Gyvendami susigrūdę miestuose, dažnai nė nekreipiame dėmesio į mūsų pašonėje gyvenančią daugybę gyvūnų, vabzdžių. Projektas „Animal Architecture“ (liet. Gyvūnų architektūra) apima tai, kas siejasi su žmonių ir gyvūnų santykiu – alternatyvius gyvenimo būdus su gyvūnais, tarprūšinį bendravimą, naujus požiūrius į biologinį projektavimą. Neseniai paskelbti šių metų „Gyvūnų architektūros“ konkurso 2012 metų nugalėtojai keičia požiūrį į mūsų aplinką.
LAIMĖJO ŠIKŠNOSPARNIŲ DEBESIS
Elektroninis projektas „Animal Architecture“ jungia architektūrą su ekologija bei biologija. Jis į architektūrą skatina pažvelgti iš žmonių ir gyvūnų tarpusavio santykio pozicijų. Žmonės laikomi savotiškais gyvūnų partneriais. Tai išreiškia ir „Gyvūnų architektūros“ konkursas, kuriame architektai, dizaineriai, inžinieriai dalyvauja bendradarbiaudami su biologais, klimatologais, zoologais ir kitų sričių specialistais.
Konkurso „Gyvūnų architektūra“ pirmoji vieta atiteko darbui „Šikšnosparnių debesis“. J.Hwango vadovaujama šio projekto autorių komanda skatina atkreipti visuomenės dėmesį į paprastai žmonių ne itin mėgstamus šikšnosparnius, į jų vietą mūsų ekosistemoje. Tai Bufalo miesto buvusios pramoninės teritorijos parke šikšnosparnių kolonijai numatyti būstai, skirti palaikyti jų populiaciją. Nuo medžių šakų pakabinti šikšnosparniams skirti indai yra apauginti augalais ir iš toli atrodo tarsi mirgantis debesis. Nugalėtojų komanda, beje, yra įrengusi ir šio savo projekto instaliaciją.
NAMAI DRUGELIAMS IR AGROKULTŪRINĖS SALŲ FLOTILĖS
Antroje vietoje šį kartą liko Kalio vietovei (Kolumbija) Andų kalnuose skirtas projektas GBHNPCB (arch. C.Garcia ir D.Barajas, „Plataforma Husos Team“). Tai drugelių ir kitų vabzdžių, žmonių ir paukščių namai, o taip pat – ir jautrus gyvenamosios aplinkos barometras.
Trečioji vieta konkurse atiteko diz. D.Metcalfe konceptualiam projektui „The Hannafore Tile-Pool“. Tai sistema, kuri renką pakrantės balučių ir baseinėlių vandenį ir taip padeda apsaugoti trapią jūros pakrančių gyvybę bei formuoja sausą taką vaikščioti žmonėms.
Dar keli gyvūnų architektūros bandymai konkurse nusipelnė specialiųjų paminėjimų. Tarp jų – pasiūlymai vandenyne kurti agrokultūrinių salų flotiles, kurios padėtų spręsti maisto problemas; ant dangoraižių stogų auginti bites, kurios būtinos augalų vegetacijai; pasilaukiojimą baseine derinti su vandens gyvūnų pažinimu ir pan. Visi šie projektai demonstruoja itin plačias žmonių ir gyvūnijos bendravimo perspektyvas.
Parengta pagal „Animal Architecture“ informaciją.