images_phocagallery_1444_europ_laim_1112_Reimsas foto Europan

ŠAMPANĖ – JAUNŲ LIETUVAIČIŲ RANKOSE//PIRMĄKART LAIMĖTAS EUROPAN’AS

Populiariausio Europos konkurso jauniems architektams (iki 40 metų) garbės lentoje pirmą kartą sužibo lietuviškos pavardės: Justina Muliuolytė, Tadas Jonauskis ir Lukas Rekevičius. Lietuvaičių projektas “Multitalented City” (angl. Daugiatalentingasis miestas) buvo pripažintas geriausiu vienoje iš konkurso Europan'11 užduočių – Šampanės sostinėje Reimse.

Dvidešimt du metus vykstantis jaunųjų architektų konkursas Europan vienija 20 Europos šalių. Įvairiausi Europos miestai siūlo kas du metus vykstančiam konkursui problemines savo teritorijas, iš kurių išrenkamos konkursui įdomiausios. Taigi, kiekviename konkurse, jaunieji architektai turi galimybę rinktis iš vidutiniškai 50 – 70 “sergančių“ teritorijų visoje Europoje ir siūlyti architektūrinius receptus, Europan’o temų rėmuose. 

Poto tarptautinė komisija bei “konkursinių miestų” atstovai aptaria konkursinių projektų aktualumą, novatoriškumą,  konceptualumą, ir išrenka laimėtojus. Laimėjusių projektų autoriai įgyja teisę toliau vystyti bei realizuoti savo konkursinius pasiūlymus. Nors Lietuvos miestai kol kas nemato reikalo įdarbinti savo architektūrinių problemų sprendimui talentingiausio Europos jaunimo, mūsų architektai vis pamiklina ranką Europan’o turnyruose. Smagu, kad šiemet tie lietuviški bandymai vainikuoti akivaizdžia sėkme tarp 1826 dalyvių. 

Laureatais tapę J.Muliuolytė, T.Jonauskis ir L.Rekevičius pasirinko užduotį Prancūzijoje. Čia Europan komitetas atrinko šešias teritorijas, kurių gydymui buvo pateikti 239 projektai. Lapkritį geriausi “prancūziški” projektai, kartu su atrinktais kitose šalyse, buvo vertinami ir lyginami tarptautiniame Europan’o miestų forume Osle. Anot tarptautinės žiuri, buvo išskirti projektai, “pasiūlę  inovatyvius sprendinius ir kompleksiškiausiai nagrinėjantys urbanistinius miesto evoliucijos procesus” bei “pasiūlę išbaigtas komplikuotų teritorijų vystymo strategijas”.

“Prancūziškiems” projektams paskirtos 5 pirmosios premijos, 6 antrosios bei 7 paskatinamosios premijas. Beje, lietuvaičių garbei privalu pasakyti, kad tai vienintelė užsieniečių komanda šiemet laimėjusi konkursą Europan Prancūzijoje.

KONKURSO EUROPAN’11 LAUREATŲ INTERVIU

Pristatykite trumpai savo “auksinį projektą”.

"Multitalented city" projektas siūlo buvusio universiteto miestelio teritorijoje strategiją, kaip merdintis miesto pakraštys galėtų transformuotis ir tapti nauju centru. Projekto esmė – išvystytas penkių aikščių junginys, kuriantis viasiškai naują vietos identitetą. Darnus gyvenimo būdas čia tiesiogiai susiejamas su erdvine teritorijos organizacija. Aikštė tampa kasdieninio gyvenimo dalimi: įvairios funkcijos yra grupuojamos į klasterius. Kiekviena aikštė turi savitą identitetą, ji tampa kasdieniniu tvarių technologijų organizavimo branduoliu. Dabartiniai universiteto pastatai bei erdvės yra integruojami į naują struktūrą, nubrėžiant naujų aikščių ribas, bei transformuojant pastatus ir suteikiant jiems naujas funkcijas. 

Kas įkvėpė, kas paskatino išbandyti save Europan‘e?

Esame jauni ir ambicingi – dažnai dalyvaudavome konkursuose Lietuvoje. Visada norisi svetur gautas žinias pritaikyti ir išbandyti Lietuvoje. Tačiau sumąstėme, kad Lietuvos jau nebepakanka, reikia išbandyti jėgas ir užsienyje, pasitikrinti as esame lygiaverčiai su kitais Europos architektais. Konkursas Europan – bene geriausia vieta išbandyti save jaunimui.

Kodėl Prancūzija…?

Teritoriją Prancūzijoje pasirinkome, nes užduotis pasirodė pati įdomiausia: modernistinis universiteto miestelis išsikelia ir lieka apleista teritorija miesto pakraštyje su nepakartojamais apylinkių peizažais ir miesto plėtros galimybėmis. Nuvažiavome apžiūrėti vietos. Reimsas – Šampano sostinė, Šampanės regiono centras. Projekto teritorija apsupta vynuogynais su senom vyninėm, nuostabiomis apylinkių kalvomis. Universiteto miestelis senas, apgriuvęs, bet ir turintis ir savotiško „šarmo“ – betoniniai tūriai, konstruktyvai…

Kaip rutuliojosi jūsų laureatiški receptai šampaniečiams?

Aplankę Reimsą nutarėme: reikia išsaugoti ir išplėtoti atviras bei viešasias erdves, sujungti su aplinkiniais parkais ir išryškinti skirtingus identitetus. Architektūriniuose sprendimuose bandėme išsaugoti ir dar nesugriuvusius modernistinius pastatus. Eskizuojant ir dirbant toliau projektas pasipildė darnios plėtros idėjomis. Atsirado vystymo etapiškumas, daugiafunkcionalumas. Pasiūlėme darnaus transporto idėjų, išplėtotą dviračių eismo struktūrą. Bandėm įsivaizduoti, kaip turėtų atrodyti dvidešimt pirmo amžiaus miestas. Daug kalbėjomės ir diskutavome su architektais, energetikais, šiaip vietiniais prancūzais. Po to viską įtraukėme į projektą ir… pavyko. Komisija patikėjo, kad mūsų pasiūlyta sistema gali veikti. Tikimės, kad pavyks projektą realizuoti Reimse.

Esate jau šmėžavę portalo PILOTAS.LT puslapiuose, tačiau įdomu, ką veikiate kasdien?

Visi trys baigėme architektūrą VGTU. Tadas su Justina po to baigė urbanistikos magistratūrą Olandijoje, Delfto technikos universitete. Dabar abu ir dirba Olandijoje. Tadas nuo Naujų metų dirbs MVRDV kompanijoje Roterdame (ir labai dėl to pučiasi…), o Justina – POSAD ofise Hagoje. Lukas Rekevičius – jau suaugęs architektas, vadovauja architektų biurui „Aketuri“ Vilniuje.

Kaip sekasi paslaptingai partizaniškai organizacijai PUPA?

PUPA – tai „Public urbanism – Personal  architecture“ (angl. visuomeniška urbanistika – asmeniška architektūra). Arba – mūsų neformalios kūrybinės grupės moto, išreiškiantis mūsų požiūrį į profesiją. Urbanistiniai projektai – tai savotiškas visuomeninės diskusijos architektūrinis apipavidalinimas. Stengiamės bendradarbiauti su įvairiais žmonėmis, įvairiais specialistais, architektais, urbanistais bei provokuoti diskusijas apie miestą. Suvokę svarbiausius miesto augimo ir gyvavimo procesus, leidžiamės į miesto savitumo ir unikalumo paieškas. Tuomet architektūra tampa savotišku įrankiu, padedančiu perteikti mūsų idėjas, mus pačius, mūsų laikmetį.

Grupės PUPA branduolys – Justina Muliuolytė ir Tadas Jonauskis. PUPA jau dalyvavo Ukmergės piliakalnio konkurse su architektais iš UAB „Kupola“ (II vieta), Lukiškių aikštės konkurse su urbanistu Martynu Marozu Dalyvavome „Lituanikos“ kūrybinėse (Kaunas) dirbtuvėse su Karres en Brands biuru iš Olandijos. Prieš savaitę laimėjome trečią vietą Kauno piliavietės konkurse su didele ir marga komanda (Algiu Neniškiu, Egle Matulaityte, Ignu Uogintu, Jurgiu Dageliu).

Dėkoju už pokalbį. Linkiu sėkmės architektūriniuose konkursuose ir juos realizuojant – taip pat!

Komentarai

 1. Sveikinimai – šaunuoliai!

 2. saunuoliai , darbas olandijoj , mokslas ne lietuvoj , kalbu mokejimas . visiems norintiems susigaudyti reikia mokintis ten kur desto tie kurios irgi kazkas mokino . va ir rezultatas , o ir paciu galvos matyt sviesios ,

 3. Siūlau Piloto redakcijai įtraukti gerbiamą Vilmantą Rutkauską į nacionalinį saugomų personų paveldo sąrašą. Jeigu jo vieną dieną neliktų, Lietuva taptų plokščia iš karto.

 4. Gerbiamas Vilmantai, turbūt, ne iki galo perskaitei apie „auksinį projektą“. Buvusiame universitetiniame miestelyje ir siūlomame projekte „božonycos“ nė kvapo nėra.
  Šaunuoliai PUPA!


 5. Panašu, kad krikščioniški architektai konkursuose dažnai dalyvauja vien tam, kad „patvarkant“ būsimas teritorijas – jas krikščioninti, kaip kad negražiai taip buvo elgiamasi ir Kauno piliavietės „patvarkyme“- teritorijoje prismaigstant net žydiškų tikrų kryžių.

  Vėl, tame laimėjusiame kalėdinio šampano projekte, vėl gi – APE liuojant į žydkrikštą, klastingai pasirenkama CENTRU kažkokia aikštė, kurioje vėl gi – ar tik ne božo nyca ten stovi ?

 6. pagarba jaunimui!
  valio!

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

kūrybinės dirbtuvės

VAIKAMS IR JAUNIMUI: Kultūros centrų ir viešųjų erdvių kūrybinės dirbtuvės Klaipėdoje

2019 spalio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacija ir VšĮ „Vario burnos“ Klaipėdoje rengia dr. Tomo S. Butkaus kūrybines dirbtuves vaikams ir jaunimui. Tema – kultūros centrai

Keliaujančios architektų dirbtuvės

ĮDOMIAI IR ŽAISMINGAI: Keliaujančios architektų dirbtuvės aplankė Pabiržę

2019 rugpjūčio 13Be komentarųPILOTAS.LT

Keliaujančios architektų dirbtuvės (KAD) ką tik aplankė dar vieną šių metų projekto vietovę – Pabiržę. Vos 300 gyventojų teturinčiame Aukštaitijos miestelyje atsirado patraukli paplūdimio erdvė.

Jaunojo tapytojo prizas

XI JAUNOJO TAPYTOJO PRIZAS: Laukiama Baltijos šalių menininkų paraiškų

2019 rugpjūčio 7Be komentarųPILOTAS.LT

Vienas pirmųjų ir vienas reikšmingiausių meno renginių Baltijos šalyse – Jaunojo tapytojo prizas – pakvietė jaunuosius menininkus dalyvauti JTP XI .renginyje. Siųsti paraiškas galima iki

Sonata Riepšaitė

ŽALIA SĄMONĖ: Atidaroma S.Riepšaitės tapybos paroda „Galvoti peizažą“

2019 liepos 30Be komentarųPILOTAS.LT

Galerijoje „Meno parkas“, Kaune atidaroma tapytojos Sonatos Riepšaitės paroda „Galvoti peizažą“. Peizažas čia apima ir prisiminimus, patirtis ir tapatumą. Liepos 31 d. (trečiadienį), 18 val.

Keliaujančios architektūros dirbtuvės

RAUDONAS ARCHITEKTŲ AUTOBUSIUKAS: Gudžiai, Darsūniškis, Gražiškiai, Vyžuonos, Pabiržė…

2019 liepos 12Be komentarųPILOTAS.LT

Savo šiemetinę kelionę pradėjusios „Keliaujančios architektūros dirbtuvės“ jau baigė misiją Varėnos rajone, Gudžių kaime ir persikėlė į Darsūniškį. Per 5 dirbtuvių dienas viešojoje kaimo erdvėje

Šiandien lis

JAUNOJO DIZAINERIO PRIZAS 2019: Laukiama dalyvių paraiškų

2019 gegužės 24Be komentarųPILOTAS.LT

Jau 9-tus metus Vilniaus dailės akademijos Dizaino inovacijų centras organizuoja konkursą „Jaunojo dizainerio prizas“ (JDP). Paraiškas šių metų konkursui galima teikti iki birželio 3 dienos.

Emilija Škarnulytė

ATEITIES MENININKĖ: Emilija Škarnulytė laimėjo 100.000 JAV dolerių premiją

2019 kovo 273 KomentaraiPILOTAS.LT

Jaunieji menininkai vis labiau garsina Lietuvą. Vizualinių menų atstovė, filmų kūrėja Emilija Škarnulytė ką tik laimėjo kas dvejus metus rengiamo prestižinio konkurso „Future Generation Art

Prisikėlimo aikštė

PAMINKLAS TAUTOS LAISVEI ŠIAULIUOSE: Prieškonkursinės diskusijos prasideda

2019 vasario 12Be komentarųLiudas Pastanga

Šiauliai netrukus skelbs paminklo Tautos laisvei Prisikėlimo aikštėje idėjų konkursą. Parengiamieji konkurso renginiai ir diskusijos prasideda. Jau šiandien, antradienį šiauliečių laukia susitikimas–diskusija „Tautos laisvė ir

Monika Plentauskaitė

JAUNOJO TAPYTOJO PRIZAS: 10-mečio knygos pristatymas ir diskusija

2018 lapkričio 27Be komentarųPILOTAS.LT

Jaunojo tapytojo prizas šiemet atiteko lietuvei Monikai Plentauskaitei, kurią tarptautinė vertinimo komisija pripažino labiausiai atspindinčia šiuolaikinės tapybos tendencijas. Ketvirtadienį Vilniaus dailės akademijos ekspozicijų erdvėje „Titanikas“

Sielos

SIELOS 2018: XVII nekomercinis šiuolaikinės krikščioniškos muzikos festivalis

2018 lapkričio 9Be komentarųPILOTAS.LT

Jonavoje klausytojus suburs, jau tradicija tapęs, didžiausias Baltijos šalyse šiuolaikinės krikščioniškos muzikos festivalis „Sielos“. Kasmet vis kitame mieste vykstančiame festivalyje koncertuos daugiau nei 30 skirtingų

Laima Antonova

BALSAVO UŽ TELŠIŠKĘ: Baltijos regiono jaunųjų menininkų simpatijų prizas – L.Antonovai

2018 spalio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Latvijos dailės akademijoje savaitgalį įteikti Šiaurės ir Baltijos šalių jaunųjų menininkų apdovanojimai “Nordic Baltic Young Artist Awards”. Šiame konkurse daugiausiai regiono meno mėgėjų balsų gavo

Brigita Kazlauskaitė-Bon Alog

A.STILLMANO STIPENDIJA: 2018-ųjų laureatė – VDA studentė B.Kazlauskaitė-Bon Alog

2018 spalio 29Be komentarųPILOTAS.LT

2018 metų Ary Stillmano stipendiją laimėjo Vilniaus dailės akademijos IV kurso studentė Brigita Kazlauskaitė-Bon Alog. Stipendijos skyrimo tikslas – plėtoti Ary Stillmano gyvenimo ir kūrybos

Kęstutis Juršėnas

TAPYTOJAI ŠVENČIA JUBILIEJŲ: Dėl JTP prizo varžosi 15 finalininkų

2018 spalio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Jaunojo tapytojo prizas (JTP) šiemet švenčia 10 metų jubiliejų. Tarptautinė komisija atrinko 15 finalininkų, o X JTP pagrindinio prizo laimėtoją – iškilmingai paskelbs lapkričio 9 dieną,

Kultūros ministerija

PREMIJOS PERSPEKTYVIEMS: Kultūros ministerija skatina jaunuosius kūrėjus

2018 rugsėjo 12Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministerija perspektyvius jaunus kūrėjus kasmet paskatina Metų debiuto ir Jaunojo kūrėjo premijomis. Šių metų kandidatus šioms premijoms galima siūlyti iki spalio 12 dienos. Metų

#CanIbeME?

PLAKATŲ KONKURSAS JAUNIMUI: Diskusija apie socialines medijas „#CanIbeME?“

2018 rugpjūčio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka rengia Lietuvos moksleivių ir aukštųjų mokyklų studentų plakatų konkursą „#CanIbeME?“. Šiuo konkursu siekiama skatinti jaunimo diskusijas apie socialines medijas,

Kauno pilies tiltas

ARCHITEKTŲ RŪMAI: Nerekomenduoja dalyvauti tilto prie Kauno pilies konkurse

2018 rugpjūčio 232 KomentaraiPILOTAS.LT

Architektų rūmai išplatino žinią architektams dėl Kauno savivaldybės paskelbto Pėsčiųjų tilto prie Kauno pilies konkurso, kuris turi rimtų ydų, dėl kurių dalyvavimas konkurse yra labai

parkūras

JAUNIESIEMS EKSTREMALAMS: Alytaus parke baigiama parkūro aikštelė

2018 liepos 31Be komentarųPILOTAS.LT

Alytaus miesto savivaldybė tęsia ekstremalaus sporto aikštelių įrengimą Jaunimo parke. Čia jau baigiama parkūro aikštelė, kuri atvers naujas galimybes aktyviam vietos jaunimui. Besiformuojantį ekstremalaus sporto

100 lankytinų kultūros paveldo objektų

KULTŪROS PAVELDAS VIRTUALIAI: Paleista jaunimui skirta interneto svetainė

2018 kovo 21Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros paveldo departamentas ką tik paleido internetinę svetainę „100 lankytinų kultūros paveldo objektų“. Valstybės atkūrimo šimtmečiui bei Europos kultūros paveldo metams skirtas virtualus projektas supažindina

Stasys Eidrigevičius

STASIO EIDRIGEVIČIAUS MENŲ CENTRAS: Panevėžys kviečia architektus pasitarti

2018 kovo 165 KomentaraiPILOTAS.LT

Panevėžio miesto savivaldybė kviečia architektus į pasitarimą dėl Stasio Eidrigevičiaus Menų centro konkurso. Kaip jau rašė portalas Pilotas.LT, ką tik Panevėžio savivaldybė paskelbė architektūrinį konkursą: 

Stasys Eidrigevičius

STASYS IR PANEVĖŽYS KYLA: Paskelbtas ambicingo menų centro konkursas

2018 kovo 1315 KomentarųPILOTAS.LT

Panevėžys paskelbė architektūrinį konkursą Stasio Eidrigevičiaus menų centrui suprojektuoti, kuriam rengėsi daugiau nei metus. Po intensyvių pasiruošimo darbų, įskaitant architektūrines kūrybines dirbtuves, praeitą pavasarį nuodugniai

Studija 501

KULTŪROS MINISTERIJA: Metų debiutantai – Panevėžyje triumfavusios studijos architektai

2017 gruodžio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Siekiant įvertinti jaunųjų menininkų nuopelnus Lietuvos kultūrai, paskatinti juos dar aktyvesnei kūrybinei raiškai Kultūros ministerija kasmet skiria Metų debiuto ir Jaunojo menininko premijas. Metų debiuto

JCDecaux premija

LĖTOS MOKYKLOS: „JCDecaux premijos“ paroda ŠMC

2017 lapkričio 30Be komentarųPILOTAS.LT

„Lėtos mokyklos“ – antroji paroda iš kasmetinių parodų ciklo „JCDecaux premija“, kurį 2016 metais inicijavo Šiuolaikinio meno centras (ŠMC) kartu su „JCDecaux“. Vienam iš šios

Sėlių 48

ATVIRAS IDĖJŲ KONKURSAS: Žalioji „Citus“ būstinė Vilniuje

2017 lapkričio 293 KomentaraiPILOTAS.LT

Bendrovė„Citus“ kartu su Lietuvos architektų sąjunga (LAS) rengia atvirą administracinės paskirties pastato Sėlių gatvėje, Vilniuje projekto konkursą. Pagal LAS Architektūrinių konkursų nuostatus organizuojamo konkurso prizinis

Lietuvos kino teatras

PRARASTO VILNIAUS ŽEMĖLAPIAI: Kūrybinės dirbtuvės jaunimui

2017 lapkričio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje, Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG) rengiamos kūrybinės dirbtuvės jaunimui su Cooltūristėmis. Pasisėmęs įkvėpimo Laimos Laučkaitės kuruotoje parodoje „Vilnius. Topofilija“, šiose dirbtuvėse kviečiamas dalyvauti jaunimas nuo

Jaunojo tapytojo prizas 2017

JAUNOJO TAPYTOJO PRIZAS 2017: Paroda ir apdovanojimai „Titanike“

2017 spalio 20Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus dailės akademijos parodų salėse „Titanikas“ rengiamas projekto „Jaunojo tapytojo prizas“ finalininkų parodos atidarymas ir apdovanojimai. Bus paskalbtas konkurso nugalėtojas. Šiemet į „Jaunojo tapytojo prizą“