten, kur nuspres kapitonas… TAI KAS CIA -„DURNIUS“ gaunasi..?

 9. durniu laivas. o didziausi kvailai kurie cia kazkur kreipiasi.

 10. Striptizo Erelis kuo blogas kulturos ministras, a?
  http://www.lrytas.lt/lietuvos-diena/aktualijos/darbo-partija-i-kulturos-ministro-posta-siulo-j-gaizauska.htm

 11. bijodami apsijuokti naujieji net nedrista viesai ivardinti kulturos ministro kandidaturos

 12. Manau, į tokias pareigas turėtų būti skiriamas žmogus, ne vien nusipelnęs savo srityje, kaip meno kūrėjas, bet jis dar privalo turėti gero bendravimo su žmonėmis įgūdžius, privalo turėti darbų organizavimo patirtį, toliaranciją nuomonių įvairovei. Kitaip tariant, diplomatinių savybių.
  Jau esame turėję ministrą- aktorių, dailininką…
  Senos administravimo kultūros vadovai turi ne vien ilgalaikę darbo patirtį, bet ir jau susiformavusių pažinčių, ryšių ratą. Tai gali kartu ir padėti būsimame darbe, bet gali būti ir stabdis naujovių atsiradimui ir įgyvendinimui.
  Kiekvieną kandidatūrą BŪTINA labai gerai “ pasverti“.

 13. Respektas, Audry!

  Tik kažin kodėl mažokai architektų prie kreipimosi prisidėjo – rūmai ir sąjunga liko tylūs..

 14. Niu LIUKS. SUPER. „Menininkai“, „menininkai“, BET iki tol, kol i kampa neispraudzia….
  ACIU

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Kampo paroda

PASKATINS MUZIEJŲ VEIKLĄ: Kultūros ministerija išskirstė 1,6 mln. eurų

2024 sausio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Pirmuoju savo 2024 metų  įsakymu kultūros ministras Simonas Kairys paskyrė finansavimą nacionalinių ir valstybinių muziejų, kurių savininko teises ir pareigas įgyvendina Kultūros ministerija, projektams. Šie

Lietuvos kultūros taryba

KULTŪROS MINISTERIJA: Bus keičiamas Lietuvos kultūros tarybos įstatymas

2021 rugsėjo 141 KomentarasPILOTAS.LT

Kultūros ministerija Seimo rudens sesijai teikia Lietuvos kultūros tarybos (LKT) įstatymo pakeitimą, kuriuo iš esmės bus keičiamas LKT finansavimo modelis. Kultūros ministras Simonas Kairys sako,

Nešk savo šviesą ir tikėk

UŽ NUOPELNUS KULTŪRAI: Įteikė 3 garbės ženklus „Nešk savo šviesą ir tikėk“

2020 lapkričio 272 KomentaraiPILOTAS.LT

Laikinai einantis kultūros ministro pareigas Mindaugas Kvietkauskas trims Lietuvos kultūrai ir menui nusipelniusiems žmonėms įteikė aukščiausius Kultūros ministerijos skiriamus apdovanojimus – garbės ženklus „Nešk savo

Punia

KULTŪROS MINISTERIJA: Nustatyti 3 Kultūros kelių lygmenys

2020 lapkričio 133 KomentaraiPILOTAS.LT

Vadovaudamasi Kultūros kelių vystymo Lietuvoje koncepcija, kultūros ministerija patvirtino Kultūros kelių Lietuvoje lygmens nustatymo ir sertifikavimo tvarkos aprašą.   Šio aprašo reglamentuojama tvarka gali būti nustatyti

Lietuvos kultūros taryba

ARTĖJA NAUJA KADENCIJA: Paskelbta Lietuvos kultūros tarybos narių paieška

2020 birželio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministerija paskelbė naujos kadencijos Lietuvos kultūros tarybos (LKT) narių rinkimų pradžią. Pretendentus į LKT narius gali siūlyti fiziniai ir juridiniai asmenys. Pagal Lietuvos kultūros

Kultūros ministerija

2,7 MILIJONO MENININKAMS REMTI: Kultūros ministerija didina finansavimą

2020 gegužės 8Be komentarųPILOTAS.LT

Šią savaitę Vyriausybei padidinus kultūros srities finansavimą dėl Koronavirus pandemijos, individualioms kultūros ir meno kūrėjų stipendijoms papildomai paskirta 2,1 mln. eurų. Iš viso Individualioms kultūros

Stasys Eidrigevičius

PAREIŠKĖ PAGARBĄ: S.Eidrigevičiui įteikė aukščiausią Kultūros ministerijos apdovanojimą

2019 lapkričio 151 KomentarasPILOTAS.LT

Žinomam lietuvių tapytojui, grafikui, iliustratoriui Stasiui Eidrigevičiui ką tik įteiktas aukščiausias Kultūros ministerijos skiriamas apdovanojimas – garbės ženklas „Nešk savo šviesą ir tikėk“. Lenkijoje gyvenantis

Auksinis liūtas

KULTŪROS MINISTERIJA: Už svarbius tarptautinius apdovanojimus – solidžios premijos

2019 birželio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas ką tik patvirtino Kultūros ministerijos premijų už gautus svarbiausius tarptautinius apdovanojimus kultūros srityje skyrimo ir mokėjimo tvarkos aprašą. Remiantis šiuo aprašu

Kultūros ministerija

FORMUOS DIZAINO POLITIKĄ: Patvirtinta Lietuvos dizaino tarybos sudėtis

2019 gegužės 61 KomentarasPILOTAS.LT

Pasitinkant prasidedančią 14-ąją Dizaino savaitę, kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas patvirtino šalies dizaino tarybos sudėtį. Pagal tarybos nuostatus ją sudaro 9 nariai, kurie artimiausius 3 metus

Kultūros ministerija

TIKISI BENDRAUTI GLAUDŽIAU: Architektai diskutavo su naujuoju kultūros ministru

2019 kovo 82 KomentaraiPILOTAS.LT

Neseniai įvyko naujojo kultūros ministro Mindaugo Kvietkausko pirmasis sutikimas su architektų bendruomene, inicijuotas Lietuvos architektų sąjungos (LAS) pirmininkės Rūtos Leitanaitės. LAS atstovai Kultūros ministerijoje pristatė

LAR

PAVELDO REFORMA: Architektų Rūmai ragina Kultūros ministeriją grįžti į pradžią

2018 birželio 298 KomentaraiAudrys Karalius

Lietuvos architektų rūmų taryba oficialiu raštu kreipėsi į Kultūros ministeriją ragindama neaprobuoti jos parengto „Kultūros paveldo apsaugos institucinės pertvarkos metmenų“ projekto. Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson

Kultūros ministerija

BAIGĖ PERTVARKĄ: Kultūros ministerija stiprina politiką, edukaciją, turinį

2018 sausio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Ką tik baigėsi Kultūros ministerijos pertvarka – nuo sausio 15 dienos įsigaliojo nauja ministerijos struktūra. Persitvarkiusi ministerija sustiprino kultūros edukacijos, medijų raštingumo bei visuomenės informavimo

kultūros ministerija

KULTŪROS MINISTERIJA: Renkamos paraiškos Vyriausybės kultūros ir meno premijoms

2017 spalio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministerijai galima teikti paraiškas Vyriausybės kultūros ir meno premijoms gauti. Pretendentus turi teisę siūlyti Lietuvos Respublikoje registruoti juridiniai asmenys, kitose Europos Sąjungos valstybėse ir

es_lo_170800_e01

199 MLN. EURŲ KULTŪROS OBJEKTAMS: Daugiausia atiteks regionams

2017 rugpjūčio 1Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministerija, kuriai pirmą kartą numatytos Europos Sąjungos investicijos, baigė 199 mln. eurų investicijų planavimą. Remiantis Vyriausybės programoje numatytais tikslais, itin didelė dalis šių investicijų

images_pulsas_foto_3981_kultu_lo_150900_e01_xxx

NACIONALINĖ KULTŪROS IR MENO PREMIJA://PASKELBTAS KANDIDATŲ SĄRAŠAS

Kultūros ministerija paskelbė kandidatų sąrašą 2015 metų Lietuvos nacionalinei kultūros ir meno premijai gauti. Jame – 42 pavieniai menininkai ar jų grupinės. Tarp pretendentų greta

images_pulsas_foto_kultu_lo_110700_www_e01

NACIONALINĖ KULTŪROS IR MENO PREMIJA:// PRETENDUOJA 2 ARCHITEKTAI

Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų komisija ką tik paskelbė 12 pretendentų gauti 2014 metų Lietuvos nacionalines kultūros ir meno premijas sąrašą. Bene pirmą kartą

images_phocagallery_3415_Menu Duzges_3415_Menu Duzges_tit

MENŲ DŪZGIŲ LOGOTIPAS://KULTŪROS MINISTERIJAI REIKIA PAGALBOS APSISPRENDŽIANT

Kultūros ministerija šaukiasi pagalbos – reikia išrinkti geriausią kultūros edukacijos savaitės „Menų dūzgės“ logotipą iš 7 variantų. Kaip visada – valdiškoji viešųjų pirkimų sistema su

images_phocagallery_2236_Kultur_min_keikia_tit

Š.BIRUTIS KEIKIA KULTŪROS TARYBĄ://KULTŪROS MINISTERIJA ATKIRSTA NUO FINANSŲ

Naujasis kultūros ministras Šarūnas Birutis piktinasi, kad įgyvendinant praeitą rudenį priimtą Kultūros tarybos įstatymą, Kultūros ministerija tapo atkirsta nuo finansų skirstymo. Priminsiu, kad būtent tokia

images_pulsas_foto_2218_e01_PET

PERPETUUM MOBILE:// ARCHITEKTAI MEZGĖ DRAUGYSTĘ SU NAUJUOJU KULTŪROS MINISTRU

Kaip Lietuvoje įprasta, valdžiai pasikeitus, visus reikalus tenka pradėti iš naujo, nes pirmtako ir jo veiklos demonizavimas yra tarsi privalomoji „naujos pradžios“ tradicija. Taigi, naujo

images_straipsniu_foto_2118_menininku kreipimasis tit

MENININKŲ KREIPIMASIS:// KULTŪRAI NETURĖTŲ VADOVAUTI ATSITIKTINIS ŽMOGUS

Šiandieną grupė žinomų Lietuvos meno žmonių išplatino kreipimąsį į valstybės prezidentę Dalią Grybauskaitę, Seimo pirmininką Vydą Gedvilą ir Ministrą pirmininką Algirdą Butkevičių, siekdami atkreipti dėmesį

images_straipsniu_foto_2108_pavei_kn_090500_e01_BRA

STEIGIAMA KULTŪROS TARYBA//KULTŪROS MINISTERIJAI LIEKA POLITIKA

©pilotas.lt Vyriausybė ką tik pritarė Kultūros ministerijos siūlymui steigti Kultūros tarybą nuo kitų metų sausio 1 dienos. Taip pat patvirtinti Kultūros tarybai numatyti 20 valstybės

images_straipsniu_foto_1987_gulbe tit

KULTŪRINIS OPTIMIZAVIMAS://KULTŪROS TARYBOS ĮSTATYMAS PASIEKĖ SEIMĄ

Vakar Seimas priėmė Lietuvos kultūros tarybos įstatymo projektą, kuris nustato Kultūros tarybos statusą, veiklos tikslus, funkcijas bei veiklos organizavimą. Kultūros taryba bus biudžetinė įstaiga prie

images_phocagallery_1766_Gelunas_PAV_tit_gelunas_KAA

PAVELDO PROBLEMOS: //KULTŪROS MINISTERIJA JAU MATO, RYTOJ IMSIS SPRENDIMŲ

“Tenka pripažinti – kultūros paveldo srityje pavyko nuveikti labai nedaug. Paveldosaugos sistema, deja, netapo nei aiškesnė, nei atviresnė visuomenei, nei efektyvesnė,“- prisipažino kultūros ministras Arūnas

images_pulsas_foto_1763_piket_kn_120426_e01_BRA

IŠGIRDO ARCHITEKTUS://KULTŪROS MINISTRAS KVIEČIA DALYKINĮ SUSITIKIMĄ

Balandžio pabaigoje po Kultūros paveldo departamento Kauno skyriaus langais architektų surengta pilietinė protesto akcija įgauna tęsinį. Norėdamas betarpiškai išgirsti ir aptarti Kauno architektų pastabas bei

images_straipsniu_foto_1713_kinas_fo_070700_e03_BRA

STEIGS KINO CENTRĄ//KURIAMA NAUJA KULTŪROS MINISTERIJOS BIUDŽETINĖ ĮSTAIGA

Vyriausybė pritarė Lietuvos kino centro prie Kultūros ministerijos steigimui. Lietuvos kino centro veiklos tikslas yra skatinti ilgalaikį Lietuvos kino srities vystymąsi ir konkurencingumą bei dalyvauti