images_phocagallery_1766_Gelunas_PAV_tit_gelunas_KAA

PAVELDO PROBLEMOS: //KULTŪROS MINISTERIJA JAU MATO, RYTOJ IMSIS SPRENDIMŲ

“Tenka pripažinti – kultūros paveldo srityje pavyko nuveikti labai nedaug. Paveldosaugos sistema, deja, netapo nei aiškesnė, nei atviresnė visuomenei, nei efektyvesnė,“- prisipažino kultūros ministras Arūnas Gelūnas antradienį Kultūros ministerijoje įvykusiame susitikime su Kauno architektais.

Anot ministro, paveldosaugos sistemoje daug ką keisti būtina iš esmės, valstybiniu lygiu, o tai yra imlus ir negreitas procesas, reikalaujantis ne vienos žinybos geranoriško bendradarbiavimo.

„KAUNIETIŠKOS“ PROBLEMOS BŪDINGOS VISAI LIETUVAI

Susitikimas su Kauno architektais įvyko ministro A.Gelūno iniciatyva, siekiant išsiaiškinti pastaruoju metu padidėjusios įtampos tarp Kauno architektų ir Kultūros paveldo departamento (KPD) prie Kultūros ministerijos esmines priežastis. Susitikime taip pat dalyvavo viceministras Gediminas Rutkauskas, kuruojantis paveldosaugos sritį (nuo 2011 gruodžio). Jis teigė, kad problemos dėl paveldosaugos ir šiandieninių plėtros procesų derinimo, kurios pasiekė virimo temperatūrą Kaune, yra aktualios visai Lietuvai ir neduoda ramybės jau ne vienerius metus. Problemą, anot viceministro, gilina ir nepakankamas paveldosaugos ekspertų bendravimas su šiuolaikiniais urbanistais ir architektais.

Kauno architektai išsakė virtinę problemų, kurios bet kokį sąlytį su KPD struktūra paverčia neprognozuojamu ir įklampina į subjektyvų ir beribį projekto derinimo procesą.

Buvo akcentuota, kad KPD veikla pernelyg dažnai grindžiama įtarumo, bausmės,  nepasitikėjimo ir nebendradarbiavimo principais, kitus architektūros ir statybos proceso dalyvius iš anksto laikant pažeidėjais ir paveldo niokotojais. Architektų manymu, derėtų peržiūrėti KPD-ui priskirtas funkcijas ir užtikrinti Departamento padalinių konstruktyvų bendradarbiavimą su miestų architektūrą ir urbanistiką formuojančiais architektais bei savivaldybių Paveldosaugos ir Urbanistikos skyriais. Išsakyta kritikos ir dėl centralizuoto projektų derinimo Vilniuje, kas iš principo deformuoja savivaldos sampratą.

„PASKUTINIS KARTAS“ ĮKALINS KAUNO NAUJAMIESTĮ

Galiausiai Kultūros ministerijos vadovai supažindinti su ydingu Kauno Naujamiesčio (kodas 22149) „Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialiojo plano, teritorijos bei apsaugos zonos ribų plano“ rengimo ir aprobavimo procesu, iliustruojančiu absoliutų KPD struktūrų „urbanistinį rasizmą“. Kauno architektai priminė, kad Naujamiesčio „Specialusis ribų planas“ buvo svarstytas Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų taryboje praeitą rugsėjį ir sulaukė vienbalsio nepritarimo. Greta aibės trūkumų tuomet buvo įvardintas esminis – specialusis ribų planas negali būti priskirtas teritorijai be reglamento. Architektai teigė, kad toks neskaidrus ir užslaptintas (neįvardinus žaidimo taisyklių) milžiniškos Kauno centro teritorijos „įkalinimas“ KPD paragrafuose ne tik pasmerkia miestą neapibrėžtai urbanistinei nežinomybei, bet ir sudaro terpę korupcijai.

Architektų nuostabai, ministras A.Gelūnas ir viceministras G.Rutkauskas patvirtino, kad sutinka su išdėstytais argumentais, tačiau… praeitą savaitę patvirtino minėtą Naujamiesčio „Specialiųjį, ribų planą“, nes formaliai visi reikalingi derinimai buvo projektuotojų (VĮ „Lietuvos paminklai“) gauti ir ministerija esą neturėjo motyvų KPD inicijuoto dokumento netvirtinti. Ir nors iš karto buvo patikinta, jog tai – „paskutinis kartas“, pasitikėjimas Kultūros ministerijos savarankiška ir nuoseklia laikysena paveldosaugos politikoje, turėjo pagrindo sušlubuoti.

MINISTERIJA SIEKS DIDESNIO KPD BENDRADARBIAVIMO

Kad išvengti panašių kazusų, viceministras G.Rutkauskas sakė vis labiau suprantąs tam tikro kolegialaus strateginio lygmens ekspertų organo būtinybę. Jis padėtų ministerijai operatyviai ir kompetetingai spręsti aktualius paveldosaugos klausimus ir aktyviau dalyvauti kultūros paveldo politikoje. Anot viceministro, nėra gerai, kai KPD rankose sukoncentruota ir paveldosaugos politikos formavimo, ir finansavimo, ir ekspertavimo, ir specialistų atestavimo funkcijos, nes tai ir atvedė sistemą į uždarumą ir vengimą bendradarbiauti.

Baigdamas susitikimą ministras A.Gelūnas pakvietė Kauno architektus (A.Kančą, A.Karalių, G.Prikockį, D.Šarakauską, L.Tuleikį) ir toliau aktyviai bendradarbiauti su Kultūros ministerija ir tęsti konstruktyvų dialogą, ieškant istorinės ir naujosios architektūros sąveikos sureguliavimo.

TAŠKUS BANDYS SUDĖLIOTI KONFERENCIJA

Kaip žinia, šiandieną, Dailės akademijos rūmuose vyksta Lietuvos architektų sąjungos konferencija „Kultūros vertybių apsaugos ir projektavimo konfliktas: priežastys ir galimi sprendimo būdai”. Čia ketinama įvardinti esmines įsisenėjusio pilietinio karo tarp architektų ir paveldosaugininkų priežastis ir aptarti santykių sureguliavimo būdus.

Ketinama sutarti, kad naujas saugomas teritorijas apibrėžti tik nustačius tų teritorijų vertingąsias savybes, vertingus ir saugotinus objektus nustčius objektų vertės eiliškumą teritorijoje, apibrėžus saugojimo reglamentus, įteisinant  prielaidas naujai architektūrai atsirasti.

Taip pat,- revizuoti nekilnojamo kultūros vertybių registrą, įvertinant saugojimo apimtis pagal valstybės galimybes. Akcentuojama, kad būtina nedubliuoti  priežiūros institucijų veiklos ir parengti nekilnojamų kultūros vertybių, įrašytų registre, vertingųjų savybių aprašus bei suaktyvinti vertinimo intitucijų veiklą.

Ketinama siekti suderinti įstatyminę bazę, reguliuojančią  projektų rengimą kultūros vertybėse ir teritorijose šalia jų bei sudaryti prielaidas investicijų atėjimui į saugomus objektus. Ketinama akcentuoti ir architektų „paveldinio” atestavimo problemą, siekiant, kad visą architektų atestavimą vykdytų Architektų rūmai, kurie tam ir buvo sukurti.

Išsamesnė informacija apie konferencijos „Kultūros vertybių apsaugos ir projektavimo konfliktas: priežastys ir galimi sprendimo būdai” nutarimus,- jau netrukus.

Komentarai

 1. ministras, Sventas Zmogus, Jis viska sutaisys, Gaila nera Brazausko jis butu kartu su Gelunu sukulturines Lietuva, ir Kauna. Slove Lietuvos gelbetojams.

 2. Niekas turbut neabejoja paveldo verte is esmes. Sutinku su straipsniu, kad pati paveldosaugos sistema Lietuvoje tapo baimes, nepasitikejimo ir susidorojimo lauku. Baznycios dega, dvarai griuva akyse, senamiesciai darkomi arba puva apleisti, o mes vis diskutuojame ir diskutuojame, nesugebedami susitarti, kas yra gerai, o kas blogai.
  Nu tai susitarkim, kad Kauno stiklainis yra blogis ir nugriaukime ji. Ir bus padetas rimtas taskas sitoje istorijoje. O kas gerai, tai ta girkime ir kitiems architektams ir savininkams rodykime kaip pavyzdi. Ar turi ministras tokiu pavyzdziu? Ne. O Varnaite? Ne.
  Nu tai ir diskutuokite toliau apie istatymo raide, o ne apie esme.

 3. Kartais tą vertybę taip saugo,kad ji sunyksta.Štai stovi sau „paveldo objektas“. Prakiūra jo stogas,bandysi stogą tiesiog užtaisyti,kad vanduo nebėgtų į vidų -gali gauti baudą už „paveldo objekto žalojimą“,neteisėtus darbus jame .Geriau sau ramiai sunyksta,nugriūva-natūrali istorijos tėkmė,įstatymai nepažeisti.

 4. Paveldas yra vertybė, o ne problema.

 5. pritariu. komplikaciju laipsnis pavelde jau seniai perzenge sveiko proto ribas. pabandziau zveryne uzsiimti medinio keturbucio remontu – supuvusius langus pakeist, sienas apsiltinti, naujom, nesutresusiom lentelem apkalt, perdazyt ir tt.
  knyga dabar galiu parasyt, romana.
  5 metai juodo juodo marazmo, nusizeminimo ir kalnas pinigu. jauciuosi absoliuciu idiotu ir pries save ir pries kaimynus. buciau zinojes – niekas nebutu ikalbejes prasideti su tokia „investicija i pavelda“.

 6. kai ysiveli su gelunais y diskusija , kaip troleibuse gincytis . eikit rinkti y airija braskiu … Juokdariai

 7. Paragrafai rašomi tūkstančiais tam, kad neliktų prasmės. Drustas vanduo – kyšininko svajonė. KPD asai verti šieno ravėtojų licenzijų.

 8. Ale tai miesto vyr. architektą be pavadžio paleidę turėsite Kaune „slojikų“ ant kas antro namo…

 9. Bukim biedni, bet teisingi: jeigu jau KVADas kokia nors teritorija pasieme sau i „ribas“, tai miesto vyr. architektas ja gali issibraukti is savo zemelapio. KVADiniai istorikai, archeologai ir menotyrininkai ten tampa vyr. architektais. Argi tai normalu?

 10. esme nusako ir tai, kad ministerija pabreztinai tyli paveldo klausimais. neaisku ar is viso ministerijai kiek nors rupi paveldas ir architektura. mandagiu ministro pareiskimu siomis dienomis nebepakanka.

 11. „Architektų nuostabai, ministras A.Gelūnas ir viceministras G.Rutkauskas patvirtino, kad sutinka su išdėstytais argumentais, tačiau… praeitą savaitę patvirtino minėtą Naujamiesčio „Specialiųjį, ribų planą“, nes formaliai visi reikalingi derinimai buvo projektuotojų (VĮ „Lietuvos paminklai“) gauti ir ministerija esą neturėjo motyvų KPD inicijuoto dokumento netvirtinti. Ir nors iš karto buvo patikinta, jog tai – „paskutinis kartas“, pasitikėjimas Kultūros ministerijos savarankiška ir nuoseklia laikysena paveldosaugos politikoje, turėjo pagrindo sušlubuoti.“
  Šita pastraipa pasako visą esmę. Visa kita yra bereikšmė lyrika.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Kauno menininkų namai

TVARUS PAVELDAS: Prasideda „Europos paveldo dienų“ renginiai

2022 rugsėjo 8Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvoje prasideda Europos Tarybos programos „Europos paveldo dienos“ (EPD) renginiai. Tai jau tradicija tapusios ir penkiasdešimtyje Europos valstybių kiekvieną rugsėjį apie 30 milijonų dalyvių į

Antazavės dvaras

ISTORINIAI RŪMAI ATGIMĖ: Antazavės dvaras laukia lankytojų

2022 rugpjūčio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Sutvarkyti atgimė ant šiaurinio Zalvės ežero kranto Antazavėje stovintys dvaro rūmai, kadaise priklausę grafams Pliateriams. Architektūriškai ir istoriškai reikšminguose rūmuose organizuojamos parodos, ekskursijos, vyksta kiti

Paveldo objektų žemėlalis

TVARKOMI PAVELDO OBJEKTAI: Svarbiausia informacija – specialiame interaktyviame žemėlapyje

2022 rugpjūčio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministerija kartu su Kultūros paveldo departamentu prie Kultūros ministerijos pristato interaktyvų kultūros paveldo objektų, kurie bus pradėti tvarkyti pagal Nekilnojamųjų kultūros vertybių tvarkybos darbų

Didžvario rūmai

PRAŠO DIDŽDVARIO RŪMŲ: Šiauliai nori įveiklinti Zubovų paveldą

2022 rugpjūčio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Šiaulių savivaldybė neseniai kreipėsi į Vilniaus universitetą prašymu perduoti miestui Aušros alėjoje stovinčius Didždvario rūmus. Garsios didikų Zubovų giminės atstovai, kurių protėviai buvo šių rūmų

Maltos parlamentas

ARCHITEKTŪRINĖ OPERACIJA MALTOJE: Pirštų galiukais UNESCO paveldo kūne

Projektavimas istoriniuose miestuose neretai panašus į sudėtingą chirurginę operaciją, kai reikia moderniu architektūriniu implantu pakeisti sergantį urbanistinį organą, istorijos eigoje nutrupėjusią miesto struktūros dalį ar

Minties Rato 37

NYKSTANTIS MIESTAS: Pelėdų kalno diskusija apie medinę architektūrą ir jos likimą

2022 liepos 19Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno miesto muziejus ant Pelėdų kalno rengia diskusiją-pokalbį apie Kauno ir Vilniaus medinę architektūrą ir jos likimą. Ką renkamės saugoti, o ką naujai interpretuojame, įsileisdami

VDA KF

MENANTIS DIDŽIUOSIUS: VDA fakultetas įsikūrė išskirtiniame istoriniame Kauno kvartale

2022 birželio 231 KomentarasPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultetas (VDA KF) įsikūrė Laikinosios sostinės senamiesčio kvartale, kuriame manoma būta Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų. Muitinės gatvėje stūksančiame pastatų komplekse ką

paveldas

STIPRINS APSAUGĄ: Rengiama nauja kultūros paveldo apsaugos įstatymo redakcija

2022 birželio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministerija, siekdama sustiprinti kultūros paveldo apsaugą ir patobulinti jo teisinį reglamentavimą, pradėjo naujos Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo redakcijos rengimo procesą. NUO BALANDŽIO DIRBA

Okupantų paminklas Merkinėje

KULTŪROS PAVELDO KOMISIJA: Sovietinės karių kapinės – ne paveldo objektai

2022 birželio 15Be komentarųPILOTAS.LT

Rusijos karinės agresijos fone Lietuvoje netyla diskusijos dėl sovietmečio paminklų ir karių kapinių. Valstybinė kultūros paveldo komisija (toliau – Paveldo komisija) neseniai apsvarstė užsienio šalių karių

Organizatoriai Kauno parodai parinko itin dėkingą vietą – ilgus metus buvusį pamirštą, tačiau šį rudenį it nauja kultūros scena atgimusį kino teatrą „Daina“ (arch. S.Kudokas, inž. A.Breimeris; 1936 m.). ©PILOTAS.LT

PADĖS ATSINAUJINTI: Savivaldybė parems 50 Kauno istorinių pastatų tvarkybą

2022 gegužės 25Be komentarųPILOTAS.LT

Iniciatyvūs Kauno gyventojai su miesto prisidėjimu planuoja atnaujinti 50 pastatų Kauno senamiestyje, centrinėje dalyje, Žaliakalnyje bei atokesnėse vietose. Šiemet dalinis miesto finansavimas – iki 50

Vilniaus senamiestis

VILNIAUS SENAMIESČIO PATIKRA: KPD specialistai aplankys 10 kvartalų

2022 balandžio 28Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros paveldo departamento Vilniaus teritorinis skyrius senamiestyje pradeda tikrinimą. Specialistai lankys 10 istorinių kvartalų. Pranešama, kad gegužės – birželio mėnesiais Kultūros paveldo departamento (KPD) Vilniaus

UNESCO Rusia

UNESCO NUSIKALSTAMAI NERYŽTINGA: Savo sesiją toliau planuoja susitepusioje Rusijoje

2022 kovo 22Be komentarųPILOTAS.LT

Kovo pradžioje Jungtinių Tautų Švietimo, Mokslo ir Kultūros organizacija (UNESCO) išreiškė viešą susirūpinimą dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą bei naikinamo pastarosios paveldo. Tačiau jos tolesnėje

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras (arch. E.N.Bučiūtė, 1974 m.). Foto: Norbert

DAUGIAU KULTŪROS VERTYBIŲ: Sąrašą papildė ir Nacionalinis operos ir baleto teatras

2022 vasario 111 KomentarasPILOTAS.LT

Kultūros vertybių registrą pernai papildė nemažai naujų kultūros paveldo objektų. Į Kultūros vertybių registrą įrašyta beveik 700 nekilnojamojo kultūros paveldo objektų, tarp kurių ir laiką pralenkęs architektės

dingusios vertybės

DINGUSIOS KULTŪROS VERTYBĖS: Paskelbtas per 300 objektų sąrašas

2021 gruodžio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Dingusių Lietuvos kilnojamųjų kultūros vertybių sąrašą sudaro daugiau kaip 300 objektų – paveikslai, ikonos, skulptūros, bažnytiniai reikmenys, kryžiai, tekstilės gaminiai, baldai, kitos vertybės. Sąrašą paskelbė

Klimato kaita

EUROPOS ARCHITEKTŲ KONFERENCIJA: Klimato kaita ir pastatytas paveldas [1]

2021 lapkričio 161 KomentarasLinas Tuleikis

Reikia pripažinti, kad pas mus Lietuvoje terminas “klimato krizė” dažniau yra susierzinimo, nei susirūpinimo ženklas. Deja, bet savo požiūriu į klimato krizę mes panašesni į

Heritas

PAVELDO ĮKROVIMAS: Tarptautinis kultūros paveldo festivalis „Heritas“

2021 rugsėjo 24Be komentarųPILOTAS.LT

Rugsėjo 23 – 25 dienomis vyksta tarptautinis kultūros paveldo festivalis „Heritas‘21“. Ketvirtus metus vyksiantis paveldo festivalis vienija specialistus iš visos Lietuvos ir užsienio, valstybės bei

Kauno Bernardinų vienuolyno su Šv. Jurgio Kankinio bažnyčia kompleksas tvarkomas nuo 2009-ųjų. Foto: ©PILOTAS.LT

ĮTRAUKIANTIS PAVELDAS: Sukvies simboliškosios Europos paveldo dienos

2021 rugsėjo 1Be komentarųPILOTAS.LT

Europos paveldo dienos (EPD) šiemet kviečia intriguojančia tema „Įtraukiantis paveldas“. Tai ne tik vienas simboliškiausių Europos Tarybos inicijuotų renginių, bet jau nuoširdžiai pamėgtas visose penkiasdešimtyje

Fixus mobilis

PAVELDO MOKYMAI NERINGOJE: Rugsėji lankysis „FIXUS Mobilis“ komanda

2021 rugpjūčio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Projekto „FIXUS Mobilis“ komanda rugsėjį Nidoje ir Juodkrantėje rengia konsultacijas ir praktinius mokymus kultūros paveldo objektų, istorinių statinių valdytojams ir suinteresuotai visuomenei. VISKAS PRASIDEDA NUO

Valdovų rūmai

REIKIA VIENINGOS SISTEMOS: Siūloma reorganizuoti Kultūros paveldo centrą

2021 liepos 23Be komentarųPILOTAS.LT

Duomenys apie atliktus kultūros paveldo tyrimus šiandien yra išsibarstę po skirtingas įstaigas, o vieningos skaitmeninimo sistemos nėra. Valstybinė kultūros paveldo komisija pasiūlė reorganizuoti Kultūros paveldo

UNESCO

KAUNO ŽYGIS Į UNESCO: Vyksta svarbi komiteto asamblėjos sesija

2021 liepos 20Be komentarųPILOTAS.LT

Prasidėjo UNESCO Pasaulio paveldo komiteto 44-oji asamblėjos sesija, kuri yra itin svarbi į UNESCO paveldo objektų sąrašą pretenduojančiam Kaunui. UNESCO Pasaulio paveldo komiteto 44-oji asamblėjos

polocko-g-g-orzikausko-nuotrauka

KULTŪROS PAVELDO KOMISIJA: Statybų procesai Vilniaus senamiestyje neramina

2021 liepos 14Be komentarųPILOTAS.LT

Statybų procesai Vilniaus senamiestyje neramina tiek specialistus, tiek aktyvią visuomenę. Skundų gausa Valstybinę kultūros paveldo komisiją paskatino susitikti su visuomenės atstovais. Paaiškėjo, kad nuogąstavimai nėra

Oginskių paveldas

DINGUSIO PAVELDO SUGRĮŽIMAS: Oginskius menanti paroda Rietave

2021 birželio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus šiandien atidaro parodą „Dingusio paveldo sugrįžimas“. Tai kartu ir kvietimas nauju žvilgsniu įvertinti šių praradimų mastą, raginimas imtis aktyvaus vaidmens

Siesikų dvaro sodyba

DAUGIAU PARAMOS PAVELDOTVARKAI: Papildomai paskirta 2 mln. eurų

2021 kovo 3Be komentarųPILOTAS.LT

Šių metų valstybės biudžete paveldui tvarkyti numatyti papildomi 2 mln. eurų. Kaip praneša Kultūros ministerija, papildomos lėšos leis ne tik tęsti seniau jau pradėtus tvarkybos

Malūnas

PASAKOJIMAI APIE MALŪNUS: Viešų paskaitų ciklas virtualiai

2020 gruodžio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Projektas „Šiaurės sparnai: istorinių vėjo malūnų atminties archyvas“ skirtas Lietuvos vėjo malūnų paveldo tyrimams ir sklaidai, malūnų istorijai, atminčiai, išsaugojimo ir atgaivinimo klausimams. Vienas iš

Sprendimas dėl Kauno modernizmo architektūros įtraukimo į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą bus priimtas kitų metų asamblėjoje. Foto: ©PILOTAS.LT

UNESCO PASAULIO PAVELDAS LIETUVOJE: Lūkesčiai, prioritetai ir galimybės

2020 gruodžio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Seimas 2020-uosius yra paskelbęs UNESCO pasaulio paveldo Lietuvoje metais. Sėkmingas Kauno modernizmo architektūros kelias link Pasaulio paveldo sąrašo – ryškiausias šių metų rezultatas. UNESCO pasaulio