images_straipsniu_foto_1422_rutka_po_111200_e01_xxx

NAUJASIS VICEMINISTRAS//NETOLERUOS PRARAJOS TARP PAVELDOSAUGOS IR GYVENIMO

Šiandien Kultūros viceministru pradėjęs dirbti architektas ir paveldosaugininkas Gediminas Rutkauskas mano, kad Lietuvos paveldosauga išgyvena gilią krizę. „Pilietinis karas tarp modernistų ir retrospektyvininkų yra pernelyg užsitęsęs ir pražūtingas patiems paveldo objektams bei tautos identitetui, tam tikra prasme,“ sakė naujasis viceministras portalui PILOTAS.LT.

„Paveldosauga – paveldosaugai yra ydinga sistema, absoliučiai netinkama taikos sąlygomis. Paveldosauga gali atlikti valstybės iškeltus uždavinius tik tuomet, kai ji reflektuoja socialinę, kultūrinę ir ekonominę aplinką. Dabar Lietuvoje to nėra. Be konstruktyvaus socialinio dialogo nėra įmanoma jokia reali paveldosauga apskritai,“- sakė G.Rutkauskas. Viceministro manymu, visuomenė sutrikdyta – jai niekas dorai nepaaiškina, kas yra paveldosauga ir ko ji siekia. Be to, praraja tarp architektų ir paveldosaugininkų yra pernelyg didelė, verčianti ištisus projektus bei planavimo procesus defomuotis arba tiesiog žlugti.

„Lietuva panašias įtampas ir deformacijas pergyveno pokaryje. 20 metų po nepriklausomybės atkūrimo neturime gyventi niekam nenaudingų paveldosauginių įtampų fone. Tai kenkia pačiam paveldui, kurį dar turime. Tai kenkia ir valstybei.“- portalui PILOTAS.LT sakė G.Rutkauskas. Viceministras taip pat akcentavo, kad būtina išmokti gerinti paveldo objektų būklę minimalios intervencijos būdu.

Paklaustas, kokių darbų viceministro kabinete bus imtasi pirmiausiai, G.Rutkauskas atsakė – „prašysime Paveldo departamento reikliai ir dalykiškai įvertinti Lietuvos paveldosaugos sistemos darbą per pastaruosius 20 metų. Svarbu, kad patys paveldosaugos pareigūnai savikritiškai įvertintų sistemos būklę. Be abejo, prašysime tą patį vertinimą atlikti ir kitų visuomenės segmentų, turinčių reikalų su paveldosauga. Svarstysime, tarsimės, keisime. Pokyčiai šiandieną būtini, tai akivaizdu.“

G.Rutkauskas pareigose pakeitė į Klaipėdos miesto savivaldybę grįžusią Nijolę Laužikienę, kuri ten eis Ugdymo ir kultūros departamento vadovės pareigas. Iki šiol G.Rutkauskas buvo Vilniaus Senamiesčio atnaujinimo agentūros direktorius. Naujasis viceministras rūpinsis paveldu, užsienio ryšiais ir informacinėmis sistemomis, susijusiomis su muziejais ir bibliotekomis. Kultūros ministerijoje dirba dar du viceministrai: Stanislavas Vidtmannas kuruoja tautinių mažumų, Deividas Staponkus –  meno klausimus.

Kalbėjosi Audrys Karalius

Komentarai

 1. Estijoje,Talino senamiestyje ir aplink jį statomi labai modernios architektūros,tačiau subtiliai priderinti prie aplinkos pastatai ar antstatai (stikliniai taip pat). Čia nebandoma eiti istoristiniu keliu,imituojant gelžbetoninį renesansą ar atkūrinėti buvusius statinius iš piešinių,modernūs pastatai sėkmingai dera su puoselėjimu paveldu,jų autoriai teigiamai vertinami ir Europos kontekste (apie tai teko skaityti ir Pilote)Gal gerb. Lietuvos paveldosaugininkai galėtų artimiau susipažinti su Estijos paveldosaugos teorija ir praktika ?

 2. A6 irgi prisidedu prie sveikinimų Gediminui – panašu, kad ministerijoje formuojasi nebloga ir kūrybiška komanda.

 3. skaitau ir savo akimis netikiu. negi galu gale toje sistemoje atsirado nors vienas protingas zmogus???

 4. Ger. Vilmantai Rutkauskai, jus mums esate brangus, idomus ir nepakartojamas.
  Pirmadieni 8:00 jūsų neapdairaus paspaudimo padariniai bus likviduoti ir jūs vėl reguliariai gausite PILOTAS.LT naujienlaiškius.
  Ta proga leisime sau ir jūsų šio bei to paprašyti: būkite toks malonus ir susiraskite savo komentarams dar vieną tema. Jūsų firminė krikščionybės plūdimo transliacija galbūt labiau tiktų Marijos radijo tinklapyje…

 5. Gerb. Piloto Redakcija,
  netyčia matyt kažkur paspaudžiau – ir taip kažkaip netyčia atsisakiau atsiunčiamos prenumeratos.
  Jei būtų įmanona, atitaisykit mano neapdairumą.
  Žinau, kad nesu jums priimtinas, todėl kažkiek lieku dėkingas už pakantumą. Jei yra ar bus jums kas nepriimtina, trinkit, nieko baisaus tame. Juk jūs irgi rašot ką norit (o ne ką reikia).
  CHA


 6. Antra strėlė – į dievo langus.
  Tai reiškia, kad Lietuvoje visos božo nycos yra okupacinės (kryžiuočių darbo tęsėjos), tad turi būti įvardintos ne žydkultūros paveldo objektais, o okupaciniais palikimo objektais. O vatikaniniai LT ilgaskverniai – lai eina dirbti, arba kur nori.

 7. Is erzelio panasu, kad naujasis viceministras pirmaja strele paleido idealiai tiksliai. Stai kaip suputojo, susnypste visas paveldogalviu gyvatynas.
  Kai vaikysteje zaisdavome juru musi, tokiu atveju saukdavome – pataiiikeee!
  Lauksim antros streles.

 8. Sveikinu Gediminą, linkiu sėkmės.

 9. Štai ir grasinimai: nespėjo viceministru tapti, o jau „netoleruos pilietinio karo“. Nėra jokio pilietinio karo tarp paminklosaugininkų. Yra tik nepasotinamas verslo ryklių noras naikinamo paveldo sąskaita pastatyti kuo daugiau nekilnojamo turto ‘vienetų’ senamiesčiuose.
  Vienoje fronto linijoje yra paveldą gerbiantys, o kitoje pusėje – nekilnojamojo turto plėtros asociacijos šalininkai.
  Gaila, kad kultūros ministras pasirinko ne paminklosaugininką, o antipaminklosaugininką.

 10. Gediminas Kontrimas facebooke cituoja seimo narį Naglį Puteikį:
  „Dar viena liberartariškai mąstančių politikų ir priešiškų paveldui architektų pergalė. Nepavykus sunaikinti Kultūros paveldo komisijos, ji bandoma sugriauti iš vidaus paskiriant Nekilnojamojo turto plėtros asociacijos šalininkus į jo sudėtį,o taip pat ir iš išorės, į politinius postus parenkant sovietinio stiliaus paveldo griovėjų, tokių kaip Jonas Glemaža mokinius ir gerbėjus. Nesiryžčiau Gediminą Rutkauską vadinti paminklosaugininku, nes jis yra aršus „stiklaininių“ ir „betonoidinių“ pastatų-naujadarų senamiesčiuose statybos šalininkas ir ne mažiau aršus autentiškų detalių paveldiniuose pastatuose naikinimo rėmėjas. Jis ne kartą viešai parėmė nederančių prie senamiesčių naujų pastatų statybą istorinėse miestų zonose, taip pat pritarė Aušros Vartų senovinių interjero detalių naikinimui ir pan. Todėl jį reikėtų vadinti ne paminklosaugininku, o naujosios architektūros senamiesčiuose apologetu ir autentiškų detalių pakeitimo šiuolaikinėmis statybinėmis medžiagomis šalininku. Paveldo ir autentiškumo saugojimui toks paskyrimas kelia didžiulę grėsmę, nes neabejotinai tuoj pat prasidės dangoraižių ir beveik aukštybinių pastatų protegavimas senamiesčiuose, panaudojant Kultūros ministerijos svertus.“

 11. Anuziui. Gerbiamasis Anuzi, manau, kad p. Rutkauskas pasakė būtent tą, ką norėjo, ir kalbėjo būtent apie modernizmą bei su juo susijusią pasaulėžiūrą. Pagaliau, mūsų miestų planavimas ir architektūrinai projektai (tarp jų laimintieji konkursus), netgi metrų gerai įvertinti studentų darbai, deja, yra modernistiniai – tiek pavidalu, tiek (ypač) dvasia. Totalitarizmas valdo mus, vis dar :-(. Gi „šiuolaikinis“ XXI a. pradžioje reiškia visai kitus dalykus. Lietuvoje tikrai yra šiuolaikiškai mąstančių architektų ir miestų planuotojų (vad. urbanistų), ypač jaunimo, – tik jie nelaimi konkursų, negauna didesnių užsakymų ir šiaip jau piktybiškai laikomi baltomis varnomis. Deja…

 12. ambicingas pareiskimas. ziuresim ziuresim.

 13. Gerbiama Jurate be reikalo veliasi i modernizmo, kaip stilistikos, kritika. Suprasciau, kad viceministras kalba ne apie modernizma, kaip stiliu, o apie siuolaikinius projektus apskritai, realizuacijos laikmecio prasme.

 14. „Pilietinis karas tarp modernistų ir retrospektyvininkų“ yra plėtros verslo sukurtas ir nesąžiningai eskaluojamas mitas (kaip ir tariamas visuomenės „tamsumas“). Kita vertus, modernizmas baigėsi prieš 40 metų, o mūsų vadinamasis „architektūros elitas“ (ir jį palaikantys vadinamieji „paveldosaugininkai“) vis dar iš vystyklų neišsikapsto – tikri „modernizmo retrospektyvininkai“ 🙂
  Iš tiesų takoskyra kitur – tarp privačių asmenų (net jei jie – valstybės tarnautojai) siekio bet kuria kaina pasipelnyti iš viešųjų gėrybių (prichvatizuoti, pasikorumpuoti…) ir visuomenės bandymų ginti viešąjį interesą (išsaugoti gamtą, paveldą, tautos etines vertybes, kultūrą).
  Be to, kada pagaliau Lietuvoje bus suvokta, kad architektūra yra visai kita profesija negu architektūros paveldo apsauga? Kodėl nei vienas tapytojas netvirtina, jog savaime yra ir tapybos restauratorius? Tapytojai protingesni? padoresni?… Juk šios profesijos reikia mokytis, bent jau antrosios pakopos (magistro) konservavimo-restauravimo studijas baigti, kaip yra daugumoje valstybių. Deja, Lietuvos aukštosiose mokyklose šios srities specialistai (nei architektūros, nei miestų planavimo, nei kraštovaizdžio) nerengiami – taigi norintieji turėtų mokytis užsienyje.
  Todėl pirmiausia reikia imtis specialistų rengimo – bent kelias valstybines stipendijas studijoms užsienyje įsteigti. Skubiai reikia panaikinti ir pseudo atestatus, kuriuos KPD išduoda išklausiusiems … 2 dienų paveldosaugos kursus. Na, bet jei per dvi dienas galima įgyti profesiją, kam tuomet aukštosios mokyklos???
  Ir paskutinis klausimas – kodėl Lietuvoje (priešingai šiuolaikinėms kultūros raidos tendencijoms) „stiklainiai“ yra „modernusis gėris“, o palaikoma ir tęsiama istorinė ir tradicinė aplinka – „retrospektyvusis blogis“?

 15. esu maloniai nustebintas, kad kulturineje valdzioje ima daugeti protingu galvu ir intelekto.
  taip pat bandyciau nepatiketi, kad komentatorius Arturas Imbrasas yra tas pats Arturas, kuris knygas raso. aname tiek daug izvalgu ir verbalines elegancijos, o sitame – tik primityvi krasnuchos formule visiems gyvenimo atvejams. koks nemalonus vardo ir pavardes sutapimas.

 16. imbrasas teisingai galvoja del lovio , taciau yra visgi tautoj zmoniu kurie prie lovio net neina . net nebando .

 17. kazkokie kvaili rasinejimai . argi ministerijose buna kitokiu , tik dori ir protingi , ir visi ten buna kad tik lietuvai butu geriau . ir vis daug nuveikia. o ties vagia masinas dar turi garbes kodeksa …

 18. Visi protingi ir dori kol prie lovio nepripuola.

 19. Galu gale ziebiasi maza viltis, kad kazkas imsis paveldo reikalu is esmes. Geriau veliau, negu niekad.

 20. Sveikinu ! Protingas ir doras zmogus. Daug nuveiks, jei issilaikys balne.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Karininkų ramovė

PRAEITIS SUSITINKA ATEITĮ: Europos paveldo dienos siūlo atrasti Šimtmečio paveldą

2018 rugsėjo 18Be komentarųPILOTAS.LT

Įvairiuose Lietuvos miestuose bei miesteliuose rengiamos kasmetinės Europos paveldo dienos. Minint ypač svarbią Lietuvai datą – atkurtos Lietuvos nepriklausomybės šimtmetį – nuo jos nenutols ir

Belmonto užtvanka

PAVILNIŲ PARKO AKCENTAS: Baigta tvarkyti pernai byrėjusi Belmonto užtvanka

2018 rugpjūčio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje jau galima mėgautis atnaujinta populiaria poilsio vieta prie Belmonto užtvankos pačioje Pavilnių regioninio parko širdyje. Čia ką tik baigta tvarkyti dar pernai avarinės būklės

LAR

PAVELDO REFORMA: Architektų Rūmai ragina Kultūros ministeriją grįžti į pradžią

2018 birželio 298 KomentaraiAudrys Karalius

Lietuvos architektų rūmų taryba oficialiu raštu kreipėsi į Kultūros ministeriją ragindama neaprobuoti jos parengto „Kultūros paveldo apsaugos institucinės pertvarkos metmenų“ projekto. Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson

Šv. Jurgio bažnyčia

RESTAURACINIAI ATRADIMAI: Kauno Šv. Jurgio bažnyčios zakristijoje – unikali sieninė tapyba

2018 gegužės 171 KomentarasPILOTAS.LT

Jau 9 metus į priekį etapais juda Kauno Bernardinų vienuolyno ir Šv. Jurgio Kankinio bažnyčios pastatų komplekso tvarkybos darbai. Restauruojant senąją bažnyčios zakristiją, ką tik

Heritas

NAUJAS POŽIŪRIS Į PAVELDĄ: 1-oji tarptautinė kultūros paveldo tvarkybos ir technologijų paroda

2018 gegužės 16Be komentarųPILOTAS.LT

Paroda „Heritas“ siūlo naują žvilgsnį į kultūros paveldą, jo tvarkybą, problematiką ir informaciją apie šią sferą. Jos tikslas – po vienu stogu suburti kultūros paveldo

Vilniaus rotušė

PAVELDAS IR VIEŠA KOMUNIKACIJA: Tarptautinis seminaras Vilniaus rotušėje

2018 gegužės 15Be komentarųPILOTAS.LT

Flamandų regiono vyriausybė, Vilniaus miesto savivaldybė ir Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra rengia seminarą, skirtą urbanistiniam paveldui ir viešai komunikacijai. Pagrindinis seminaro pranešėjas – Flandrijos vyriausiasis

Kazbėjų tiltas

UŽSTOJO VISUOMENĖ: Nugriauti planuotam tiltui suteikta teisinė apsauga

2018 balandžio 111 KomentarasPILOTAS.LT

Visuomenės iniciatyva gali jei ne išsaugoti kultūros vertybę, tai bent apginti nuo visiško sunaikinimo bei užtikrinti jos teisinę apsaugą. Prie Kultūros paveldo departamento veikianti pirmoji

Kačerginės piliakalnis

NEŽINOMAS PAVELDAS: Knygos apie baltų piliakalnius pristatymas

2018 sausio 31Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuva – piliakalnių kraštas. Tai daugiau nei archeologiniai objektai. Tai dalis lietuvių istorinės savasties, kuri atsispindi ir folklore, literatūroje, dailėje. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje

Kultūros ministerija

BAIGĖ PERTVARKĄ: Kultūros ministerija stiprina politiką, edukaciją, turinį

2018 sausio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Ką tik baigėsi Kultūros ministerijos pertvarka – nuo sausio 15 dienos įsigaliojo nauja ministerijos struktūra. Persitvarkiusi ministerija sustiprino kultūros edukacijos, medijų raštingumo bei visuomenės informavimo

Malūnas

ŠIAURĖS SPARNAI: Intriguojantis Pasvalio krašto paveldas

2017 lapkričio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Pasvalio krašto muziejus kartu su partneriais siekia aktualizuoti Pasvalio krašto vėjo malūnų istorinį paveldą. Rytoj šia tema Pasvalyje rengiama konferencija, diskusija ir paroda. Muziejus kartu

kultūros ministerija

KULTŪROS MINISTERIJA: Renkamos paraiškos Vyriausybės kultūros ir meno premijoms

2017 spalio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministerijai galima teikti paraiškas Vyriausybės kultūros ir meno premijoms gauti. Pretendentus turi teisę siūlyti Lietuvos Respublikoje registruoti juridiniai asmenys, kitose Europos Sąjungos valstybėse ir

Kalnaberžės dvaras

KALNABERŽĖS DVARO SUGRĮŽIMAS: Pradedamas tvarkyti iš politiko perimtas dvaras

2017 rugpjūčio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Imamas gaivinti užmirštas Kėdainių rajono kultūros paveldo objektas – Kalnaberžės dvaro sodyba. Panevėžio apygardos teismo sprendimu ir Lietuvos Respublikos apeliacinio teismo nutartimi apleisti ir neprižiūrimi

es_lo_170800_e01

199 MLN. EURŲ KULTŪROS OBJEKTAMS: Daugiausia atiteks regionams

2017 rugpjūčio 1Be komentarųPILOTAS.LT

Kultūros ministerija, kuriai pirmą kartą numatytos Europos Sąjungos investicijos, baigė 199 mln. eurų investicijų planavimą. Remiantis Vyriausybės programoje numatytais tikslais, itin didelė dalis šių investicijų

staty_vn_170600_e01_xxx

STABDOMOS STATYBOS ŽVĖRYNE: Statybos leidimas medinuko vietoje – neteisėtas

2017 birželio 61 KomentarasPILOTAS.LT

Išskirtinėje Vilniaus vietoje prie Neries dar visai neseniai stovėjo XX amžiaus pradžią menantis medinis dvarelis – buvusi generalgubernatoriaus vasaros rezidencija. Bendrovė „VIA Sportas“, ciniškai nugriovusi

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

VERIASI UNESCO DURYS: Kauno tarpukario architektūra ant Pasaulio paveldo slenksčio

Stiprėja Kauno viltys patekti į Pasaulio paveldo elitą. Neseniai paaiškėjo, kad į prestižinį UNESCO Pasaulio paveldo statusą pretenduojanti antrojo šalies miesto tarpukario modernioji architektūra įtraukta

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

PAVELDOSAUGININKAI SUJUDO: Formuojamas saugotinų objektų sąrašas

Plačiai visuomenėje nuskambėjęs architektų K.Pempės ir G.Ramunio Kelių policijos pastato (1985 m.) Giraitės g., Vilniuje, atvejis, atrodo, pagaliau išjudino paveldosaugininkus. Pastato ginti stojusios architektūros bendruomenės

kurnenu_mokykla

SUSIRŪPINĘ ALYTAUS MOKSLININKAI: Tarpukarinę L.Radziukyno mokyklą būtina išsaugoti

Prie Alytaus-Simno kelio, Kurnėnų kaime pagal Amerikos lietuvio inžinieriaus Lauryno Radziukyno projektą bei jo lėšomis 1936 metais buvo pastatyta gana neįprastos architektūros mokykla. Tuo metu

images_straipsniu_foto_4739_pavel_di_160900_e01_xxx

EUROPOS PAVELDO DIENOS://DAUGIAU KAIP 200 RENGINIŲ VISOJE LIETUVOJE

Visoje Lietuvoje 23-iąjį kartą vyks Europos paveldo dienos. Šių metų tema „Kultūros paveldas ir bendruomenės“ ragins paklausti, koks yra bendruomenių vaidmuo, išsaugant ir puoselėjant kultūros

images_straipsniu_foto_4600_tit2_e15_bra

SENAMIESČIO GATVĖS DIZAINAS:// AR IŠMESIME ORIGINALUS DĖL SERIJINĖS PIGUVOS?

Į Kauno senamiestį pastaruoju metu įsisuko chunveibiniško “modernizavimo” entuziastai, kurie iš komercinių paskatų arba iš visiško neišmanymo keičia originalius gatvės dizaino elementus naujomis tipinėmis štampuotėmis.

images_straipsniu_foto_4479_pacev_kn_100000_e01_xxx

NUGRIAUTA MODERNI TVORA://KAUNO PAVELDOSAUGININKAI REIKALAUJA ATSTATYTI

Asketiškoji Č.Pacevičiaus mūrinė vila Kauno Žaliakalnyje, Vydūno al. 59 – vienas ryškiausių 4-ojo dešimtmečio Kauno modernizmo namų. Kultūros paveldo departamento Kauno skyrius neseniai nustatė, kad

images_phocagallery_4380_teism_pane_1603_4380_teism_150300_e01_xxx

REDAKCIJOS INFORMACIJA://BAUDŽIAMOJI BYLA UŽ STRAIPSNĮ NUTRAUKTA SUTARUS

Dėl platų atgarsį visuomenėje sukėlusio Audrio Karaliaus straipsnio „Trumparegių baletas: Paveldo komisijos vado kėdę matuojasi Karalevičienė“ po dviejų mėnesių buvo iškelta baudžiamoji byla pagal baudžiamojo

images_straipsniu_foto_4339_bazny_kn_071000_e02_bra

14,5 MLN. SAKRALINIAM PAVELDUI://SUTVARKYS 10 BAŽNYČIŲ IR VIENUOLYNŲ

Lietuvos Respublikos Vyriausybė priėmė nutarimą, kuriuo patvirtino Lietuvos sakralinių kultūros paveldo objektų, finansuotinų prioritetine tvarka 2016–2020 metais, sąrašą. Pastarajame – 10 objektų, patenkančių į Šv.

images_straipsniu_foto_4297_pavel_kn_150700_e01_xxx

PARAMA KAUNO PAVELDUI://SAVIVALDYBĖ ŠIEMET ATSEIKĖS 400.000 EURŲ

Kauno miesto savivaldybė pradėjo prašymų finansuoti nekilnojamųjų kultūros vertybių tvarkymo darbus iš Kauno miesto biudžeto lėšų priėmimą. Šių metų biudžeto projekte pastarajai programai numatyta skirti

images_phocagallery_4226_karal_poli_1512_4226_tit_karaleviciene

TRUMPAREGIŲ BALETAS://PAVELDO KOMISIJOS VADO KĖDĘ MATUOJASI KARALEVIČIENĖ

[2015.12.21]Mūsų paveldo apsaugos sistema pasižymi aktyvia Tėvynės meile, kilniais ketinimais, atkaklumu ir rikiuotės darna. Tačiau paveldosaugą vis dar kankina ir viena kita sisteminė yda: perteklinis

images_straipsniu_foto_3998_muzie_kn_150700_e01_bra

PRAKALBINS PAVELDĄ://EUROPOS PAVELDO DIENOS IEŠKOS VALSTYBINGUMO ŽENKLŲ

22-ąjį kartą visoje Lietuvoje vyks Europos paveldo dienos (EPD). Šių metų tema „Paveldėkime savo ateitį“ pasiryžusi „prakalbinti“ Lietuvos valstybingumą atspindinčius kultūros paveldo objektus. Įvairiose šalies