images_straipsniu_foto_867_ministrasE

KARAS DĖL 50%//PAVELDO VISUOMENININKAI NEPAKLŪSTA KULTŪROS MINISTRUI

Dar kaip reikiant nenudžiūvus rašalui nuo Kultūros ministro įsakymo, nurodančio, kad Kultūros paveldo departamentui sudarant komisijas, tarybas ar darbo grupes, ne mažiau kaip pusę narių turi sudaryti atestuoti nekilnojamojo kultūros paveldo specialistai ir įpareigojančio KPD direktorę Dianą Varnaitę pagal naujus nuostatus iš naujo sudaryti Patariamąsias visuomenines kultūros paveldo komisijas (PVKPKPKPDPKMKTP) prie Kauno ir Klaipėdos KPD teritorinių padalinių, kai kilo maištas pačiose komisijose.

Klaipėdiečiai netgi pareiškė nepasitikėjimą Kultūros ministru A.Gelūnu „už bandymus nušalinti paveldo išsaugojimu suinteresuotą visuomenę“ nuo paveldo klausimų ir išplatino aukščiausioms valstybės institucijoms atvirą laišką „Dėl manipuliavimo visuomene“.

ATVIRAME LAIŠKE – GRIEŽTA KRITIKA MINISTRUI

Laiške pabrėžiama, kad „esamos sudėties patariamosios visuomeninės kultūros paveldo komisijos buvo suformuotos gavus kultūros paveldo išlikimu suinteresuotų ir aktyviai šio siekio įgyvendinime veikusių nevyriausybinių organizacijų pritarimą. Visuomeninės organizacijos palankiai vertino Lietuvos Kultūros ministerijos padalinio, Kultūros paveldo departamento, iniciatyvą bandyti valstybėje kultūros paveldo išsaugojimo srityje susikaupusias bei toliau besikaupiančias problemas spręsti pasitelkiant į nevyriausybines organizacijas susibūrusius aktyvius Lietuvos Respublikos piliečius. Tai būtų padėję skatinti pilietinės iniciatyvos raišką.“ Klaipėdiečių PVKPKPKPDPKMKTP komisijos laiške konstatuojama, „kad LR kultūros ministerija vienašališkai nutraukia produktyvų bendradarbiavimą su kultūros paveldo išlikimu besirūpinančiomis, jau ilgą laiką šioje srityje dirbančiomis ir patirtį sukaupusiomis visuomeninėmis organizacijomis.“

SPECIALISTAI KALTINAMI NESĄŽININGUMU

Savo Atvirame laiške Klaipėdos PVKPKPKPDPKMKTP komisijos nariai „perspėja Lietuvos visuomenę apie minėto LR Kultūros ministro įsakymo potencialiai galimus neigiamus padarinius Lietuvos kultūros paveldo likimui. Atkreipiame dėmesį į tai, kad šiuo metu veikiančios tvarkos sąlygomis didžiąją Įsakyme minimų ekspertų dalį suformuoti galima iš architektų, archeologų, restauratorių. Atsižvelgiant į tai, kad kiekviena šių profesijų Lietuvoje veikia kaip integralios bendruomenės ir yra labiausiai suinteresuotos statybų užsakymais.“ Tai pat tegiama, kad paveldo srityje dirbantys specialistai dažnai „atsiduria po savininkų spaudimu. Įsikišimu į kompleksinius paveldo objektus yra suinteresuotos ir su politikais susijusios statybinės bei įvairių investicijų interesų grupės, kurios taip pat spaudžia ypač architektus, kad būtų įgyvendinti ne esamo kultūros paveldo vertingąsias savybes pabrėžiantys, bet investavimą maksimaliai atlyginantys projektai“.

Klaipėdiečiai paveldo entuziastai teigia, kad dėl minėto Kultūros ministro įsakymo „mato didžiulį pavojų valstybės istorinės, kultūrinės atminties, tapatumo išlikimui“, todėl, ignoruodami ministro įsakymą, „įpareigoja Komisiją toliau tęsti veiklą vadovaujantis anksčiau patvirtintais nuostatais“.

Be to, iš Kultūros ministerijos pareikalauta imtis „iniciatyvos peržiūrėti ekspertų formavimo, jų kompetencijų apibrėžimo, sprendimų priėmimo tvarką.“ Siūloma, „jei išaiškėtų kultūros paveldo verčių mažinimo, pažeidimo atvejų – tokius ekspertus nedelsiant nušalinti nuo šio darbo. Paaiškėjus, kad tokia veikla buvo vykdyta sąmoningai, atimti eksperto licenciją visam laikui.“

KULTŪROS MINISTRAS: AKCENTUOJAME PROFESIONALUMĄ

Kaip žinia, minėtos PVKPKPKPDPKMKTP komisijos atlieka KPD teritorinių padalinių konsultanto funkcijas, nagrinėjant ir sprendžiant kultūros paveldo apsaugos klausimus bei problemas. Tačiau kategoriškas ir griežtas Kultūros ministerijos ir atestuotų paveldo specialistų bei architektų atžvilgiu Atviro laiško tonas leidžia manyti, kad pačios komisijos nariai priskiria sau ženkliai didesnę kompetenciją. Sunkiai suprantamas ir „nespecialistų“ nenoras dalintis patariamosiose komisijose 50% vietų su „specialistais“, a priori priskiriant šiems „grupinę atsakomybę“.

Kultūros ministras A.Gelūnas sakė portalui PILOTAS.LT, kad šis žingsnis buvo būtinas, siekiant „didesnio efektyvumo, sprendžiant paveldo klausimus ir mažinant mitinginių debatų bei nepagrįsto romantizmo dalį paveldo srityje, apskritai“.  Jis teigė, kad „blaškymosi nebus“ ir Kultūros ministerija ir ateityje „akcentuos profesionalumą, kaip būtiną sąvybę nacionalinės kultūros pažangai“ bei konstruktyvų dialogą tiek su visuomene, tiek su specialistais.

Komentarai

 1. vieną vakarą stebėjau tuos šokius, aišku tie jauni žmones,kaip supratau , nesusimasto, manau nėra tautinio ,patriotinio auklėjimo mokyklose ir be abejonės jų šeimose.Štai ir pasekmės.

 2. Visuomeninėse komisijose turi būti tik visuomenės rinkti atstovai. Nes specialistai (architektai, restauratoriai, archeologai ir kt.) ir taip jau turi savo patariamąsias komisijas. Į šias komisijas nereikalaujama infiltruoti 50 procentų visuomenės atstovų. Tai kodėl gi į visuomeninę komisiją turi būti infiltruojami „specialistai“? Atsakymas aiškus. Visuomeninės komisijos trukdo valdininkams ir „specialistams“ niokoti mūsų istorinius miestų centrus. Todėl ir stengiamasi į jas infiltruoti „specialistus“, kad šie neleistų priimti visuomenei naudingų įstatymų, kad „specialistai“ ir toliau veikdami išvien su piniguočiais galėtų istoriniuose miestų centruose statyti ką tik panorės.

 3. Žodis ministras reiškia „tarnas“.
  Jo pavaduotoja – „tarnaitė“.
  Abiems laikas būtų įsitėmyti, kad ponas yra Tauta, o ne Tautą apvogę (kitokių mūsuose nėra) „oligarchai“.
  Kodėl JAV ir kitur nėra Kultūros ministerijos?
  Taupo lėšas ir popierių, nesudaro terpės korupcijai.

 4. Architektai, restauratoriai, istorikai yra anot Gedimino K prostitutes.
  Susibure i 5 zmoniu grupele ir pasivadine visuomenine organizacija jie jau tampa grynuoliais, teisuoliais ir nepakaltinamais. Ir priedo igyja teise visus kitus – ypac ekspertus – isvadinti prostitutemis.

  Naujas verslo planas. Paprasta, pigu ir efektyvu.

 5. senas rašo: „Daug svarbiau ivesti tvarka, kad visi pabaigti rekonstrukcijos ar restauracijos objektai butu ivertinami nepriklausomu ekspertu, mokslininku, kritiku ir viesai skelbiami. Pagal tuos ivertinimus derinantys projektus pareigunai ir objektu autoriai rinktu reitinginius taskus. Uz prastus reitinginius rezultatus butu siaurinamos licencijos architektams, o pareigunai butu zeminami pareigose“.

  Viskas lyg gerai, tik kur tų „nepriklausomu ekspertu, mokslininku, kritiku“ gauti? Gal iš Ugandos importuoti? Nes Lietuvoje tokių vargu ar pavyks rasti. Todėl lieka vienintelis civilizuotose visuomenėse išbandytas kelias- visuomenės kontrolė. Kitaip viskas liks kaip dabar- sunku atskirti, kur ekspertas, o kur prostitutė…

 6. Daug svarbiau ivesti tvarka, kad visi pabaigti rekonstrukcijos ar restauracijos objektai butu ivertinami nepriklausomu ekspertu, mokslininku, kritiku ir viesai skelbiami. Pagal tuos ivertinimus derinantys projektus pareigunai ir objektu autoriai rinktu reitinginius taskus. Uz prastus reitinginius rezultatus butu siaurinamos licencijos architektams, o pareigunai butu zeminami pareigose.
  Kol nebus vertinami rezultatai, tol viskas virs tusciom kalbom ir tusciom pastangom.

 7. Visi be išimčių materialiu, socialiniu ir dvasiniu požiūriu geriau gyvenantys sociuumai vystėsi link platesnio visuomenės dalyvavimo priimant visai visuomenei svarbius sprendimus. Prisiminkite garsiuosius Šveicarijos referendumus, faktą, kad statistinis skandinavas yra keliolikos visuomeninių organizacijų narys, faktą, kad JAV net prokurorai yra renkami, o kiekviena psichiatrijos klinika seniai turi visuomeninius priežiūros komitetus. Net iš esmės totalitarinėje Rusijoje sėkmingai ir realiai veikia prisiekusiųjų teismai. Žodžiu, alternatyva viena: arba daugiau demokratijos visose visuomeninio gyvenimo srityse, arba gravitacija link kimčeniriškos Korėjos ir lukašenkinės Baltarusijos. Kiekvienam rinktis…

 8. Aš iš viso nieko nenoriu. Man gerai ir taip. Tik parašiau, kaip, mano galva, būtų geriau…

 9. nesuprantu jaunojo mafijozo inirsio. padalino komisijose vietas puse specialistams, puse visuomenininkams. tai apie koki nusalinima cia sukaujate, ponas gediminai? norite viska kontroliuoti? pasiulykit savo visuomenines kontroles paslaugas santariskiu klinikai ir pamatysit medicinos specialistu reakcija.

 10. Štai tam ir reikalinga visuomenės kontrolė. Praktika rodo, kad uždaros, savo gerbūviu suinteresuotos profesinės, verslo ar valdžios grupuotės nekontroliuojamos visuomenės anksčiau ar vėliau išsigimsta. Taip dažnu atveju ir nutiko su architektais, paveldosaugininkais ir visų galų ir galiukų ekspertais. Galima konstatuoti kategoriškai: nuo viešojo intereso gynimo siekiantys nušalinti visuomenę „specialistai“ ir „ekspertai“ yra suinteresuoti užbalzamuoti išsigimusią korumpuotą sistemą…

 11. Sako, archeologai, restauratoriai, architektai suinteresuoti statybų užsakymais. Tai jie bent turi kompetencijos juos tinkamai įgyvendinti. Nes dabartinė specialistų stokojanti vietinė mafija suinteresuota tik statybų vykdymu arba vienintelis įmanomas jų patarimas departamentui – daryti negalima nieko.

 12. Šiukštu, prie švento architektūros burtininkų vigvamo negalima prileisti nei kunigaikščių, nei kiemsargių, nei kitų nepašvęstųjų. Neduokdie, bloga akim dar kas nužiūrės, konkuruojančiai sektai- STT praneš. Burtininkų beigi šamanų materialinė padėtis dėl to sublogs. Kelionėms į Tailandą ir Amerikas šlamančių ims stigti. Kas tada?

 13. Manau,į komisiją reikia įtraukti kunigaikštį Vilgaudą.

 14. as is vis nesuprantu sito triuksmo prasmes. 50/50 pats teisingiausias vietu paskirstymo budas. cia man atrodo ne ten ietys lauzomos gerbiami paveldo myletojai.

 15. Vieša paslaptis, kad prie paveldo griovimo labiausiai prisideda architektūros specialistai bei paveldo ekspertai (kas dažnu atveju yra vienas ir tas pats). Kas paneigs, kad nusikaltėlių gaujų nariai nėra kriminalinio pasaulio specialistai? Tai gal pagal analogiją atskieskime prokuratūras daškiniais ir šmikiniais? Ar tai nebūtų racionalu, pone Gelūnai? Linkėjimai Laužikienei…

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Vilniaus senamiestis

HERITAS’19: 2-oji tarptautinė kultūros paveldo pažinimo, tvarkybos ir technologijų paroda

2019 gegužės 2Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje prasideda tarptautinė kultūros paveldo pažinimo, tvarkybos ir technologijų paroda „Heritas“. Antrą kartą organizuojamas nemokamas renginys tęsia sėkmingą pirmųjų metų praktiką ir pagrindinį dėmesį skiria

Žybartas Simonaitis

NETEKOME ŽYBARTO SIMONAIČIO: Vieno žymiausių Lietuvos architektų-restauratorių

2019 balandžio 151 KomentarasPILOTAS.LT

Praeitą savaitę mirė vienas žymiausių Lietuvos architektų-restauratorių – Žybartas Simonaitis (Simanavičius, iki 1994 m.), palikęs ryškų pėdsaką nacionalinėje paveldo architektūroje. Ž.Simonaitis buvo inteligentiškas, visuomeniškai aktyvus

infostatyba

STATYBŲ DUOMENYS – VIEŠAI: Dokumentai prieinami kiekvienam gyventojui

2019 balandžio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) informacinėje sistemoje „Infostatyba“ viešai skelbia savivaldybių administracijų išduotų statybą leidžiančių dokumentų duomenis, prie prašymų išduoti statybos leidimus statytojų

Gedimino 27

MARIJA DRĖMAITĖ: Gedimino pr.27 yra vienas geriausių Vilniaus tarpukario pastatų

2019 kovo 224 KomentaraiJulija Reklaitė

Administracinio pastato Vilniuje, Gedimino pr.27 pirmojo aukšto perimetrinis įstiklinimas sukėlė nemažai triukšmo. Viešojoje erdvėje kilo diskusijos, neigiamas išvadas pateikė Vilniaus regioninė architektūros taryba, nestigo architektų

Naugarduko pilis

U-PAVELDAS: Lietuviški istoriniai pėdsakai užsienyje

2019 vasario 122 KomentaraiPILOTAS.LT

Visuose pasaulio žemynuose yra gausu lietuviškų ženklų iš skirtingų istorinių laikotarpių. Ne paslaptis, kad nemaža dalis kultūros paveldo turtų, iškilių asmenybių, vėliau kūrusių toli nuo

C.Rebelo, S.Martins

PAVELDAS IR TURIZMAS: 4-asis Baku tarptautinis architektūros konkursas

2019 sausio 15Be komentarųPILOTAS.LT

Rengiamas 4-asis Baku tarptautinis architektūros konkursas, kurį organizuoja Azerbaidžano respublikos kultūros ministerija ir Azerbaidžano architektų sąjunga. Tarptautinės architektų sąjungos (UIA) remiamo pastarojo konkurso prizinis fondas

Kūrybinės dirbtuvės Klaipėdoje

ALTERNATYVA PRIEMIESČIŲ DRIEKAI: Klaipėdoje įvyko kūrybinės dirbtuvės

2019 sausio 9Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdos miesto savivaldybė, pradėdama rengti didelės teritorijos mieste susisiekimo specialųjį planą, surengė kūrybines dirbtuves, į kurias įtraukė miesto visuomenę, architektūros bendruomenę ir nekilnojamojo turto plėtotojus.

Antistiklainiai

VISUOMENĖ IR MIESTAS: Pokalbis su architektu-ekspertu Jonu Jakaičiu

2018 spalio 162 KomentaraiPILOTAS.LT

Architektas-ekspertas prof. Jonas Jakaitis Vilniuje, Architektūros fondo paskaitoje diskutuos apie visuomenės aktyvumo miesto erdvinio formavimo procese problemą. Renginys nemokamas. Spalio 18 dieną (ketvirtadienį) 20 val.

Europa Nostra

EUROPA NOSTRA 2019: Laukiama paraiškų kultūros paveldo apdovanojimams

2018 spalio 1Be komentarųPILOTAS.LT

Valstybinė kultūros paveldo komisija, tarptautinės organizacijos „Europa Nostra“ narė, pakvietė dalyvauti atrankoje 2019 metų „Europa Nostra“ organizacijos apdovanojimui gauti. Paraiškas gali teikti kultūros paveldo ekspertai,

Karininkų ramovė

PRAEITIS SUSITINKA ATEITĮ: Europos paveldo dienos siūlo atrasti Šimtmečio paveldą

2018 rugsėjo 18Be komentarųPILOTAS.LT

Įvairiuose Lietuvos miestuose bei miesteliuose rengiamos kasmetinės Europos paveldo dienos. Minint ypač svarbią Lietuvai datą – atkurtos Lietuvos nepriklausomybės šimtmetį – nuo jos nenutols ir

Belmonto užtvanka

PAVILNIŲ PARKO AKCENTAS: Baigta tvarkyti pernai byrėjusi Belmonto užtvanka

2018 rugpjūčio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje jau galima mėgautis atnaujinta populiaria poilsio vieta prie Belmonto užtvankos pačioje Pavilnių regioninio parko širdyje. Čia ką tik baigta tvarkyti dar pernai avarinės būklės

Demokratija

SAVAIME GERAI NEBŪNA: Demokratija baigiasi, ne sprogimu, o inkštimu

2018 rugpjūčio 92 KomentaraiDonatas Puslys

„Šitaip ir baigias pasaulis / Ne sprogimu – inkštimu“, – savo eilėraštyje „Tuščiaviduriai žmonės“ rašė Thomasas Stearnsas Eliotas. Kiek perfrazuotos šios eilės tinka ir apibendrinti

Šv. Jurgio bažnyčia

RESTAURACINIAI ATRADIMAI: Kauno Šv. Jurgio bažnyčios zakristijoje – unikali sieninė tapyba

2018 gegužės 171 KomentarasPILOTAS.LT

Jau 9 metus į priekį etapais juda Kauno Bernardinų vienuolyno ir Šv. Jurgio Kankinio bažnyčios pastatų komplekso tvarkybos darbai. Restauruojant senąją bažnyčios zakristiją, ką tik

Heritas

NAUJAS POŽIŪRIS Į PAVELDĄ: 1-oji tarptautinė kultūros paveldo tvarkybos ir technologijų paroda

2018 gegužės 16Be komentarųPILOTAS.LT

Paroda „Heritas“ siūlo naują žvilgsnį į kultūros paveldą, jo tvarkybą, problematiką ir informaciją apie šią sferą. Jos tikslas – po vienu stogu suburti kultūros paveldo

Vilniaus rotušė

PAVELDAS IR VIEŠA KOMUNIKACIJA: Tarptautinis seminaras Vilniaus rotušėje

2018 gegužės 15Be komentarųPILOTAS.LT

Flamandų regiono vyriausybė, Vilniaus miesto savivaldybė ir Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra rengia seminarą, skirtą urbanistiniam paveldui ir viešai komunikacijai. Pagrindinis seminaro pranešėjas – Flandrijos vyriausiasis

Novotelis

VIEŠUMO SVARBA: Skelbiama diskusija dėl projektų derinimo su visuomene

2018 balandžio 25Be komentarųPILOTAS.LT

Neseniai parengtame STR projekte siūloma išplėsti sąrašą visuomenei svarbių statinių, kurių projektiniai pasiūlymai būtų derinami su visuomene. Atsižvelgdami į tai, Lietuvos architektų rūmai inicijuoja viešą

Kazbėjų tiltas

UŽSTOJO VISUOMENĖ: Nugriauti planuotam tiltui suteikta teisinė apsauga

2018 balandžio 111 KomentarasPILOTAS.LT

Visuomenės iniciatyva gali jei ne išsaugoti kultūros vertybę, tai bent apginti nuo visiško sunaikinimo bei užtikrinti jos teisinę apsaugą. Prie Kultūros paveldo departamento veikianti pirmoji

Kačerginės piliakalnis

NEŽINOMAS PAVELDAS: Knygos apie baltų piliakalnius pristatymas

2018 sausio 31Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuva – piliakalnių kraštas. Tai daugiau nei archeologiniai objektai. Tai dalis lietuvių istorinės savasties, kuri atsispindi ir folklore, literatūroje, dailėje. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje

Malūnas

ŠIAURĖS SPARNAI: Intriguojantis Pasvalio krašto paveldas

2017 lapkričio 29Be komentarųPILOTAS.LT

Pasvalio krašto muziejus kartu su partneriais siekia aktualizuoti Pasvalio krašto vėjo malūnų istorinį paveldą. Rytoj šia tema Pasvalyje rengiama konferencija, diskusija ir paroda. Muziejus kartu

Kalnaberžės dvaras

KALNABERŽĖS DVARO SUGRĮŽIMAS: Pradedamas tvarkyti iš politiko perimtas dvaras

2017 rugpjūčio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Imamas gaivinti užmirštas Kėdainių rajono kultūros paveldo objektas – Kalnaberžės dvaro sodyba. Panevėžio apygardos teismo sprendimu ir Lietuvos Respublikos apeliacinio teismo nutartimi apleisti ir neprižiūrimi

staty_vn_170600_e01_xxx

STABDOMOS STATYBOS ŽVĖRYNE: Statybos leidimas medinuko vietoje – neteisėtas

2017 birželio 61 KomentarasPILOTAS.LT

Išskirtinėje Vilniaus vietoje prie Neries dar visai neseniai stovėjo XX amžiaus pradžią menantis medinis dvarelis – buvusi generalgubernatoriaus vasaros rezidencija. Bendrovė „VIA Sportas“, ciniškai nugriovusi

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

VERIASI UNESCO DURYS: Kauno tarpukario architektūra ant Pasaulio paveldo slenksčio

Stiprėja Kauno viltys patekti į Pasaulio paveldo elitą. Neseniai paaiškėjo, kad į prestižinį UNESCO Pasaulio paveldo statusą pretenduojanti antrojo šalies miesto tarpukario modernioji architektūra įtraukta

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

PAVELDOSAUGININKAI SUJUDO: Formuojamas saugotinų objektų sąrašas

Plačiai visuomenėje nuskambėjęs architektų K.Pempės ir G.Ramunio Kelių policijos pastato (1985 m.) Giraitės g., Vilniuje, atvejis, atrodo, pagaliau išjudino paveldosaugininkus. Pastato ginti stojusios architektūros bendruomenės

kurnenu_mokykla

SUSIRŪPINĘ ALYTAUS MOKSLININKAI: Tarpukarinę L.Radziukyno mokyklą būtina išsaugoti

Prie Alytaus-Simno kelio, Kurnėnų kaime pagal Amerikos lietuvio inžinieriaus Lauryno Radziukyno projektą bei jo lėšomis 1936 metais buvo pastatyta gana neįprastos architektūros mokykla. Tuo metu

images_straipsniu_foto_4739_pavel_di_160900_e01_xxx

EUROPOS PAVELDO DIENOS://DAUGIAU KAIP 200 RENGINIŲ VISOJE LIETUVOJE

Visoje Lietuvoje 23-iąjį kartą vyks Europos paveldo dienos. Šių metų tema „Kultūros paveldas ir bendruomenės“ ragins paklausti, koks yra bendruomenių vaidmuo, išsaugant ir puoselėjant kultūros