images_straipsniu_foto_1584_kaun_kongr_sapn_TIT2

URBANISTINIS PAŪMĖJIMAS KAUNE://KONGRESŲ CENTRAS – PER TRIS METUS

Žiema baigiasi. Ne todėl, kad Užgavėnės jau išvarė beatodairiškai atsikalbinėjančią „žiemos pramonę“ ar šildymo katilo dujų skaitliukas nebedūzgia taip skausmingai isteriškai. Žiema baigiasi, nes pasirodė pirmieji pavasario pranašai. Greičiausiai būtent su šalį apėmusiu visuotiniu atlydžiu susijęs ir staigus urbanistinis paūmėjimas Kaune: miesto meras Andrius Kupčinskas sugalvojo Kongresų centrą

Sugalvojo taip staiga ir taip konkrečiai, jog akivaizdu, kad be aukštesniųjų pavasario jėgų įsikišimo čia neapsieita. Savaitės pradžioje meras išpyškino žiniasklaidai, kad Kaunas mikliai pasistatys Kongresų centrą, nes miestui mirtinai reikia 1.500 vietų universalios salės. Meras netgi žino, kad objektas kainuos  90 mln. Lt ir, kad „liūto dalį“, 50 mln. Lt, savivaldybė sieks gauti iš ES struktūrinių fondų, todėl skuba į 2014-2020 metų ES finansavimo „traukinį“.

POLĖKIS NAPOLEONIŠKAS

Aiškiaregystės azarto įkvėptas, A.Kupčinskas „Verslo žinioms“ netgi pareiškė, kad „realiausia vieta naujam objektui – Nemuno sala, mat čia esanti žemė priklauso savivaldybei“. Maža to. Trinktelėta, kad kitąmet numatoma parengti Kongresų rūmų techninį projektą, 2014-aisiais pradėti statybas, o už kokių trijų metelių, 2015-2016-aisiais, pakviesti į premjerą naujuosiuose, moderniuosiuose Kauno kongresų rūmuose greta „Žalgirio“ arenos…

Po tokių pareiškimų, anot rusų klasiko, kai kuriose Dūmos narių šukuosenose tarakonai plodavo atsistoję. Ar tik nebus Kauno savivaldybėje, besirengiančioje jos manymu svarbiausiam metų įvykiui, Napoleono vojažo per Kauną 200 metinėms, įsimetęs apyrimtis napoleoniškas polėkis…?

LYGTIS SU DVIEM NUTYLĖJIMAIS

Kaip galėjo atsitikti, kad niekad architektūros ir statybos reikaluose nesusivokdavęs A.Kupčinskas vienu ypu ištransliavo tokį maštabišką urbanistinį sapną, kurio galėtų pavydėti net didysis Kauno „akropolintojas“ A.Garbaravičius? Stebina ir tai, meras tapo napoleoniškai konkretus. Pranešta: kas yra Kauno prioritetas (Kongresų centras); kokio dydžio (1.500 vietų salė); kur statysimas (šalia Arenos, Nemuno saloje); kada (2013 – projektas, iki 2015-2016 – pastatas); kiek kainuos (90 mln.Lt).

Liko neištartas tik projektuotojo ir statybininko vardas… Kodėl gi užsikirto piarinis A.Kupčinsko „kalašnikovas“? Ak, tiesa, dar reikia prasukti Viešųjų pirkimų dūmų mašiną.

Tam reikalui 2012-ųjų metų Kauno savivaldybės biudžete, kuris šiandien turėtų būti patvirtintas, nupiešta 50.000 litų. Kodinis pavadinimas „Kongresų ir parodų rūmų urbanistiniam konkursui organizuoti“. Kadangi meras planuojamo fušeto meniu jau paskelbė, tai konkursantams bus paprasčiau. Gal net ir visai paprasta. Turint omeny, kaip meistriškai 2011-ųjų pabaigoje per tris savaites buvo prasuktas Kauno piliavietės ir gretimų teritorijų „konkursas“, kurį netikėtai (!?) laimėjo etatinis tos pačios piliavietės projektuotojas arba, kaip prieš Kalėdas Steigiamojo Seimo aikštės rekonstrukcijos ir A.Mackevičiaus paminklo nugalėtoju paskelbtas vienintelis, jokių profesionalumo kriterijų neatitinkantis, konkurso dalyvis, didelio vargo „konkursinėje logistikoje“ Kauno savivaldybei ir šįkart neturėtų kilti.

KODĖL 2008 KONKURSAS NEĮVYKO?

Įvertinus mero A.Kupčinsko pavydėtinai konkrečiai, iš anksto bet kokiems svarstymams, apibūdintus Kongresų centro parametrus ir jo dislokaciją, galima daryti išvadą, kad tie 50.000 Lt paprasčiausiai skiriami „demokratijos sąnaudoms“ arba, kaip meras sakė per Kauno piliavietės „konkurso“ aptarimą – „architektams patreniruoti“.

Nenuoseklus ir padrikas Kauno savivaldybės urbanistinis elgesys vis labiau tampa panašus į ilgose pagiriose snūduriuojančio „lūzerio“, bandančio retais perdėto aktyvumo blykstelėjimais pasivyti kaimynus ir demonstratyviai susigrąžinti pirmtakų turėtą šlovę, pastangas.

Kas galėtų atsakyti, kodėl, nors apie Kongresų rūmų reikalingumą Kaune kalbama jau 10 metų, iki šiol nebuvo jokio rimtesnio tyrimo, diskusijos ar urbanistinio konkurso – kur, kokiame derinyje su esamu urbanistiniu audiniu ir kokių parametrų tas kompleksas galėtų būti?

Kodėl prieš 4 metus organizuotam urbanistiniam konkursui „Kongresų ir koncertų rūmų statybos vietos parinkimo studija“ nebuvo skirtas finansavimas ir, neįvykus konkursui, savivaldybė prarado elementarią galimybę surinkti įvairias urbanistines koncepcijas ir pasitikrinus jų gyvybingumą, išsirinkti optimalią (ar pvz 3 alternatyvas)?

URBANIZMAS AMŽINO CEITNOTO SĄLYGOMIS

Kodėl Kaune urbanizmas nuolat daromas ceitnoto sąlygomis? Kodėl niekada nėra laiko ir pinigų galvojimui, bet visad jų sukišama apščiai į betoną ir dumblą?

Meras mato Kongresų centrą saloje. Merui sala patinka – geras kąsnelis (urbanistikos praktiko A.Garbaravičiaus terminas). Bet ar meras A.Kupčinskas jau užmiršo, kad 2009-aisiais jis pats teisėjavo urbanistinio konkurso „Nemuno salos urbanistinės idėjos ir raidos programos paieška“ vertinimo komisijoje ir labai palaikė laimėjusį žaliąjį projektą „Sala, jungianti krantus“, nesiūlantį saloje jokių stambių statinių?

Tiesa, tuometiniame konkurse būta ir siūlymų statyti saloje Kongresų rūmus, tačiau, kadangi savivaldybė konkursui nesugebėjo suformuluoti jokio apčiuopiamo socialinio užsakymo, tai  Kongresai tiesiog malėsi tarp dangoraižių, sodybinių kvartalų, ezoterinių parko ir kito dubajiško futurizmo, paskandinusio konkursą nederlingoje abstraktybėje. Ir po konkurso nebuvo jokios konkretesnės salos analizės ar perspektyvių urbanistinių scenarijų modeliavimo.

KAS VALDŽIOJE, TAS IR ARCHITEKTAS

Maža to. Juk ir „Žalgirio“ arena nukrito į salą lyg iš dangaus. 8 metus pastumdyta po įvairius miesto užkaborius, galiausiai ji, it kokia „Akropolio“ sugyventinė, buvo įmesta į salą. Be jokios urbanistinės analizės, be jokių darnos ieškojimų su kontekstu. Nenuostabu, kad dabar ji ir pūpso pati sau viena ir svarbi. Prieigos prie Nemuno neišspręstos, aplinka nesutvarkyta, santykis su sala atsitiktinis. Netgi dumblas iš kanalo neišgabentas.

Todėl, kai šiandien iš Kauno mero burnos byra į vienintelio-teisingo-varianto popierėlį įvyniota „blickryginio“ Kongresų centro programa, džiugesio nėra. Nes deklaruojamas skubos, nesismulkinimo, konteksto ignoravimo ir primityvaus biurokratinio požiūrio kursas. O jis veda nebent į trumpalaikį triumfą, o ne į ilgalaikį vietos, vardu Kaunas, pagerinimą.

Komentarai

 1. issidalino vileisio aikste gabalais, issidalins ir sala. architektu sajunga tyli, miesto vyriausiam architektui irgi viskas gerai, reiskia visu laukia happy endas su kupcinsku ant balto arklio.

 2. Girdejau, kad kita treciadieni jau saukiamas skubus KAUET posedis mero kongreso konkurso reikalu.

 3. Balnokim, broliai, zirgus reiks karan joti ! Pulsim galast tuoj piestukus , bet ir vel , ir vel, ir dar karteli mus broliukai dobiliukai pamaus ant to nelemto greblio. Ir nieko cia nepadarysi – lipam ant jo savo noru, juk taip norisi tiket , kad laimesi ir isgarsesi.

 4. Jeigu kas paskaiciuotu kiek pinigu Kauno savivaldybe ismeta visokiems strateginiams planams, miesto bendrajam planui, specialiesiems planams, visokiausioms galimybiu studijoms ir panasiai, o galiausiai viska vistiek nusprendzia pilkos vidutinybes su partiniais zenkliukais, tai paaisketu, kiek pinigu ismetama i bala.
  Jokiu stretegiju ir jokio urbanizmo Kaunui nereikia, nes viska juk zino ir nusprendzia savivaldubes vierchai – kupcinskai, garbaraviciai, matijosaiciai. Zona absoliuti.

 5. Lyg anksčiau Kauno meras minėjo kad Laisvės alėja taps prioritetu po Arenos…o dabar…

 6. Begalviu sklypininku ir spekuliantu miestas, tas Kaunas. Vienas meras atpjove viena salos gala, kitas atsipjaus kita. Ateis i merus Matijosaitis ir atsipjaus trecia. Jokios visumos niekas neziuri. Taip sala ir issidalins gabalais. Tai cia ka, urbanizmas? Ar Kaunas turi koki nors miesto architekta ar architektu sajunga? Ar visi tik laukia kokie trupineliai nubyres nuo pjaustymo?

 7. Chebra – hebraiškas žodis. Na, čia gan tiksliai išsireikšta, nes pats Kupčinskas yra su kryžiuku ant kaktos užkietėjęs žydkrikščionis. Pamatysit, šis kryžiuočių darbo tęsėjas (kaip ir arenos ar popiežiaus paminklo balvono prie Kauno pilies „laiminimui“) dar kviesis kokį savo juodaskvernį su krapylka pabaigtuvėms.

 8. Kiek girdėjau, Simo chebra kongresų rūmus jau eskizuoja…

 9. nerinkit vitioko. jis jau buvo meru iš didžiosios Š.

 10. Rinksim vitioka meru kitai kadencijai 🙂

 11. nemyli,Audry, tu savo mero,nemyli…ir aš nelabai

 12. Kaunas turi gerą merą,kuris tuščiai neplepa.Pastatė Žalgirio areną,pastatys ir Kongresų rūmus.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Trakai

GATVĖS HUMANIZAVIMAS: Trakų miesto centrą „laisvins“ nuo automobilių

2021 balandžio 61 KomentarasPILOTAS.LT

Siekiant atverti Trakų miesto centrinės dalies tautinį, istorinį ir kultūrinį paveldą, taip užtikrinant saugias ir patogias sąlygas pėstiesiems, dviratininkams ir tuo pačiu „išlaisvinant“ miesto centrą

kurėnas

LEGENDA KURI ĮKVĖPIA: Neringa patvirtino strateginius planus

2021 kovo 2Be komentarųPILOTAS.LT

Neringos savivaldybės taryba patvirtino ilgalaikį savivaldybės plėtros planas iki 2030 metų bei strateginį veiklos planą 2021-2023 metams. Juose išskiriami 3 pagrindiniai prioritetai: darnaus pajūrio ir

Dūmai

PARENGĖ PROJEKTĄ: Lietuvos ilgalaikės renovacijos strategija iki 2050-ųjų

2021 vasario 4Be komentarųPILOTAS.LT

Aplinkos ministerija kviečia susipažinti su Lietuvos ilgalaikės renovacijos strategijos projektu, kuris atitinka ES tikslą išmetamą šiltnamio dujų kiekį nuo 1990-ųjų iki 2050-ųjų sumažinti 80-95 proc.

Daugiabučių renovacija

TEMPAI IŠAUGS TRIGUBAI: Rengiama nauja daugiabučių renovacijos strategija

2020 spalio 61 KomentarasPILOTAS.LT

Senų daugiabučių renovacijos tempai Lietuvoje turėtų išaugti trigubai, o iš viso iki 2050 m. keliamas tikslas atnaujinti apie 30.000 tokių gyvenamųjų namų. Tai numatoma šiuo

Vilniaus žydų Šnipiškių senųjų kapinių vieta

KONGRESŲ CENTRO PROJEKTAS: Įamžins Vilniaus žydų senųjų Šnipiškių kapinių vietą

2020 liepos 96 KomentaraiPILOTAS.LT

Turto bankas rengiasi iki 2023 metų rekonstruoti bei išplėsti Vilniaus koncertų ir sporto rūmus. Sostinės savivaldybė tuo pat metu žada apsaugoti ir įamžinti šio pastato

Alytaus strateginis planas

ALYTAUS PLĖTRA IKI 2030-ŲJŲ: Pradedamas rengti strateginis plėtros planas

2020 balandžio 24Be komentarųPILOTAS.LT

Alytaus miesto savivaldybė rengia Alytaus miesto strateginį plėtros planą iki 2030 m. Šio plano rengimui planuojama pasitelkti esamus ir išvykusius Alytaus miesto gyventojus, bendruomenes ir

Renovacija Kaune

ILGALAIKĖ STRATEGIJA: Dauguma pastatų nepriklausomi nuo iškastinio kuro

2019 lapkričio 211 KomentarasPILOTAS.LT

Šiuo metu Aplinkos ministerija rengia ilgalaikę renovacijos strategiją, kuri numatys veiksmų gaires, priemones ir pažangos rodiklius ES Pastatų energinio naudingumo direktyvos keliamiems tikslams pasiekti. Tokią

Oro uostai

STRATEGINIO PLANO GAIRĖS: 3 tarptautinių oro uostų tinklas ir integracija

2018 rugpjūčio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Lapkričio-gruodžio mėnesiais planuojama patvirtinti galutinę, detalią Lietuvos oro uostų infrastruktūros plėtros koncepciją. Susisiekimo ministras Rokas Masiulis Strateginių projektų portfelio komisijoje ką tik pristatė Lietuvos oro

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

NAUJA ŠALIES VIZIJA: Pradedamas rengti Lietuvos bendrasis planas

2017 spalio 25Be komentarųPILOTAS.LT

Aplinkos ministerija pakvietė Lietuvos ir užsienio šalių teritorijų planavimo specialistus dalyvauti rengiant naują Lietuvos teritorijos bendrąjį planą. Šis valstybės lygmens pokyčių planas rengiamas siekiant ne

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

KLAIPĖDA 2017-2019: Parengta 3 metų uostamiesčio strategija

Klaipėdos miesto savivaldybės tarybai teikiamas svarstyti Klaipėdos miesto savivaldybės 2017-2019 metų strateginis veiklos planas. Jame puikuojasi 3 pagrindiniai strateginiai tikslai: kryptingai vystant infrastruktūrą ir sudarant

images_pulsas_foto_4865_pavel_kl_161100_e01_xxx

PAVELDOSAUGA KLAIPĖDOJE: Strategijos sprendinių pristatymas

Klaipėdoje bus pristatyta baigiama rengti miesto kultūros paveldo apsaugos strategija. Šios strategijos pagrindinis tikslas – pateikti racionaliausią veiksmų ir priemonių planą Klaipėdos miesto kultūros saugojimui,

images_pulsas_foto_4811_baltr_po_161000_e01_xxx

12 URBANISTINIŲ STRATEGIJŲ://POKALBIS SU NOVATORIUMI D.BALTRUŠAIČIU

Architektė Kristin Solhaug Naess Kauno architektūros bendruomenei prieš savaitę papasakojo apie kūrybinius procesus Trondheimo mieste. 18-ąjį Architektūros [pokalbių] fondo ciklą „Bendradarbiavimo erdvės mieste“ čia pratęs

images_pulsas_foto_4144_staty_kn_091000_e01_bra

APLINKOS MINISTERIJA://PATVIRTINTOS STATYBŲ SEKTORIAUS PLĖTROS GAIRĖS

Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas neseniai patvirtino Lietuvos statybų sektoriaus plėtros ir vystymo iki 2020 metų gaires. Integruotas į Europos statybos rinką, konkurencingas, inovatyvus ir aukštą

images_pulsas_foto_4077_siaul_ka_151000_e01_xxx

ŠIAULIAI REZGA STRATEGIJĄ://RENGIAMAS 2015 – 2024 METŲ PLĖTROS PLANAS

Šiaulių miesto savivaldybėje pradėtas rengti 2015–2024 metų Šiaulių miesto strateginis plėtros planas. Šią savaitę pirmą kartą diskusijų rinkosi penkios skirtingų sričių darbo grupės. Planas bus

images_pulsas_foto_3680_senam_kn_090200_e01

KAUNAS IKI 2022-ŲJŲ://PATVIRTINTAS KAUNO MIESTO STRATEGINIS PLANAS

Paskutiniame septintosios Kauno miesto tarybos kadencijos posėdyje patvirtintas strateginis Kauno miesto plėtros planas. Strateginis plėtros planas skirtas aplinkos, socialinei ir ekonominei raidai iki 2022 metųsavivaldybės

images_straipsniu_foto_3466_laiva_kl_090800_e01_BRA

KLAIPĖDOS VEIKLOS STRATEGIJA://VIEŠOSIOS ERDVĖS, STATYBOS, JŪRINĖ KULTŪRA

Klaipėdos miesto savivaldybės taryba pritarė savivaldybės 2015-2017 metų strateginiam veiklos planui. Pastarąjį sudaro 13 programų, kurios apima visas savivaldybės veiklos sritis. Tarp jų yra ir

images_straipsniu_foto_3212_KKK_Tit

PROKRUSTO FORMATAI [2]://KAUNO KKK BIUROKRATINIAI AKROBATAI SUSTABDYTI

2014 rugpjūčio 139 KomentaraiAudrys Karalius

Šiomis dienomis Kauno mero A.Kupčinsko buldozeris po painia Viešųjų pirkimų sistemos dūmų uždanga bandęs prastumti Kauno kongresų, konferencijų ir koncertų rūmų projektą be architektūrinio konkurso,

KAUNO KONGRESAI:// TRUMPA ĮVYKIŲ CHRONOLOGIJA

2014 rugpjūčio 8Be komentarųReklama

2012.02.22_ Kauno meras A.Kupčinskas ima žinoti, kad per 4 metus už 90 mln. ES litų papuoš Nemuno salą naujais Kongresų rūmais.

images_phocagallery_3183_KKK_TIT_V

PROKRUSTO FORMATAI://KAUNO KKK IR KITI EUROSTRUKTŪRINIAI NUOTYKIAI

Kova dėl pinigų visada dinamiška, nenuobodi ir iškalbinga. Tinkamai užvestas procesas gali papuošti bet kurią ūkio šaką ar nacionalinę sukaktį. Visgi žiūrovų labiausiai vertinamos kovos

images_straipsniu_foto_2165_miest_kl_120700_e01_BRA

UOSTAMIESČIO PLĖTROS STRATEGIJA://LAUKIAMA PASTABŲ IR SIŪLYMŲ

Klaipėdos miesto savivaldybė pristato 2013 – 2020 metų uostamiesčio strateginio plėtros plano projektą su kuriuo galima susipažinti internete. Svarbiam uostamiesčio plėtrai ir vystymui dokumentui iki

images_phocagallery_2044_kauno_kong_1210_2044_kongr_1v_121000_e04_xxx

KAUNAS PASIRINKO://KONGRESŲ RŪMŲ KONKURSE LAIMĖJO KITAS KRANTAS

Kaunas pasiryžęs statyti kongresų, konferencijų ir koncertų rūmus, kurių vidaus erdvėse sutilptų 2.200 – 3.000 žiūrovų. Ką tik pasibaigęs supaprastintas atviras konkursas turėjo padėti surasti

images_pulsas_foto_2041_kkc konk_1210_fKAA

GAVO VIEŠOS KRITIKOS://APTARTI KAUNO KONGRESŲ RŪMŲ KONKURSO DARBAI

2012 spalio 161 KomentarasRasytojas

PILOTAS.LT jau informavo, kad Kauno kongresų, konferencijų ir koncertų rūmų vietos parinkimo urbanistiniam projekto supaprastintam atviram konkursui pateikta 14 pasiūlymų. Su jais vis dar galima

images_phocagallery_2007_kauno_kong_1210_2007_konfe_ko_121004_e15_BRA

KAUNO KONGRESŲ RŪMŲ VIETOS RINKIMAI:// 14 KONKURSINIŲ PASIŪLYMŲ

Kaunas nekantriai laukia, kur bus nuspręsta statyti Kongresų, konferencijų ir koncertų rūmus. Ką tik pasibaigė vietos parinkimo urbanistinio projekto supaprastinto atviro konkurso darbų pristatymo terminas.

images_pulsas_foto_1868_kursi_ne_100700_e01_BRA

NACIONALINĖ APLINKOS APSAUGOS STRATEGIJA://RENKAMI SIŪLYMAI

Nacionalinė aplinkos apsaugos strategija – viena svarbiausių priemonių šalies aplinkos apsaugos politikai formuoti. Iki rugpjūčio 6 dienos Aplinkos ministerijai galima teikti siūlymus dėl aplinkos sektoriaus

images_phocagallery_1809_kongr_konk_1206_1809_music_PO_060500_BRA

KAUNAS MATUOJA KONGRESŲ IR KONCERTŲ RŪMUS//SIŪLOMOS 6 VIETOS

2012 birželio 1112 KomentarųRasytojas

Apie naujus kongresų ir muzikos rūmus senokai galvojantis Kaunas, pagaliau ėmėsi konkretesnių veiksmų – paskelbė Kongresų, konferencijų ir koncertų rūmų statybos vietos parinkimo urbanistinio projekto