images_phocagallery_2226_rohe_fina_1302_2226_rohe_ba_030000_e01_KAA

5 EUROPOS LYDERIAI//L.MIES VAN DER ROHE FONDO ARCHITEKTŪROS NAUJIENOS

Ką tik Europos Komisija ir L.Mies van der Rohe fondas paskelbė penkis finalininkus, kurie ir varžysis dėl šių metų Europos Sąjungos šiuolaikinės architektūros apdovanojimo, dar vadinamo L. Mies van der Rohe apdovanojimu. Konkurse dalyvauja 335 architektūros objektai iš 37 Europos šalių.

L.Mies van der Rohe fondas praneša, kad šių metų laureatas ir specialaus Jaunojo architekto apdovanojimo laimėtojas bus paskelbti gegužę, o apdovanojimų įteikimo iškilmės vyks birželio 6-ąją, kaip visada – Liudviko Mies van der Rohe paviljone Barselonoje.

Šių metų konkursas šiek tiek skiriasi nuo ankstesniųjų, nes jam pateikta daugiau viešųjų erdvių projektų ir socialinių objektų. Gal tai krizės krečiamos Europos požymis, o gal ir didesnio dėmesnio sulaukianti ne prabangos architektūra.

KRIZĖ KOREGUOJA ARCHITEKTŪRINES EUROPOS PANORAMAS

„Norėčiau pasveikinti visų konkursui nominuotų darbų kūrėjus ir ypač konkurso finalininkus. Europos architektūroje gausu talentingų kūrėjų. Drauge akivaizdu, kad dėl ekonomikos nuosmukio architektūros sektorius susiduria su didelėmis problemomis. Europos Komisija ir L.Mies van der Rohe fondas yra įsipareigoję remti šį sektorių, kuris ne tik prisideda prie ekonomikos augimo ir darbo vietų kūrimo, bet ir yra svarbus grožio ir visuomenės sanglaudos „variklis“. Šie apdovanojimai bus teikiami ir pagal būsimą programą „Kūrybiška Europa“, taigi, architektūros sektorius bus remiamas ir toliau“, – finalininkų paskelbimo proga kalbėjo užšvietimą, kultūrą, daugiakalbystę ir jaunimą atsakinga Europos Komisijos narė Androulla Vassiliou.

Svarbu pastebėti, kad nuo 1987-ųjų savarankiškai modernios architektūros apdovanojimus teikęs L.Mies van der Rohe fondas ilgainiui buvo integruotas į Europos komisijos programas ir jau kelerius metus fondo geriausios architektūros rinkimai vadinami ES Šiuolaikinės architektūros apdovanojimais.

FINALE – PENKI VIEŠOJO SEKTORIAUS STATINIAI

Europa pagrįstai gali didžiuotis savo viešojo sektoriaus statiniais ir tai dar kartą patvirtina 2013-ųjų L.Mies van der Rohe konkurso finalas. Čia – rotušė, koncertų salė, senelių namai ir dvi miesto viešosios erdvės. Visi išskirtinės architektūros kūriniai gimė architektūriniuose konkursuose, kuriuose, be jokios abejonės, esminis vertinimo kriterijus nebuvo pigiausia projekto kaina.

MIESTO ROTUŠĖ, Gentas (Belgija), solidžiomis ir kiek rūstokomis formomis bei medžiagomis sukūrė rimtą, tačiau ir pakankamai jaukią vešąją erdvę tankiame ir jautriame miesto centro istoriniame audinyje. Architektai: „Robbrecht en Daem architecten“ ir „Marie-José Van Hee architecten“.

MIESTO PARKAS SUPERKILEN, Kopenhaga (Danija) – žaismingas, besikeičiantis ir aktyvus. Tiek formų, tiek funkcijų, tiek ir optimistinės spalvininkystės požiūriu. Architektai: „BIG Bjarke Ingels Group“ ir „Topotek1“ bei „Superflex“.

KONCERTŲ IR KONFERENCIJŲ CENTRAS HARPAReikjavike (Islandija) tarsi užbaigė monumentalų ciklą – skandinaviškos kultūros atgręžimo į svarbiausią regionui – vandens stichiją. Architektai: „Batteríid Architects“ ir „Henning Larsen Architects“ bei „Studio Olafur Eliasson“.

SENJORŲ REZIDENCIJA, Alkaser do Salis (Portugalija), stebina ne tik architektūrinių sprendinių elegancija ir rafinuotu skoniu, bet ir valstybės dėmesiu gyvenimo saulėlydį pasitinkantiems savo piliečiams. Architektai: „Aires Mateus Arquitectos“.

MIESTO VIEŠOJI ERDVĖ METROPOL PARASOL, Sevilija (Ispanija), be abejo žinoma daugeliui besidominčių Europos architektūra. Architektas Juergen Mayer H. prieš dešimtmetį pelnęs šio fondo apdovanojimą Jaunąjam architektui, sėkmingai realizuoja vieną efektingą statinį po kito. Klijuotos medienos „parasonikai“ ispaniško karščio alinamai miesto aikštei – be abejonės taiklus ir įspūdingas opusas.

PROJEKTUS SIŪLO IR ORGANIZACIJOS, IR EKSPERTAI

Konkurso vertinimo komisijai šiemet pirmininkavo „sausasis olandas“ Wielas Aretsas. Be jo komisijoje taip pat dirbo Niujorko modernaus meno muziejaus (MoMA) šiuolaikinės architektūros kuratorius Pedro Gadanho, „Ensamble Studio“ (Madridas) architektas Antónas García-Abrilis, firmos „Sauerbruch Hutton Architects“ (Berlynas) architektė Louisa Hutton, Danijos architektūros centro (DAC) vadovas Kentas Martinussenas, Pompidou centro (Paryžius) Architektūros ir dizaino skyriaus vadovas Frédéricas Migaryou, žurnalo „Architektura-murator“ (Varšuva) redaktorė Ewa Porębska ir L.Mies van der Rohe fondo vadovė ir atrankos komisijos sekretorė Giovanna Carnevali.

ES programos „Kultūra“ ir L.Mies van der Rohe fondo lėšomis bendrai finansuojamas 60.000 EUR apdovanojimas – prestižiškiausias Europos architektūros apdovanojimas. Jis teikiamas kas antrus metus už per tą laiką realizuotus objektus. Šių metų konkursas – jau tryliktasis.

Objektus konkursui siūlo nepriklausomi Europos modernios architektūros ekspertai, Europos architektų taryboms priklausančios asociacijos, nacionalinės architektų sąjungos ir patariamasis konkurso komitetas.

EUROPOS TURNYRE – NET SEPTYNI LIETUVIŠKI PROJEKTAI

Lietuvą šių metų svarbiausiame Europos architektūros turnyre atstovavo 7 objektai. Svencelės jėgos aitvarų ir burlenčių centrą (Andre Baldi Architecture Urbanism) ir Namą Braškių gatvėje (G.Natkevičius ir partneriai) pasiūlė nepriklausomas L.Mies van der Rohe ekspertas Audrys Karalius, o Kėdainių krematoriumą (G.Natkevičius ir partneriai), „Žalgirio“ areną Kaune (E.Miliūno studija), Gaisrinę Vilniuje (Laimos ir Ginto projektai), Vilniaus universiteto biblioteką (Paleko Arch studija) ir Kūrybines dirbtuves „Beepart“ Vilniuje (Simonas Liuga ir Andrius Ciplijauskas) moderniosios architektūros turnyrui rekomendavo Lietuvos architektų sąjunga.

Kol kas per neilgą geriausios Europos architektūros rinkimų istoriją nė vienam lietuviškam projektui nepavyko prasibrauti į finalo penketuką, tačiau tikėtina, kad iš gausios šiemetinės lietuviškos rinktinės bent vienas kitas, įveikęs milžinišką 335 projektų konkurenciją, papuls į oficialią L.Mies van der Rohe konkursantų parodą ir katalogą.

Tai būtų nemenkas laimėjimas, kadangi fondo rūpesčiu paroda aplanko pagrindinius Europos architektūros centrus ir muziejus. Jos dalyviai gausiai kviečiami publikuotis įvairiausiuose Europos ir pasaulio architektūros leidiniuose.

Beje, šiemet pirmą kartą L.Mies van der Rohe 2013 rinktinė paroda aplankys ir Lietuvą. Ji bus eksponuojama Kauno architektūros festivalyje.

Parengta pagal Liudviko Mies van der Rohe fondo ir PILOTAS.LT informaciją.

MIESTO ROTUŠĖ, Gentas (Belgija).

Architektai: „Robbrecht en Daem architecten“ ir „Marie-José Van Hee architecten“. (L.Mies van der Rohe fondo nuotraukos):

MIESTO PARKAS SUPERKILEN, Kopenhaga (Danija).

Architektai: „BIG Bjarke Ingels Group“ ir „Topotek1“ bei „Superflex“. (L.Mies van der Rohe fondo nuotraukos):

KONCERTŲ IR KONFERENCIJŲ CENTRAS HARPA, Reikjavikas (Islandija).

Architektai: „Batteríid Architects“ ir „Henning Larsen Architects“ bei „Studio Olafur Eliasson“. (L.Mies van der Rohe fondo nuotraukos):

SENJORŲ REZIDENCIJA, Alkaser do Salis (Portugalija).

Architektai: „Aires Mateus Arquitectos“. (L.Mies van der Rohe fondo nuotraukos):

MIESTO VIEŠOJI ERDVĖ METROPOL PARASOL, Sevilija (Ispanija).

Architektas: J.Mayer H. (L.Mies van der Rohe fondo nuotraukos):

Komentarai

  1. tarp kitko, sevilijos miestas mayerio konstruktui suteike nauja pavadinima – setas de sevilla. savivaldybe nutare ta grandiozine pavesine pavadinti sevilijos grybais, nes miestieciai jau seniai taip pramine mayerio statini. http://www.ocholeguas.com/2011/05/10/espana/1305021158.html

  2. Jeigu Paleko VU biblioteka tikrai atitinka Europini lygi, tai ji tikrai bus itraukta ir i Europine paroda. Rudeni, atrodo, bus proga ir patikrinti.

  3. musu architektura geriausia, kai arti nera kitos architekturos. vat, tik tas vilniaus barokas biski gadina ora modernizmui. ne oistrach.

  4. manau lietuvos architektura stebina ne tik europa, bet ir pasauly, laime kad ne visi tai supranta, kitaip nebutu vietos kur pavalgyti per turistus: kinus, japonus, pietu amerika… visa laime

  5. Tik nereikia pūsti burbulo. Paleko grupės biblioteka ,ko gero,atitinka europinį lygį.kiti-vietinės reikšmės vidutiniokai. Gal reikėtų keisti darbų atrinkimo sistemą (juk ne visi siunčia savo darbus parodai Žvilgsnis į save).,sudaryti rimtesnę komisiją. Komisijai reikėtų nepatingėti pavažinėti po Lietuvą,yra išties architektūrinių sėkmių,kurių autoriai tiesiog nesireklamuoja,nelenda į žiniasklaidą.

  6. Pagaliau pamatysime visa Europini elita vienoje vietoje. Manau, kad visu pirma Mies van der Rohes paroda reikalinga uzsakovams ir musu valdziai apsviesti. Kaunas su tuo festivaliu atrodo gana rimtai uzsiemes.

  7. nepaisant krizes, finalininkai visai neblogi. palaikau!

  8. nesuprantu, kas parinko zalgirio arenos nuotraukas ekspozicijai. atrodo, kaip psichologinio trilerio kadrai. architekturos nesimato is viso.

  9. Nereikia taip jaudintis,kiti-irgi jokia naujiena.Svarbu,kad būtų savo vietoje.

  10. Svenceles konteineriu pristatyta Olandijoje pakankamai. Tai (su islyga) „naujiena“ tik Lietuvoje.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Villa Tugendhat

NESENSTANTI MODERNIZMO KLASIKA: Vilos Tugendhat paroda Kaune

2019 rugsėjo 17Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultete jau galima apžiūrėti parodą, skirtą venam nesenstančių architekto Ludwig Mies van der Rohe moderniosios architektūros šedevrų – vilai Tugendhat. Iki

Marcel Iancu namas

BE MŪSŲ: Modernizmo namų revitalizacija

2019 liepos 12Be komentarųPILOTAS.LT

Barselonoje įsikūręs Mies van der Rohe fondas, Briuselio Menų centras BOZAR ir Neapolio Federiko II universitetas ėmėsi kilnios misijos – Europos modernizmo architektūros gyvenamųjų namų

Architektūros savaitė

ARCHITEKTŪROS SAVAITĖ: Apdovanojimai, parodos, ekskursijos, nuolaidos

2019 gegužės 71 KomentarasPILOTAS.LT

Nuo gegužės 9 dienos iki gegužės 19-osios pasaulio architektūros epicentras persikels į Barseloną. Mies van der Rohe fondas Katalonijos sostinėje rengia Architektūros savaitę, kurios metu numatyta

Mies van der Rohe

APIE GYVENIMĄ IR ARCHITEKTŪRĄ: Komiksų knygos „Mies“ pristatymas Barselonoje

2019 balandžio 1Be komentarųPILOTAS.LT

Mies van der Rohe paviljone, Barselonoje įvyks komiksų knygos „Mies“ pristatymas. Leidyklos „Grafito Editorial“ išleista komiksų knyga, skirta vieno garsiausių XX amžiaus architektų – Ludwigo

Pakruojo dvaras

2018 METŲ SĖKMINGIAUSI: 15-tą kartą išrinkti šalies turizmo lyderiai

2019 sausio 25Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus parodų centre „Litexpo“ šiandien prasidėjo turizmo ir aktyvaus laisvalaikio paroda „Adventur“, kurioje iš karto išdalinti praėjusių metų turizmo sėkmingiausiųjų apdovanojimai. Tarp laureatų – Biržų

Architektūros ir urbanisikos apdovanojimai

UŽ ARCHITEKTŪRĄ IR URBANISTIKĄ: Įteikti Aplinkos ministerijos apdovanojimai

2018 lapkričio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Prasidėjus XII Urbanistiniam forumui, Vilniaus rotušėje įteikti šiemetiniai Aplinkos ministerijos apdovanojimai už kūrybinius laimėjimus architektūros ir urbanistikos srityse. Taip pat buvo įteiktas apdovanojimas ministerijos organizuojamo

Rugilė Barzdžiukaitė

SĖKMINGAS DEBIUTAS: R.Barzdžiukaitės „Rūgštus miškas“ triumfavo Bilbao filmų festivalyje

2018 lapkričio 222 KomentaraiPILOTAS.LT

Didysis prizas už geriausią debiutinį pilnametražį filmą – tokio įvertinimo Ispanijos Bilbao mieste pasibaigusiame 60-tajame dokumentinių ir trumpametražių filmų festivalyje ZINEBI sulaukė lietuvės režisierės Rugilės

vaiku_ap_181000_e01_xxx

TARPTAUTINĖ SĖKMĖ: Projektas „Upe“ nuraškė vaikų dizaino apdovanojimą

2018 spalio 52 KomentaraiPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademijos (VDA) Dizaino katedros dėstytojos, doktorantės Gintarės Černiauskaitės projektas „Upe“ laimėjo „Kids Design Award“ konkursą Kelne, Vokietijoje. „Upe“ – ko gero, pirmasis žaidimas

Nicholas Grimshow

BRITŲ ARCHITEKTAI: RIBA Aukso medalis – serui N.Grimshaw

2018 spalio 21 KomentarasPILOTAS.LT

Karališkoji britų architektų sąjunga (RIBA) paskelbė 2019 metų Aukso medalio laureatą. Šis garbingas apdovanojimas už gyvenimo pasiekimus ir kaip RIBA’os didžiausios pagarbos ženklas bus įteiktas

Europa Nostra

EUROPA NOSTRA 2019: Laukiama paraiškų kultūros paveldo apdovanojimams

2018 spalio 1Be komentarųPILOTAS.LT

Valstybinė kultūros paveldo komisija, tarptautinės organizacijos „Europa Nostra“ narė, pakvietė dalyvauti atrankoje 2019 metų „Europa Nostra“ organizacijos apdovanojimui gauti. Paraiškas gali teikti kultūros paveldo ekspertai,

M.Survila

ITALAI NUSILENKĖ „SENGIREI“: Įteiktas Lessinia filmų festivalio auksas

2018 rugsėjo 51 KomentarasPILOTAS.LT

PILOTAS.LT jau rašė, kad Mindaugo Survilos kurtas dokumentinis filmas „Sengirė“ tapo vienu laukiamiausių šių metų lietuvišku filmu. Ką tik šį unikalų lietuvišką filmą itin aukštai

AM apdovanojimai

APLINKOS MINISTERIJOS APDOVANOJIMAI: Laukiama paraiškų

2018 rugpjūčio 20Be komentarųPILOTAS.LT

LR Aplinkos ministerija, siekdama paskatinti Lietuvos architektų profesinę veiklą, kasmet teikia apdovanojimus už geriausius urbanistikos ir architektūros kūrinius. Paraiškas 2018 metų apdovanojimams reikia pateikti iki

Julija Reklaitė

BRAVISSIMA! Lietuvos kultūros atašė Italijoje – Karininko laipsnio ordinas

2018 liepos 13Be komentarųPILOTAS.LT

LR kultūros atašė Italijoje ir neoficialiai Lietuvos architektūros ambasadorei Italijoje Julijai Reklaitei ką tik įteiktas Karininko laipsnio ordinas „Už nuopelnus Italijos Respublikai“. Apdovanojimą „kultūros karininkei“

Gustė Kančaitė

KAUNO METŲ ARCHITEKTĖ: Gustė Kančaitė! Sėkmę lemia tėvo mokykla ir olandiškos studijos

2018 liepos 47 KomentaraiPILOTAS.LT

Kauno architektūrinis titulas “Metų architektas 2018” suteiktas jaunai architektei Gustei Kančaitei, „kurios jaunatviškas veržlumas, atida ir gelminis architektūros suvokimas tampa projektais, kurie yra meniški, išskirtiniai

Mies van der Rohe

DU MALONUMAI SYKIU: Barselonos architektūros šedevras laukia… skaitytojų

2018 balandžio 191 KomentarasPILOTAS.LT

Garsusis Mies van der Rohe paviljonas Sant Jordi parke, Barselonoje pavirto Skaitymo paviljonu. Statinį valdantis Mis van der Rohe fondas įsitikinęs, kad kultūrinių knygų skaitymas

Latvijos nacionalinis muziejus Rygoje; arch. „Processoffice“, „Andrius Skiezgelas Architecture“

MIES VAN DER ROHE RINKIMAI 2017: Tarp 356 pretendentų – 9 lietuvių architektūrinės realizacijos

Kas dvejus metus Barselonoje iškilmingai įteikiamas Europos sąjungos šiuolaikinės architektūros apdovanojimas – Mies van der Rohe premija – vienas prestižiškiausių architektūros apdovanojimų ne vien pačioje

images_straipsniu_foto_4734_miesva_cz_160900_e01_xxx

BAUHAUZO DVASIOS MIESTAS://KAFE2016 PRISTATO ČEKŲ MODERNIZMO ARCHITEKTŪRĄ

Pagal architektūros festivalio „KAFe“ programą Kaune atidaroma paroda „Brno – Bauhauzo dvasios miestas“. Joje eksponuojami XX a. pradžios šio Čekijos miesto pastatai, kurių architektūra patyrė

images_phocagallery_4612_ermit_muzi_1606_4612_ermit_es_e02_xxx

ERMITAŽO MUZIEJUS BARSELONOJE://TIKIMASI 0,5 MLN. LANKYTOJŲ PER METUS

Barselona jau po 3 metų pakvies į Ermitažo muziejų. Būtent tokius planus ką tik paviešino projekto iniciatoriai ir užsakovai. Pakrantėje numatytas naujasis Katalonijos sostinės kultūros

images_phocagallery_4379_barse_spor_1603_4379_e02_xxx

NAUJI „FC BARCELONA“ NAMAI://STATYS DAUGIAFUNKCĮ SPORTO KOMPLEKSĄ

Klubas „FC Barcelona“ planuoja naują sporto kompleksą „New Palau Blaugrana“. Neseniai paviešintame žinomos JAV sporto architektūrinės kompanijos HOK bei vietos architektų grupės „TAC Arquitectes“ projekte

images_phocagallery_4371_resto_four_1603_4371_160300_e01_xxx

PRIPAŽINO ĮTAKĄ KULINARIJAI://PAŽYMĖTAS JOHNSONO IR VAN DER ROHE KŪRINYS

Kulinarinį paveldą skatinantis prestižinis fondas „James Beard Foundation“ šiemet nutarė įsteigti Dizaino ikonos nominaciją. Ką tik paaiškėjo, jog naujosios nominacijos pirmuoju laimėtoju tapo „Keturių sezonų“

images_straipsniu_foto_4106_sagra_es_110400_e01_bra

BARSELONOS ŠEDEVRAS://PRADEDAMI STATYTI SAGRADA FAMILIA BOKŠTAI

XIX ir XX amžių sandūros architektūros genijaus Antoni Gaudi šedevro – Bazilikos Sagrada Familia – statybos Barselonoje pagaliau pasiekė finalinį statybos etapą. Po 11 metų

images_phocagallery_4027_hadid_riba_1509_4027_zadid_po_150900_e09_xxx

RIBA AUKSAS 2016:// ARCHITEKTŪROS MATRONA NUSIRAŠKĖ DAR VIENĄ PRIZĄ

Karališkoji britų architektų sąjunga ką tik paskelbė 2016 metų Aukso medalio laureatę. Ja tapo Didžiojoje Britanijoje praktikuojanti žinoma Irako kilmės architektė dekonstruktyvistė Zaha Hadid. Tai

images_phocagallery_3944_miesv_lafa_1508_3944_miesv_150800_xxx_e01

MODERNIZMAS AMERIKOJE://M. VAN DER ROHE PARKUI – NACIONALINIO PAVELDO STATUSAS

XX a. vidurio modernistinis gyvenamasis parkas Detroite tapo JAV nacionalinės reikšmės paveldo vietoženkliu – jam ką tik suteiktas suteiktas nacionalinės apsaugos statusas. Tai didžiausias gyvenamasis

images_pulsas_foto_3899_kanca_po_150100_e01_bra

NUSIPELNĖ KAUNUI://ARCHITEKTUI ALGIMANTUI KANČUI – SANTAKOS GARBĖS ŽENKLAS

Kaune įvykusiame festivalyje „Operetė Kauno pilyje“ valstybės dienos proga Santakos garbės ženklais apdovanoti Kaunui ir Lietuvai nusipelnę kauniečiai. Tarp 3 apdovanotųjų – ir žinomas Kauno

images_straipsniu_foto_3765_barro_po_150500_e01_xxx

MIES VAN DER ROHE PREMIJA 2015://ITALAS IR ISPANAS ATSISKLEIDĖ LENKIJOJE

Kas dvejus metus Barselonoje iškilmingai įteikiamas Europos sąjungos šiuolaikinės architektūros apdovanojimas – Mies van der Rohe premija. Ką tik paaiškėjo, kad 2015 metų Europos sąjungos