images_phocagallery_1187_tekstil bienal pav_1187_tekstil bienal_bl_Tekstil bienal_2

KAUNĄ OKUPUOJA TEKSTILĖ//„TEKSTILĖ’11“: PRAEITIS, DABARTIS, ATEITIS

Kaunas jau aštuntą kartą taps tekstilės meno sostine. Ryškūs kūrėjai, įstabūs jų darbai, bendradarbiavimo programos, atviros kūrybinės dirbtuvės, kuruotos įvairių šalių meno kolekcijos, edukacinės programos, šokis, diskusijos, kritika ir vertinimas, išmaniosios technologijos, medžiagų ir technologijų konceptualizavimas, naujas požiūris ir žongliravimas istorija – visa tai vyks Kauno bienalėje „Tekstilė’11“. 

Šių metų Kauno tekstilės bienalės programa, kaip ir jos trigubas pavadinimas „Dar kartą – šokam – pirmyn“ (angl. Rewind – Play – Forward), atkartojantis magnetolos mygtukų komandas, simbolizuoja tris laiko kryptis mene – praeitį, dabartį ir ateitį.

TEKSTILINĖS MENO ISTORIJOS VARIACIJOS

Rugsėjo 22 dieną (ketvirtadienį) 19 val. M. Žilinsko dailės galerijoje (Nepriklausomybės a. 12, Kaunas) įvyks didysis Kauno bienalės „Tekstilė’11“ atidarymas.

Galerijos salėse pristatomos parodos: „Dar kartą istorija“, „Dar kartą pasakojimas“, „Dar kartą į ateitį“, Lozanos bienalės kolekcija, Kosta Rikos kolekcija, Portugalijos kolekcija bei personalinės L.Cook (JAV), C.Schira (JAV), Ch.Lee (Korėja), L.Lemieux Bérubé (Kanada) parodos.

Parodoje „Dar kartą istorija“ galima pamatyti Lietuvos meno istorijos variacijas. Menininkės M.Žaltauskaitė-Grašienė ir D.Zubrienė tekstiliškai interpretavo L.Truikio, V.Petravičiaus, R.Jankausko-Kampo, M.T.Rožanskaitės, I.Piekuro, K.Zimblytės,S.Veiverytės, A.Veščiūno, J.Meko, E.Velaniškytės, A.Andziulytės, V.Marcinkevičiaus, Š.Saukos, L.Garbštienės, A.Andriuškevičiaus,A.Petrašiūnaitės, P.Griušio ir J.Gasiūnokūrinius.

DALYVAUTI PANORO 300 MENININKŲ IŠ 43 ŠALIŲ

Numatoma viena įdomiausių Kauno bienalės dalių – konkursinė programa „Dar kartą pasakojimas“. dalyvauti šioje parodoje panoro daugiau kaip 300 menininkų iš 43 pasaulio šalių. Parodai atrinktas 31 projektas.

Parodą „Dar kartą į ateitį“ kuruoja meno kritikė, rašytoja, leidinių sudarytoja S.E.Braddock Clarke. Jos surinkta kolekcija – eksperimentinio pobūdžio paroda, kurioje siekiama atskleisti naujausius aukštųjų technologijų ir išmaniosios tekstilės mokslo laimėjimus. Kuratorė pakvietė menininkus tyrėjus pristatyti aukštųjų technologijų kūrinius. Kanados, Didžiosios Britanijos, Nyderlandų laboratorijose ir universitetuose sukurtus eksperimentinius audinius, kostiumus ir dar tik daromus mokslinius bandymus bus galima išvysti parodoje.

L.Cook(JAV) personalinėje parodoje pristatys darbus iš savo naujausių tyrimų projekto, kurį įgyvendino kartu su Pitsburgo universiteto medicinos mokykla – žakardo audinius ir videodarbą. C.Schira (JAV) rengia parodas daugiau nei 40 metų ir yra viena iš įtakingiausių šiuolaikinės tekstilės pasaulio figūrų. Ch.Lee (Korėja) yra tekstilės menininkė ir rašytoja. 1994 metais ji gavo Fulbraito stipendiją dirbti Rod Ailando dizaino mokykloje. Čia ji pademonstravo tradicinę bojagi (Bo-ja-ki) techniką, kurią naudoja kūryboje. Šioje parodoje menininkė pristato instaliaciją „Bevardės moterys“.

L.Lemieux Bérubé(Kanada) parodys didelio formato žakardo audinius, pagamintus iš jos pačios nuotraukų, vaizduojančių šokėjus, kur judesys ir energija transformuojami į sudėtingas audimo struktūras.

IR IŠ LOZANOS. IR IŠ KOSTA RIKOS

Lozanos bienalės kolekcijojeeksponuojamasT.Pauli fondo ir tarptautinių tapiserijos bienalių, vykusių Lozanoje, Šveicarijoje, 1962–1995, palikimas.

Kosta Rikos kolekcijąpristato menininkai, kurių asmeninė vizualinė patirtis kilo iš tradicijų ir žavėjimosi pluoštais. Pluoštų jungimas Kosta Rikoje laikomas tradicine tekstiline technologija, nutiesusia tiltus ir leidusia išreikšti asmenines skirtingų tekstilės kūrinių vizijas. Tai padeda keistis informacija (šalyje ir pasaulyje) ir interpretuoti tekstilinius šioje parodoje pristatomus objektus.

Portugalijos kolekcijosparodai kuratorė ir menininkė L.David atrinko šešis įvairių sričių ir stilių menininkus, kurie tiria tekstilę įvairiais būdais ir iš įvairių kampų. Anksčiau dirbę mados dizaineriais, iliustratoriais, dailininkais ir skulptoriais, šie menininkai pasirinko tekstilę kaip išraiškos priemonę menui, istorijai ir kultūrai sujungti.

IR TEKSTILĖ GALI ŠOKTI

Rugsėjo 22 dieną (ketvirtadienis) 21 val. Kauno paveikslų galerijoje (K. Donelaičio g. 16, Kaunas) įvyks kviestųjų menininkų Y.Shonibare, MBE (JK), S.Puranen (Suomija), V.Gelūnienės (Lietuva), P.Gilytės (Vokietija), E.Ganda Bogdanienės (Lietuva), A.Weigel (Vokietija), VALYA(JAV), M.T.Chao(Taivanas), H.Watanabe (Japonija), A.Ekdahl (Švedija), bendradarbiaujant su B.Nordström ir Geteborgo universiteto studentais, O. ir G. Pandolfo („Osgemeos“) bendradarbiaujant su M.Leda Kanciukaitis Pandolfo ir V.Kanciukaitis Tagnoli (Brazilija) pristatymas.

Taip pat bus surengta programos „Šokam: Judanti tekstilė premjera. V.Gelūnienė,E.Jansas,B.Letukaitė ir šokio teatrasAura“ pristatys tekstilės, video ir šokio projektą.

ŽAISMINGAS JAPONIŠKAS AUDINIŲ KŪRYBINGUMAS

Rugsėjo 23 dieną (penktadienį) 13 val. M.K.Čiurlionio dailės muziejuje (V.Putvinskio g. 55, Kaunas) Įvyks R.Sudo (Japonija) parodos atidarymas. Šioje parodoje pristatoma Nuno tekstilė – išskirtinė Tokijuje esančios dizaino ir gamybos studijos, kuriai vadovauja menininkė ir viena iš įsteigėjų R.Sudo, produkcija. Nuno (jap. audinys) sujungia tradicines technikas ir estetiką su šiuolaikinėmis technologijomis bei medžiagomis, kad sukurtų vienus iš novatoriškiausių pasaulyje audinių. Čia svarbiausią vietą užima laki vaizduotė. Naudojama viskas pradedant nerūdijančiu plienu bei pieno proteinais ir baigiant bambuku bei paukščių plunksnomis.

Šešios pristatomos Nuno tekstilės grupės atkartoja šešias skirtingas japoniškas onomatopėjas – boroboro (apdriskęs), fuwafuwa (pūkuotas), kirakira (žėrintis), shimijimi (kandus), sukésuké (plonas) ir zawazawa (šlamantis) – ir taip atspindi žaismingą Nuno audinių kūrybingumą.

TAPISERIJŲ SERIJA NUO ANDŲ KALNŲ

Rugsėjo 24 dieną (šeštadienis) 18 val. A.Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje (V.Putvinskio g. 64, Kaunas) įvyks M.Laura (Peru) personalinės parodos atidarymas.

M.Laura kuriamos tapiserijos gaminamos iš Peru alpakų vilnos, chemiškai dažytos vilnos ir pramoninės gamybos dažiklių. Jo darbo metodas, kai vienuose atauduose naudojamos kelių spalvų temos, yra labai panašus į Obiusono (Aubusson) dirbtuvių techniką. Skiriasi tik tuo, kad M.Laura naudoja trečią dimensiją – paviršiaus tekstūrą, kuri suteikia daugiau išraiškos.

Šiuo metu jis dirba su sieninėmis freskomis, bet intymiam A.Žmuidzinavičiaus muziejui parinko mažesnių tapiserijų seriją, kur rodomas šiuolaikinis Andų gyventojams būdingas požiūris į kasdienybę.

Rugsėjo 24 d., šeštadienį, 18.30 val. įvyks „Texere“ parodos atidarymas.

Parengta pagal Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus informaciją.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Lietuvos paviljonas Venecijoje

LIETUVIŠKAS UŽDEGIMAS VENECIJOJE: Atidarytas Lietuvos nacionalinis paviljonas

2024 balandžio 23Be komentarųPILOTAS.LT

Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje Lietuvos nacionaliniame paviljone atidaryta Neringos Černiauskaitės ir Ugniaus Gelgudos meninio dueto „Pakui Hardware“ ir Marijos Teresės Rožanskaitės (1933–2007) paroda „Uždegimas“ (angl.

tekstiles-meno-paroda-skietas_krastas

DEŠIFRUOTI TEKSTILĖS KODĄ: Panevėžio miesto dailės galerijoje – 46 autorių kūryba

2024 vasario 13Be komentarųPILOTAS.LT

Aukštaitijos sostinėje atidaroma šiuolaikinės tekstilės meno  paroda „S/Kietas K/Raštas“. Parodoje pristatoma 46 autorių kūryba. Vasario 14 dieną (trečiadienį) 17 val. Panevėžio miesto dailės galerijoje (Respublikos

„Mėnulio jūra“, M.Žaltauskaitė Grašienė. Foto: Inetos Armanavičiūtės.

APDOVANOJO TEKSTILĖS ARCHITEKTĘ: Išrinkta meno mugės „ArtVilnius’23“ geriausia instaliacija

2023 spalio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Tarptautinė vertinimo komisija šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius’23“ išrinko geriausią instaliaciją. Ja paskelbtas parodos „Takas“ erdvėje instaliuotas Monikos Žaltauskaitės Grašienės skaitmeninio žakardinio audimo objektas „Mėnulio jūra“.

Kauno bienalė

ARTUMO GEOGRAFIJA: Kauno centriniame pašte triukšmingai atidaryta 14-oji Kauno bienalė

2023 rugpjūčio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Savaitgalį atidaryta 14-osios Kauno bienalės įžanginė paroda „Artumo geografija“ (Long-distance Friendships), kurią kuruoja Alicia Knock (Prancūzija) ir Inga Lāce (Latvija). Didžiausio šalies kultūros ir meno

Kauno paštas

KAUNO BIENALĖS ATIDARYMAS: Prasideda didžiausias šiuolaikinio meno festivalis Lietuvoje

2023 rugpjūčio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Paskutinį vasaros savaitgalį įvairiose Kauno vietose vyks parodų atidarymai, menininkų performansai, koncertas, susitikimai su įvairių šalių menininkais ir kiti renginiai, tyrinėjantys jungtis tarp Afrikos ir

Kartūno kodas

KARTŪNO KODAS: Alytaus medvilnės kombinato palikimo paroda Kaune

2023 kovo 15Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno paveikslų galerijoje atidaroma paroda „Kartūno kodas. Alytaus medvilnės kombinato palikimas“. Drauge su margaspalvių audinių istorija „Kartūno kodas“ sugrąžina dar margesnius buvusių darbuotojų prisiminimus. SIEKIA

FITE

ŠIUOLAIKINĖ TEKSTILĖ PRANCŪZIJOJE: Pristatomi 15-kos Lietuvos kūrėjų darbai

2022 rugsėjo 22Be komentarųPILOTAS.LT

Prancūzijos mieste Klermon-Ferane vykstantis tarptautinis šiuolaikinės tekstilės festivalis FITE (Le Festival International des Textiles Extraordinaires) pažymi 10-mečio jubiliejų. Festivalio pagrindinėje parodoje „IMAGINE!“ pristatoma net 15-kos

Inga Likšaitė

BODY OF WORK: I.Likšaitės dekonstruojanti kūrybinė diskusija Berlyne

2021 gruodžio 6Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvių tekstilininkė Inga Likšaitė Berlyno galerijoje „Erstererster Galerie“ atidaro personalinę parodą. Parodos ekspozicijoje dominuoja didelio formato darbai, kurie pasiryžę suardyti racionalaus suvokimo struktūrą bei dekonstruoti

Kauno grafikos bienalė

ŠVIESOS PRIGIMTIS: Kauno tarptautinė grafikos bienalė Vilniaus rotušėje

2021 spalio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Nuo šiandien Vilniaus rotušėje pristatoma 4-oji Kauno tarptautinės grafikos bienalė „Šviesos prigimtis“. Įėjimas laisvas. ALTERNATYVIOS REGIMO PASAULIO VERSIJOS Spalio 5 dieną (antradienį) 18 val. Vilniaus

Raumlaborberlino

VENECIJOS ARCHITEKTŪROS BIENALĖ: Įteikti Auksinio liūto apdovanojimai

2021 rugpjūčio 31Be komentarųPILOTAS.LT

Vakar Venecijoje įvykusioje iškilmingoje ceremonijoje paskelbti XVII tarptautinės architektūros bienalės parodos „Kaip mes gyvensime kartu?“ laureatai bei geriausi nacionaliniai paviljonai. Įteikti prestižiniai Auksinio liūto apdovanojimai.

Kūrinio „Spartakas“ fragmentai. Fotografas Modestas Ežerskis

BALTOS KANDYS: Kūrybos paroda „Rytai Vakaruose“

2021 gegužės 20Be komentarųPILOTAS.LT

Paroda „Rytai Vakaruose“ – meno grupės „Baltos kandys“ kūrybos pristatymas Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje Vilniuje. Tai pirmas kartas Lietuvoje, kai visa apimtimi eksponuojamos aštuonios

N.Poškutė-Jukumienė

VILNIUS 2020: VIII tarptautinė emalio bienalė

2021 kovo 12Be komentarųPILOTAS.LT

Galerija „Meno Niša“ pakvietė į aštuntosios tarptautinės emalio bienalės „Vilnius 2020“ dalyvių parodą. Parodoje lankytojai galės pamatyti 30-ies menininkų emalio darbus – juvelyrikos, metalo ir

Manifesta 13

MANIFESTA 13: Baltijos šalių meno projektas „Roots to Routes“ Marselyje

2020 rugpjūčio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Marselyje prasideda Europos meno bienalė „Manifesta 13“, kurios paralelinių renginių programoje – Baltijos šalių meno projektas „Roots to Routes“. Jį sudaro dvi parodos, performansai, video

Danguolė Brogienė

OPTINIS ŽAISMAS TEKSTILĖJE: Danguolės Brogienės kūrybos paroda Vilniuje

2020 birželio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Tekstilininkė Danguolė Brogienė – bene vienintelė taip ryškiai optinio meno tradicijai atstovaujanti Lietuvoje kūrybinį kelią pradėjusi ir subrendusi kūrėja. Rytoj Kazio Varnelio namuose-muziejuje, Vilniuje atidaroma

Kjerringøy žemės meno bienalė

ŽEMĖS MENAS NORVEGIJOJE: Atrenkami menininkai 2021 m. Kjerringøy bienalei

2020 gegužės 12Be komentarųPILOTAS.LT

Menininkai iš Baltijos ir Šiaurės šalių bei visų Arkties regionų yra kviečiami teikti paraiškas bei pritaikyti konkrečiai vietai skirtus žemės meno projektus. Kjerringøy žemės meno

Birutė Sarapienė

AISTRINGOJI TEKSTILĖ: Lietuvos tekstilės paroda Mykolo Oginskio rūmuose

2019 lapkričio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Kunigaikščio Mykolo Oginskio rūmuose pristatoma paroda „Aistringoji Lietuvos tekstilė Lietuvos dvaruose“. Tekstilininkų ir dailininkų gildijos galerija „Balta“ organizuoja šį tęstinį projektą jau 9 metus. Lapkričio

Kauno grafikos bienalė

GROŽIS 2019: 3-osios Kauno tarptautinės grafikos bienalės paroda

2019 spalio 15Be komentarųPILOTAS.LT

Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus M.Žilinsko dailės galerijoje atidaroma 3-osios Kauno tarptautinės grafikos bienalės paroda „Grožis“ . Bienalės tikslas, atsiribojant nuo primityvaus ir įprasto supratimo, atskleisti

M.Kishida

GILIOS UPĖS TEKA TYLIAI: Japonijos ir Lietuvos šiuolaikinės tekstilės paroda

2019 liepos 31Be komentarųPILOTAS.LT

Mykolo Žilinsko dailės galerijoje, Kaune atidaromoje parodoje pristatoma 10 menininkių iš Japonijos ir Lietuvos lietuvių šiuolaikinė tekstilė. Tai stebėtinai artimi meno pasauliai. PANAŠUMUS IŠDUODA IR

Eglė Ganda Bogdanienė

UŽ TEKSTILĖS RIBŲ: Eglės Gandos Bogdanienės paroda Druskininkuose

2019 liepos 29Be komentarųPILOTAS.LT

V.K.Jonyno namuose-galerijoje, Druskininkuose atidaroma tekstilės menininkės Eglės Gandos Bogdanienės paroda „Pasveikinimas“. Parodoje pristatomi menininkės darbai peržengia tekstilės ribas. Liepos 31 dieną (trečiadienį) 16.30 val. V.K.Jonyno

12-oji Kauno bienalė

KITOKIA KELIONĖ: Prasideda Kauno bienalė „Po išvykimo | prieš atvykstant“

2019 birželio 3Be komentarųPILOTAS.LT

26 menininkų iš viso pasaulio kūriniai, tyrinėjimai ir instaliacijos Kauno geležinkelio stotyje, Kauno paveikslų galerijoje ir įvairiose kitose antrojo šalies miesto vietose kviečia į patirčių

12 Kauno bienalė

PASIRUOŠĘ NUSTEBINTI: Kauno bienalė keičia laiką ir darbo metodą

2018 spalio 21 KomentarasPILOTAS.LT

12-oji Kauno bienalė į parodas kvies jau kitų metų vasarą bei imsis kelionės ir tarpinės būsenos temos. Pranešama, kad šįkart keičiamas ne vien šio vieno

I.Likšaitė

NUOGA EKSPOZICIJOS ESMĖ: Kauno interjero salone sutūpė I.Likšaitės „Namai“

2018 birželio 14Be komentarųAlmantas Bružas

Tekstilininkės Ingos Likšaitės namams skirtas darbų ciklas šiemet ovacijomis jau pasitiktas Vilniaus ir Klaipėdos meno erdvėse. Eksperimentuoti nenuilstanti menininkė, savo darbų ekspoziciją kauniečiams rengia ne

Inga Likšaitė

NAMAI, DYGSNIAI IR JUDANTIS VAIZDAS: I.Likšaitės tekstilės paroda keliauja į pajūrį

2018 balandžio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje, Pamėnkalnio galerijoje apie namus ir architektūrą dygsniais pasakoję Ingos Likšaitės tekstilės darbai traukia į pajūrį. Savo naujausią ciklą „Namai“ klaipėdiečiams pristatanti menininkė ant tapytų

Inga Likšaitė

DYGSNIAI ANT DROBĖS: Meditaciniai I.Likšaitės žaidimai su architektūros prieskoniu

Tekstilininkė Inga Likšaitė iki šiol buvo labiausiai žinoma savo išraiškingais siuvimo mašinų dygsniais, kupinais įvairių meninių citatų ar remeiko. Šį penktadienį Vilniuje atidaroma paroda žymi

„Namai. 12 valandų ore ir 6000 metrų pakartojant dygsnį“

DYGSNIAI APIE NAMUS: I.Likšaitės meniniai apmąstymai Pamėnkalnio galerijoje

2018 sausio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Kiek daugiau nei prieš dešimtmetį su trenksmu į Lietuvos meno pasaulį įsiveržusi tekstilininkė Inga Likšaitė prestižiniame „Pfaff Art Embroidery Challenge 2007“ laimėjo „Grand Prix“ apdovanojimą.