Kol mūsų miestai ir miesteliai į vandenį dar tik bando atsigręžt, Vakaruose vis daugėja pavyzdžių kaip galima gyventi prie pat vandens ar net ant vandens. Europoje šioje srityje ypač pažengę olandai – įvairios paskirties plūduriuojančių namų čia dešimtys tūkstančių. Jų nuo seno galima pamatyti net ir pačiame Amsterdamo centre. Neseniai olandai žengė dar vieną žingsnį – pastatė naują plūduriuojantį gyvenamąjį rajoną.
PLŪDURIUOJA ANT BETONO KIAUTŲ
Amsterdame tarp Zeeburgereilando ir Haveneilando telkšančiame ežere IJ kuriasi IJburgo rajono salynas. Architektės Marlies Rohmer biuras čia suprojektavo surenkamuosius namus, kurie plūduriuoja ant į vandenį pusaukščiu panirusių betono kiautų. Dėl trikampio doko plano ir skirtingų atstumų tarp namų eilių vienodų namų rajonas neatrodo nuobodus.
Namų viršutinės dalies statybai naudojamos lengvosios plieno konstrukcijos. Dėl pritaikytos universalios konstrukcinės sistemos šių namų langai gali būti pakeisti spalvotais plastikiniais sienų paneliais ar atvirkščiai, todėl jų gyventojai gali keisti namo privatumo ar atvirumo laipsnį, atsiverti į kitą pusę ar atsitverti nuo triukšmingo kaimyno. Ant vienos tokios plūduriuojančios betono platformos sutelpa 1, 2 ar 3 būstai, kurių išplanavimo galimybės gana didelės.
IŠNAUDOJA IR SAUSUMOS, IR VANDENS PRIVALUMUS
Šio plūduriuojančio Amsterdamo rajono namai – savotiški sausumos bei įprasto plūduriuojančio namo hibridai, kurie nuo pastarojo skiriasi žymiai didesniu komforto lygiu. Į vandenį panirusiame pirmajame tokio namo aukšte numatyti keli miegamieji kambariai, antrajame – nuo molų bei vandens atitvertos patalpos su išėjimu į terasą, panoraminiame tračiajame – bendroji erdvė ar pan. Tokį plūduriuojantį namą taip pat galima išplėsti ar papildyti – yra komplektas prie rėmo tvirtinamų standartinių verandų, oranžerijų, plūduriuojančių terasų, stoginių ir pan. Aukščių skirtumus tarp molo, vandens ir laukujų durų čia sušvelnina apėjimo takeliai, kuriuose galima pasijusti it laive. Didelis olandiškų plūduriuojančių namų privalumas itin glaudus ryšys su vandeniu bei tai, kad karštą dieną atsigaivinti gali nerdamas tiesiog nuo namo prieangio. Tiesiai prie namo gali prisišvartuoti ir valtį ar jachtą, o šaltesnę žiemą – nuo pat būsto slenksčio startuoti su čiuožti pačiūžomis ar slidėmis.