images_phocagallery_Tit_braza_pamin_110220

VALSTYBĖS VADOVŲ ĮAMŽINIMO KONKURSAS// LAIMĖJO BALČIŪNŲ GRUPĖ

Birželį mirus prezidentui Algirdui Mykolui Brazauskui, imta rūpintis, kaip ateityje derėtų pagerbti valstybės vadovus. Nutarus, kad jie bus laidojami Antakalnio kapinėse Vilniuje, kilo sumanymas įrengti prezidentų panteoną. Nutarta skelbti konkursą ir tuo pačiu sukurti A.M.Brazausko kapavietės projektą. Konkursas vyko labai vangiai – buvo paimtos vos kelios konkurso sąlygos.

Konkurso sąlygose nurodyti projektų vertinimo kriterijai buvo du: bendros valstybės vadovų laidojimo vietos sutvarkymo idėjos originalumas ir reprezentatyvumas valstybiniu požiūriu bei prezidento A.M.Brazausko kapavietės sutvarkymo vertė. Praeitą savaitę iš pristatytų šešių projektų, vertinimo komisija išrinko laimėtoją. 

Kaip pranešė Kultūros ministerija, pirmoji vieta ir 10.000 Lt premija, skirta individualios įmonės "Tado Balčiūno architektūros biuras" skulptoriui Kęstui Balčiūnui, architektui Tadui Balčiūnui ir architektei Kristinai Balčiūnaitei. Jų projektas – Valstybės vadovų atminimo įamžinimas tam skirtoje alėjoje. Valstybės vadovų alėjai numatyta vieta –  tarp Sausio 13-osios ir Nepriklausomybės akto signatarų palaidojimo vietos Antakalnio kapinėse. A.M.Brazausko kapavietę sudarytų granitinė platforma ir pailgas pjedestalas su metaline prezidento galva.
 "Komisija vienabalsiai sutarė dėl pirmosios vietos. Laimėjo perspektyviausia vystymui konsepcija. Pagal konkurso sąlygas, projektų autoriai dar turi teisę per 15 dienų ginčyti komisijos sprendimą. Taigi, tikslus projektas atsiras po tų keliolikos dienų. Tuomet laimėjęs projektas bus ir tikslinamas, ir plėtojamas, atsižvelgiant į išsakytas komisijos pastabas", – po posėdžio sakė komisijos pirmininkas Kultūros ministras Arūnas Gelūnas.  
Antroji vieta ir 8.000 Lt premija paskirta UAB "Architektūros linija" architektui Gintarui Čaikauskui ir skulptoriui Vidmantui Gylikiui, kurie siūlė lakoniškai ir rezervuotai įrengti vadovų kapus. Vieninteliu išskirtiniu akcentu taptų granito kryžius.
Trečioji vieta ir 5.000 Lt premija paskirta UAB "Projektavimo ir  restaurtavimo instituto" architektei Giedrei Miknevičienei ir skulptorei profesorei Daliutei Matulaitei. Šiame variante buvo siūloma juodus antkapius šalies vadovams statyti ant raudono granito, o kiekvienam kapui būtų parinktas atskiras šalies vadovo vaizdavimas. Visa kalno kompozicija nuo Sausio 13-osios aukų kapų iki kalno viršaus būtų užbaigta kolumbariumu.
Kaip praneša Kultūros ministerija, projektų vertinimo komisiją sudarė: Kultūros ministras Arūnas Gelūnas, Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas Gintautas Blažiūnas, Respublikos Prezidento vyriausioji patarėja Virginija Būdienė, Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotojas Česlovas Juršėnas, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto plėtros departamento direktorius Artūras Blotnys, Lietuvos dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys, Vilniaus universiteto profesorė Viktorija Daujotytė-Pakerienė, Lietuvos dailininkų sąjungos pirmininkas Eugenijus Nalevaika, A.M. Brazausko duktė Audronė Usonienė.

Komentarai

 1. koks voras išdygo Marijampolėje šitai trijulei “padirbėjus“ čiaudėt norisi ………..

 2. nei balciunas skulptorius neij brazauskas tas del ko verta dizkutuoti …

 3. total crap ir pinigų švaistymas, bet labai puikiai atskleidžia AMB dvasią, siųlyčiau pasižiūrėti Kenedžio įamžinimo vietą http://www.visitingdc.com/virginia/kennedy-grave-site.htm

 4. Na,jei ant kaktos pjautuvas ir kujis-tai jau geriau?

 5. Kam ant kaktos uždėtas kryžius, tam tinka jis visur kitur.
  CHA

 6. Pirmos vietos laimėtojų projektas kelia labai keistas asocijacijas-stulpas su galvos skulptūra viršuje.Gal išties protingiau realizuoti antros vietos laimėtojų darbą,kryžius-paminklas būtų kuklesnis ir prasmingesnis.

 7. Is tikro – tenka pripazinti, kad autoriai gana neblogai atskleide AMB charakteri.

 8. Viskas logiška – didžiausiam Lietuvos kyšininkui stalinistinis paminklas. Prie Kremliaus sienos panašių pilna.

 9. Išskirtiniai išskirtinių arealai – taipogi su žydkrikščioniškais kryžiais ar šiurpulingom galvom…
  Nejau nieko neįmanoma kitkaip sugalvoti – padaryti ?
  Aš – nežinočiau, tačiau – yra tam kūrybingų žmonių – specų.
  Gal pasodinti po medį ? Gal, gal, nežinau…

 10. Net gaila pasidarė valstybės vadovų, kai žinai šalia ko teks gulėt. O pati panteono idėja, toks vaizdas, kad suniveliuos visus vadovus, sustatys į vieną gretą, nors vienas rūpinosi savo gerove, o kitas (kiti) – valstybės reikalais.

 11. Visiems gerai žinoma, kad tiek Kaune Petrašiūnų, tiek Vilniuje Antakalnio kapinėse yra mirusiųjų hierarchinis suskirstymas. Nežinau kodėl taip yra. Gal todėl, kad patogiau būtų surasti vieno ar kito asmens kapą, gal pabrėžti mirusiojo vertę ar dar kaip nors.
  Viena aišku, kad žmonėms sunku atsiplėšti nuo žemiškųjų vertybių net ir mirties akyvaizdoje kaip Egipto faraonų laikais.
  Jei kalbėti apie konkurso rezultatus, man nepriimtina pirmąją vietą užėmųsiųjų kūrėjų pasiūlyta nei idėja, nei jos sprendimai.
  Jūs įsivaizduokite, kaip tokie “ obeliskai „, “ pjedestalai“, sudarkys visų kapinių vaizdą! Antakalnio kapinės neturėtų virsti skulptūrų ir tuo labiau, visai atsitiktinų, parkeliu.
  Pažiūrėkite, Sausio 13-osios aukų atminimas įamžintas viena, visą apibendrinančia skulptūra, su šalia iškaltomis visų kritūsiųjų pavardėmis, o kaip gražiai atrodo laukas pilnas vienodų kryžių kritusiesiam už Lietuvos nepriklausomybę, kodėl ir dabar negalėtų būti kokia nors viena prezidento instituciją apibendrinanti meninė skulptūra, o visų į amžinąjį poilsį išėjusiųjų šalies vadovų kapvietės būtų vienodos, o ne taip kaip šiuo atveju- ant kuolo „pamauta“ geležinė galva, kitam vėl kažin kokia… Juk tauta išsirenka patį patį, kuris jos manymu yra geriausias, vadinasi- visi vienodai geri.
  Labai graži tradicija Kaune. Prezidentūros kiemelyje pastatyta kiekvieną prezidentą vaizduojanti skulptūra, kodėl ši tradicija negali būti tęsiama? Nesvarbu, kad tai – prieškario prezidentai, juk, Lietuva viena.
  Pas mus vyrauja tendencija- jokių tradicijų, dviratį išrasime naujai.
  Tokia garbinga komisija, o toks blogas pasirinkimas.
  Labai apgailestauju…

 12. Privalu gerbti savo valstybės vadovą, net jei už jį nebalsavai. Kol nebus gerbiama prezidento (premjero, ministro, mero…) institucija, tol po purvą ir maurosim 🙁

 13. jei tauta , parvaziavusi is sibiro , stato paminkla tiems kas juos ten isveze , taij gal jus cia , ponaij kurybiniai , veltuij gincinates kokis skulptorius iskals ta veida arba , dar juokingiau – kryziu … juokdariai ir gelunaij ir caikauskaij ir balciunaij ir kiti kam taij kelia malonuma .

 14. Tautai reikia valdovų, reikia kulto, reikia mumijų. Pageidautina – vienoje vietoje.
  Ir dar tautai reikia, kad nebrangtų alus.
  Ura tovarišči!

 15. Man is principo nepriimtinas toks panteonu kurimas vargseje musu zemeleje. Turejom Kariu panteona su visais CK sekretoriais… Ar vaizduote ir iprociai toliau nesiekia?

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Partizanų vadas Adolfas Ramanauskas-Vanagas

LIETUVOS VALSTYBĖS VADOVAS: A.Ramanausko-Vanago paminklo ir antkapio konkursas

2019 spalio 311 KomentarasPILOTAS.LT

Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija rengia atvirą anonimišką konkursą paminklo ir antkapio Adolfui Ramanauskui-Vanagui skulptūrinei-architektūrinei idėjai sukurti ir įgyvendinti. Paminklas ir antkapis Lietuvos valstybės vadovui iškils

Vaižgantas

PAMINKLAS DIDŽIAJAM LIETUVIUI: J.Tumas-Vaižgantas Vytauto Didžiojo bažnyčios šventoriuje

2019 rugsėjo 23Be komentarųPILOTAS.LT

Kaune, Vytauto Didžiojo (Švč.Mergelės Marijos Dangun Ėmimo) bažnyčios šventoriuje atidengtas paminklas vienai ryškiausių XX amžiaus Lietuvos asmenybių. Gedimino Piekuro bronzinė skulptūra, vaizduojanti kunigą, trumpam prisėdusį

šiaulių Prisikėlimo aikštė

PAMINKLAS „TAUTOS LAISVEI“: Šiauliai paskelbė atvirą idėjos konkursą

2019 balandžio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Apie Lietuvos laisvės įamžinimą seniai galvojantys Šiauliai ką tik paskelbė paminklo „Tautos laisvei“ idėjų atvirą anonimini konkursą. Projekto tikslas – miesto centro urbanistinės struktūros pagrindinės

Prisikėlimo aikštė

PAMINKLAS TAUTOS LAISVEI ŠIAULIUOSE: Prieškonkursinės diskusijos prasideda

2019 vasario 12Be komentarųLiudas Pastanga

Šiauliai netrukus skelbs paminklo Tautos laisvei Prisikėlimo aikštėje idėjų konkursą. Parengiamieji konkurso renginiai ir diskusijos prasideda. Jau šiandien, antradienį šiauliečių laukia susitikimas–diskusija „Tautos laisvė ir

Laisvės paminklas Šiauliuose

TAUTOS LAISVĖ IR REIKŠMĖ: Diskusija apie paminklo Šiauliuose idėją

2019 vasario 11Be komentarųPILOTAS.LT

Šiaulių miesto savivaldybė pagaliau pradėjo įgyvendinti ilgai puoselėjamą paminklo Tautos laisvei idėją. Šia proga rytoj Saulės mieste rengiamas susitikimas-diskusija su dr. Dainiumi Razausku ir menotyrininku

Kauno pilies tiltas

ARCHITEKTŲ RŪMAI: Nerekomenduoja dalyvauti tilto prie Kauno pilies konkurse

2018 rugpjūčio 232 KomentaraiPILOTAS.LT

Architektų rūmai išplatino žinią architektams dėl Kauno savivaldybės paskelbto Pėsčiųjų tilto prie Kauno pilies konkurso, kuris turi rimtų ydų, dėl kurių dalyvavimas konkurse yra labai

Stasys Eidrigevičius

STASIO EIDRIGEVIČIAUS MENŲ CENTRAS: Panevėžys kviečia architektus pasitarti

2018 kovo 165 KomentaraiPILOTAS.LT

Panevėžio miesto savivaldybė kviečia architektus į pasitarimą dėl Stasio Eidrigevičiaus Menų centro konkurso. Kaip jau rašė portalas Pilotas.LT, ką tik Panevėžio savivaldybė paskelbė architektūrinį konkursą: 

Stasys Eidrigevičius

STASYS IR PANEVĖŽYS KYLA: Paskelbtas ambicingo menų centro konkursas

2018 kovo 1315 KomentarųPILOTAS.LT

Panevėžys paskelbė architektūrinį konkursą Stasio Eidrigevičiaus menų centrui suprojektuoti, kuriam rengėsi daugiau nei metus. Po intensyvių pasiruošimo darbų, įskaitant architektūrines kūrybines dirbtuves, praeitą pavasarį nuodugniai

Paminklas broliams Vileišiams

PAMINKLAS BROLIAMS VILEIŠIAMS: Prasidėjo Valstybės atkūrimo 100-mečio renginiai

2018 vasario 86 KomentaraiPILOTAS.LT

Sostinėje Valstybės atkūrimo 100-mečio renginių programą pradėjo Tado Kosciuškos gatvės skvere, prie Neries atidengtas paminklas didiesiems tautiškumo skatintojams – broliams Petrui, Jonui ir Antanui Vileišiams.

Oskaras Hansenas

O.HANSENAS IR ATVIRA FORMA: Apie grasiąją koncepciją ir galimą Vilniaus įtaką

2018 sausio 311 KomentarasPILOTAS.LT

Londono universiteto Birkbeko koledžo lektorė Katarzyna Murawska-Muthesius skaitys paskaitą Nacionalinės dailės galerijos auditorijoje. Bus pasakojama apie Oskaro Hanseno „Atviros formos“ koncepciją ir Auschwitzo paminklo konkurso

Sėlių 48

ATVIRAS IDĖJŲ KONKURSAS: Žalioji „Citus“ būstinė Vilniuje

2017 lapkričio 293 KomentaraiPILOTAS.LT

Bendrovė„Citus“ kartu su Lietuvos architektų sąjunga (LAS) rengia atvirą administracinės paskirties pastato Sėlių gatvėje, Vilniuje projekto konkursą. Pagal LAS Architektūrinių konkursų nuostatus organizuojamo konkurso prizinis

Vytauto Didžiojo paminklas

VALSTYBĖS ŠIMTMEČIUI ARTĖJANT: Veliuonoje restauruotas Vytauto Didžiojo paminklas

2017 spalio 11Be komentarųPILOTAS.LT

Minint 500-tąsias Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto mirties metines, 1930-aisiais Veliuonoje iškilo paminklas Vytautui Didžiajam. Restauratorius Kęstutis Norkūnas neseniai baigė restauruoti šį skulptoriaus Apolinaro Šimkūno tuometinį

Kauno bienalė

GINČYTINA ATMINTIS: XI Kauno bienalė imasi kontroversiškos paminklų temos

2017 rugpjūčio 304 KomentaraiPILOTAS.LT

Užaugusi ant tekstilinių „pamatų“, Kauno bienalė tolsta nuo savo šaknies – laki tarpdiscipliniškumo erdvė šiemet imasi kontraversiškos paminklo ir įpaminklinimo temos. Bienalės atidarymo savaitgalį tyrėjai

Laisvės paminklo restauracija

YRA IR NĖRA: 11-oji Kauno bienalė gvildens paminklo problematiką

2017 liepos 25Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno bienalė – vienas didžiausių meno renginių šalyje, antrajame šalies mieste vykstanti jau daugiau nei 20 metų. Šį rudenį menininkus iš įvairių šalių sukviesiantis 11-asis

Dainavos partizanų paminklas

PAGERBS DAINAVOS PARTIZANUS: Alytaus savivaldybė laukia paminklo projektų

2017 birželio 19Be komentarųPILOTAS.LT

Alytaus savivaldybė nuo pavasario vykdo paminklo Dainavos apygardos partizanams 1944 –1953 m. konkursą. Pastarąjį paminklą planuojama statyti I Alytaus aikštėje. Norintys dalyvauti konkurse, dar turi

vilei_170300_e01_xxx

KAUNO POPULIZMO VĖJAI: Skulptūriškas demokratijos žaislas visuomenei

Kaune ir toliau smarkauja populizmo vėjai. Nors plačioji visuomenė bei architektų bendruomenė čia kone saugoma nuo informacijos apie rengiamus didžiuosius projektus pertekliaus, miestiečių nevengiama įtraukti

images_straipsniu_foto_4415_basan_vn_160300_e01_xxx

PAMINKLAS TAUTOS PATRIARCHUI: Paskelbtas atviras idėjų konkursas

Vilniaus savivaldybė neseniai paskelbė ilgai lauktą konkursą sukurti ir pastatyti paminklą Jonui Basanavičiui aikštėje prie Nacionalinės filharmonijos. Atvirame konkurse ji pakvietė dalyvauti kūrėjų (architektų, skulptorių)

images_pulsas_foto_4810_dirbt_kn_161000_e01_xxx

ARCHITEK(S)TŪRINIAI ĮPRASMINIMAI:// VALSTYBĖS 100-MEČIO KŪRYBINĖS DIRBTUVĖS

Kaune, Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje pagal Kauno architektūros festivalio KAFe2016 programą vyksta kūrybinės dirbtuvės „Kaunas 18+18: architek(s)tūriniai įprasminimai“. Dirbtuvės skirtos architektams, kurie buriasi į tarpdisciplinines

images_straipsniu_foto_4477_palep_kn_160400_e01_xxx

ARCHITEKTŲ NAMŲ PALĖPĖ://INTERJERO IDĖJŲ KONKURSAS JAUNIEMS ARCHITEKTAMS

Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyrius suteikė progą pasireikšti jauniesiems architektams ir architektūros studentams – paskelbė interjero idėjos konkursą. Rengiamo konkurso tikslas – surasti tinkamiausią interjero

images_straipsniu_foto_4415_basan_vn_160300_e01_xxx

APSISPRENDĖ DĖL J.BASANAVIČIAUS PAMINKLO://RENGS ATVIRĄ IDĖJŲ KONKURSĄ

Vilnius, atrodo, pagaliau galutinai apsisprendė ir nutraukė užsitęsusias diskusijas dėl paminklo dr. Jonui Basanavičiaus vietos. Sostinės Tarybos sprendimu, šis paminklas Vilniuje bus pastatytas naujai formuojamoje

images_pulsas_foto_4308_basan_pa_160200_e01_xxx

VARGAS DĖL VIETOS://DĖL J.BASANAVIČIAUS PAMINKLO NUSPRĘS IKI VASARIO 19-OSIOS

Kaip jau rašė PILOTAS.LT, 2017-aisiais minėsime lietuvių tautos patriarcho daktaro Jono Basanavičiaus mirties 90-metį, o dar po metų – Lietuvos valstybingumo, kuris be Jono Basanavičiaus

images_pulsas_foto_4160_basan_po_151100_e01_xxx

J.BASANAVIČIAUS PAMINKLAS://KOMISIJA REKOMENDUOJA STATYTI K.SIRVYDO SKVERE

2017-aisiais minėsime lietuvių tautos patriarcho daktaro Jono Basanavičiaus mirties 90-metį, o dar po metų – Lietuvos valstybingumo, kuris be patriarcho Jono Basanavičiaus yra neįsivaizduojamas, šimtmetį.

images_pulsas_foto_4031_vytau_pa_150600_e01_bra

SOCIALINIAI ESKIZAI://DISKUSIJA APIE VYTAUTO DIDŽIOJO PAMINKLO TURINĮ

Dailininkas Vytenis Jakas Kauno menininkų namuose inicijuoja diskusiją apie Vytauto Didžiojo paminklą. Bus aptartos jo kūrimo ir pastatymo aplinkybės bei išdėstyti istoriniai faktai. Vis dėlto

images_straipsniu_foto_3920_Archpeticija del LMTA konkurso_3920_tit-1_peticija

ARCHITEKTŲ PETICIJA:// PRETENZIJA ARCHSĄJUNGAI DĖL LMTA MIESTELIO KONKURSO

Grupė architektų paskelbė peticiją, kurioje Lietuvos Architektų Sąjungai keliamos pretenzijos dėl gegužės pabaigoje Vilniuje pasibaigusio Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studijų miestelio architektūros idėjų konkurso,

images_phocagallery_3437_Mazeikiu arenos konkursas baigtas_3437_Grunskis Mazeikiuose_tit

MAŽEIKIAI APDOVANOJO LAUREATUS://ARENOS ATEITIS LIKO VIEŠŲJŲ PIRKIMŲ RANKOSE

Kaip jau buvome skelbę, Mažeikių arenos architektūrinį konkursą prieš mėnesį laimėjo projektas „Kalva“ (studija AEXN ir UAB „Tiksli forma“). Vakar Mažeikių rajono savivaldybės meras Antanas