PILOTAS.LT jau rašė apie nepateisinamą vangumą ruošiantis pasaulinei parodai „Expo 2012“. Nepaisant jog tokio tipo renginys Lietuvai yra jubiliejinis, jam paskirtas itin kuklus biudžetas, o paties Lietuvos paviljono konkursas surengtas vasarą. Iki pastarojo pabaigos likus vos 3 savaitėms, portalo PILOTAS.LT redakciją pasiekė nusivylusių skaitytojų laiškai.
SKAITYTOJŲ LAIŠKAI VERČIA SUNERIMTI
Kaip jau rašėme, pasaulinė paroda „Expo“ kitais metais vyks Yeosu mieste, Pietų Korėjoje. Nuo gegužės 12 dienos iki rugpjūčio 12 dienos joje turėtų dalyvauti per 100 viso pasaulio valstybių, tarptautinių organizacijų. Pagrindinė renginio tema – „Gyvieji vandenynai ir pakrantės“.
Vyriausybė Lietuvos paviljono projektavimo ir įrengimo organizavimą yra pavedusi Aplinkos ministerijai, kuri pačioje gegužės pabaigoje paskelbė Lietuvos ekspozicijos pasaulinėje parodoje „Expo 2012“ projektinių pasiūlymų supaprastintą atvirą projekto konkursą. Prie vangoko valdininkų požiūrio į šį objektą, šykštaus jo finansavimo, atrodo, prisidėjo ir komunikacijos problemos, kurios dar labiaus sumažino galimybes parodoje sublizgėti ar bent jau turėti pasaulinio renginio vertą rezultatą. Sunerimti verčia ir laiškai skaitytojų, desperatiškai oficialiuose architektūriniuose puslapiuose desperatiškai ieškančių informacijos. Kyla abejonių ar Lietuvos paviljonas šioje spindinčioje pasaulinėje pažangių technologijų ir pasiekimų fiestoje neatrodys it koks našlaitis.
INFORMACIJA PIE KONKURSĄ PAVĖLAVO MĖNESĮ
Ką tik paaiškėjo, kad dalis konkurse norinčių dalyvauti architektų buvo suklaidinta, nes oficialioje Lietuvos architektų sąjungos (LAS) svetainėje dar pavasarį pranešta, kad konkurso sąlygos bus paskelbtos rudens pradžioje. Tuomet taip pat teigta, kad projekto konkurso sąlygos turėtų kuo labiau atitikti architektūrinio konkurso sąlygas ir neužkirsti kelio dalyvauti kuo platesniam profesionalių architektų ir dizainerių ratui. Taigi, dalis projektuotojų, neturinčių įpročio reguliariai landžioti po viešųjų pirkimų bei Aplinkos ministerijos elektronines svetaines, ramiai sau laukė rudens. Tuo labiau, kad dabar vasarą ir atostogų sezonas pačiame įkarštyje. Tačiau ta pati LAS apie Lietuvos paviljono konkursą paskelbė pačioje birželio pabaigoje tik jau nurodė, kad konkursinių darbų laukiama iki liepos 20 dienos. Tai yra, oficiali informacija jos interneto svetainėje pasirodė iki Lietuvos paviljono konkurso pabaigos likus vos trims savaitėms bei praėjus daugiau nei mėnesiui nuo jo paskelbimo. Neaišku, kodėl LAS taip delsė paskelbti apie konkursą, kurio sąlygų rengime pati dalyvavo, tačiau į šią problemą reikėtų pažvelgti iš esmės.
PRAVERSTŲ SPECIALIZUOTA KONKURSŲ SVETAINĖ
Akivazdu, kad vasara – tikrai ne pats geriausias metas rengti svarbius architektūrinius konkursus. Nebent, tų idėjų visai nesitiki ar nenori. Beje, apie tai jau ne kartą buvo diskutuojama įvairiais lygiais. O ir tie nepilni 2 vasaros mėnesiai svarbiam konkursui yra aiškiai per trumpas laiko tarpas. Tačiau vos per 3 savaites įsigilinti į konkurso sąlygas ir pateikti nuglūdintą architektūrinę idėją sunkoka net šilto ir šalto mačiusiems architektūros profesionalams. Nebent reikėtų mesti visus einamuosius darbus ir atsiduoti vien jai. Tuomet gal net tektų atsisakyti pagundos su cecho broliais Tarptautinę architektų dieną pažymėti kiek smarkiau.
Ko gero, panašių komunikacijos problemų nenutiktų, jei veiktų ir būtų nuolat atnaujinama elektroninė svetainė ar bent esamos svetainės skyrius, kuriame visada galima būtų rasti naujausių aktualių architektūros idėjų konkursų anonsus bei nuorodas į oficialius jų organizatorių puslapius, gal net į pačias konkursų sąlygas. Tam ypač tiktų, pavyzdžiui, oficialios LAS ar Architektų rūmų interneto svetainės. Tuomet nereikėtų nuolat blaškytis po interneto platybes ir atvejai, kai laukiama informacija adresato taip ir nepasiekia arba pasiekia jau per vėlai, būtų išimtis. Tuomet būtų galima reikalauti ir geresnių rezultatų bei beveik legaliai piktintis, jei į, atrodo, svarbų architektūrinį konkursą kolegos ir vėl pažiūrėjo pro pirštus.