images_phocagallery_464_proce_inte_1010_proces_port_101000_pro_e01V

proce inte 1010** „PROCESSOFFICE“//KIEKVIENAS KONKURSAS – MĄSTYMO PROCESAS, KURIS PADEDA TOBULĖTI

Latvijos nacionalinio meno muziejaus rekonstrukcijos ir išplėtimo atviras tarptautinis architektūros idėjų konkursas – ko gero, reikšmingiausias šių metų architektūrinis įvykis Baltijos šalyse. PILOTAS.LT žiniomis, savo konkursines muziejaus vizijas jam pateikė 28 architektūriniai kolektyvai iš įvairių valstybių, o besidominčiųjų buvo net kelis kartus daugiau. Latvių nuostabai, šis prestižinį architektūros konkursą laimėjo jaunų Vilniaus architektų kolektyvas „Processoffice“ – Andrius Skiezgelas, Vytautas Biekša, Rokas Kilčiauskas, Marius Kanevičius, Ježi Stankevič, Austė Kuliešiūtė ir Miglė Nainytė.

Nuo konkursinių rezultatų paskelbimo prabėgus mėnesiui, iš eilinės darbinės kelionės į Rygą sugrįžę konkurso laimėtojai įtemtoje savo dienotvarkėje surado laiko atsakyti ir į PILOTAS.LT klausimus.

Iš kairės: Marius Kanevičius, Vytautas Biekša, Rokas Kilčiauskas, Andrius Skiezgelas

PILOTAS.LT: Sveikiname laimėjus vieną prestižiškiausių architektūros idėjų konkursų Baltijos šalyse! Esate dar jauni, tačiau tai ne ne pirmas jūsų kolektyvo trofėjus.

„PROCESSOFFICE“: Dėkojame už sveikinimus. Pirmą vietą tarptautiniame konkurse laimėjome pirmą kartą. „Punkto“ laikais esame laimėję Vaišvydavos gyvenamojo kvartalo konkursą. Tačiau po konkurso užsakovui pareikalavus visiškai pakeisti projektą, bandėme pasiekti geresnius ekonominius rezultatus nekeičiant „koncepto“. Deja, užsakovas nebuvo linkęs diskutuoti, todėl turėjome atsisakyti užsakymo. Norėtume pažymėti, kad pasigedome ryžtingesnės ir tuometinės Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyriaus vadovų pozicijos.

Dabar esame laimėję Lietuvos stendo architektūros iliustracijų parodoje Bolonijoje konkursą, tačiau projektavimas yra sustabdytas dėl skundo susijusio su konkurso procedūromis.

Ar anksčiau esate dalyvavę architektūrinių idėjų konkursuose Lietuvoje bei užsienyje? Kaip juose sekėsi?

Pasiryžę dalyvauti architektūriniuose konkursuose, 2001 metais susibūrėme į „Punktą“. Esame laimėję keletą prizinių vietų išskirtinių objektų konkursuose Lietuvoje. Pastaruoju metu daugiau dėmesio skyrėme viešųjų objektų konkursams užsienyje (Olandijoje, Lenkijoje, Latvijoje). Neseniai nesėkmingai dalyvavome Lenkijoje – Antro pasaulinio karo muziejaus Gdanske architektūros idėjų konkurse ir Teatro architektūros idėjų konkurse Ščecine.

Papasakokite šiek tiek apie patį „Processoffice". Ar tai tradicinė firma, ar it idėjinis klubas – savotiškas bendraminčių būrelis, pavyzdžiui, susiburiantis vien specialiai konkursams laimėti?

Atėjus laikui buvo nuspręsta „Punktą“ palikti „nesuteptą“ juridinio asmens statusu. Įvyko ir šioks toks protų nutekėjimas… Projektavimo biurą „Processoffice“ įkūrėme prieš 2007 metais. Jo branduolį sudaro architektai Vytautas Biekša, Rokas Kilčiauskas ir Marius Kanevičius. Stengiamės tęsti „Punkte“ pradėtą „kolaboracinio“ darbo tradiciją – per 3 metus esame bendradarbiavome su daugiau nei 30 architektų bei kitų sričių specialistų. Su architektu Tadu Balčiūnu esame parengę kelis projektus ir laimėję prizinių vietų konkursuose Vilniuje. Pastarųjų metų konkursus bei Latvijos nacionalinio muziejaus konkursinį projektą darėme kartu su „Punkto“ kolega Andriumi Skiezgelu.

Kaip sekėsi dirbti prie Latvijos nacionalinio meno muziejaus rekonstrukcijos konkurso projekto? Ar nebuvo noro Rygos centre trinktelėti garsiau – realizuoti „landmarkinę“ formą?

Latvijos nacionalinio meno muziejaus projektą pradėjome nuo plačios analizės. Mums svarbu buvo suprasti, kaip veikia muziejus, kokie jo būsenos aspektai yra unikalūs, koks yra muziejaus santykis su aplinka, kas jame vertingiausia, kuo šis muziejus išsiskiria iš kitų, kokia muziejaus kolekcija, kokia jo istorija, kas su muziejum yra negerai ir t.t. Stengiamės surasti kuo daugiau informacijos ir ją susisteminti.

Dabar muziejaus pastato pirmasis aukštas naudojamas pagalbinėms funkcijoms (aptarnavimui), archyvams. Jis yra prastos būklės ir visiškai neatitinka šiuolaikinio muziejaus reikalavimų, yra neprieinamas visuomenei. Muziejaus ekspozicija antrajame ir trečiajame aukštuose yra neblogai prižiūrima su nuo pastatymo 1905 metais išlikusiu originaliu dekoru, unikalia nuotaika. Palėpė – apleista ir nepasiekiama lankytojams. Muziejus neturi viešųjų funkcijų – nei kavinės, nei knygyno, nei konferencijų salės. Įvertinę visas šias aplinkybes, ir formavome pagrindines projekto gaires.

Kas, jūsų manymu, apskritai yra svarbiausia istorinėje aplinkoje projektuojant šiuolaikiškus statinius, jų dalis? Ar yra universalus receptas?

Pagrindinė projekto idėja buvo naująją muziejaus programą išspręsti taip, kad būtų galima lankytojams atverti visą esamą muziejaus pastatą. Pirmajame aukšte numatėme viešąsias funkcijas – kavinę, konferencijų sales, edukacines klases bei įkurdinant muziejaus administraciją. Antrajame ir trečiajame aukštuose nusprendėme palikti esamą ekspoziciją, o palėpėje – įrengti naujas ekspozicijų erdves. Pagalbinėms patalpoms, archyvui ir restauracinėms dirbtuvėms būtų skirtas naujas požeminis priestatas.

Dar ant stogo sumanėme įrengti apžvalgos terasą, o ties muziejaus pastatu iš parko pusės sukūrėme viešąją susitikimų erdvę į kurią atsivertų viešosios pirmojo aukšto funkcijos. Viešojoje susitikimų erdvėje pro variu dengto amfiteatro įrėmintą langą, aikštės plokštumoje būtų galima stebėti muziejaus restauracinių dirbtuvių gyvenimą.

Mūsų sėkmės receptas – kiekvieną situaciją laikyti unikalia ir pamatyti tik jai tinkamą sprendimą.

Kas rengiant konkursinį projektą buvo sunkiausia? Kaip sekėsi „susitvarkyti“ su specifine muziejaus funkcija?

Esame dalyvavę keliuose muziejų konkursuose. Kiekvienas konkursas – mąstymo procesas, kuris padeda tobulėti ir formuoja savitą patirtį. Šiai įtakos turi procese dalyvaujantys asmenys, požiūriai, kompetencijos. Šįkart mums pavyko nepulti projektuoti kol dar nežinojome ko labiausiai trūksta.

Kaip vertinate patį konkursą? Jo organizacinę, ekspertinę pusę?

Mūsų laimėjimas liudija, kad konkursas buvo skaidrus. Latviai konkursą surengė pagal tarptautinio konkurso principus. Paruošė išsamią konkursinę medžiagą anglų kalba. Pats konkursas buvo plačiai paviešintas, pakankamai skirta laiko paruošti konkursinius darbus, darbus vertino tarptautinė ekspertų komisija.

Kokia, jūsų nuomone, konkursų kultūra, lygis Lietuvoje? Ko trūksta?

Seniai įsitikinome, jog be tarptautinio bendradarbiavimo ir kompetencijos sunku priimti pažangius sprendimus. Kaimyninėse šalyse tai suprasta jau seniai ir kviestis reikalingus ekspertus jau tapo įprasta.

Kodėl Lietuvoje neieškoma kokybės konkursų keliu, o pasirenkami architektai remiantis švogeriniais ar pažinčių principais?

Tiek minėti konkursai Lenkijoje, tiek ir muziejaus konkursas Latvijoje – viešųjų pirkimų konkursai su kvalifikacijos ir kitais reikalavimais. Tačiau projektai juose renkami ne pagal kainos kriterijų. Latvijos nacionalinio muziejaus konkurso atveju, kainos vertė vertinant buvo vos 10 proc. Pavyzdžiui, Lenkijoje kaina net nėra konkurso objektas. Dėl jos tariamasi su laimėtoju po konkurso, o sąlygose nurodoma tik maksimali procentinė išraiška. Kaimyninėse šalyse visi viešieji objektai statomi pasitelkiant architektūrinius konkursus. Rygoje visiems pastatams miesto centrinėje dalyje konkursai yra tiesiog privalomi. Lietuvoje taip pat vyksta nemažai įvairios apimties viešųjų konkursų. Deja, mes jų laimėti negalime. Bandėm.

Kaip sekasi bendrauti su Rygos miestu bei muziejaus valdžia po konkurso?

Dabar ruošiamės deryboms, bendraujame su galimais partneriais. Jaučiame Rygos miesto bei muziejaus palaikymą. Vyksta konstruktyvus dialogas dėl konkursinio projekto trūkumų.

Daugelis šiame muziejaus rekonstrukcijos projekte pastebėjo anksčiau jūsų architektūroje menkiau išreikštus bruožus – subtilumą, jautrumą. Gal šis konkursinis darbas žymi „Processoffice‘o“ naujo kūrybinio etapo pradžią ir iš jūsų nebeverta tikėtis drąsių konsolių ir plakatiškų architektūrinių sprendimų?

Kiekvienas projektas reikalauja konkrečios architekto pozicijos. Nemėgstame formalios kalbos architektūroje, labiau koncentravomės į šiam projektui savitų problemų sprendimą.

Kokie jūsų kolektyvo artimiausi kūrybiniai planai?

Į ateitį žiūrime optimistiškai.

Ką apskritai norėtute suprojektuoti (ir realizuoti)?

Ką nors… gero.

To jums ir linkime. Ačiū už pokalbį.

 

Kalbėjosi Almantas Bružas.

 

"Processoffice" projekto aiškinamasis raštas.

Komentarai

  1. Nuoširdžiai sveikinu nugalėtojus ir manau, jog viešoje erdvėje labai reikėtu aptarti šią mintį: …“Kaimyninėse šalyse visi viešieji objektai statomi pasitelkiant architektūrinius konkursus. Rygoje visiems pastatams miesto centrinėje dalyje konkursai yra tiesiog privalomi.“

  2. gera pradzia – puse darbo. ner cia ko kuklintis. jeigu idejos nereikalingos lietuvoj, reikia jas eksportuoti. sekmes, berniukai!

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

skrydžių valdymo bokštas

AMBICINGAS KONKURSAS RYGOJE: Oro uosto bokštas laukia pasaulio architektų

2017 gruodžio 132 KomentaraiPILOTAS.LT

„Broliukai“ latviai toliau kelia Baltijos šalių architektūros konkursų kartelę. Jie ką tik paskelbė Rygos naujo skrydžių valdymo bokšto idėjos konkursą, kurio prizinis fondas siekia 80.000

Jūrų muziejus

AKVARIUMO EKSPOZICIJA ATSIVERIA Užbaigta jūrų muziejaus rekonstrukcija

2017 gruodžio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Savaitgalį Lietuvos jūrų muziejuje surengtas specialus renginys „Forto fantomas“ ne tik atvėrė ilgai lankytojų lauktą objektą, bet ir užbaigė Klaipėdos, kaip Lietuvos Kultūros sostinės metus.

LEGO House

LEGO KULTO CENTRAS: Danai baigia statyti garsiųjų kaladėlių muziejų

2017 rugsėjo 5Be komentarųPILOTAS.LT

Danijoje baigiamas statyti naujas tarptautinis vaikų traukos centras – LEGO muziejus. Šiuolaikinės danų architektūros lyderio Bjarke Ingelso firmos BIG suprojektuoto pastato atidarymas įvyks jau rugsėjo

Nacionalinis Latvijos muziejus

LATVIJOS ARCHITEKTŪRA 2016: Geriausių architektūros darbų paroda

2017 birželio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungoje rengiama geriausių 2016 metų Latvijos architektūros darbų paroda. Tai puiki proga pamatyti kaimynų architektūrines naujienas bei susidaryti bendrą vaizdą apie jų architektūrines

Janis Dripe

ATVYKSTA ARCHITEKTAS J.DRIPE: Pristatys Latvijos architektūrinį peizažą ir diskutuos

2017 gegužės 41 KomentarasPILOTAS.LT

Vyresni dar atsimena laikus, kai architektas Janis Dripe vadovavo Latvijos valstybės Kultūros ministerijai. Giliau besidomintieji miestų plėtra žino, jog už savo naująsias statybas jam bene

muzie_tu_170400_e01_xxx

MEDINĖ DĖLIONĖ TURKIJOJE: K.Kuma nusilenkė istorijai, tradicijoms, masteliui

2017 balandžio 251 KomentarasPILOTAS.LT

Nūdieną siedamas su tradicijomis, vienas savičiausių šiuolaikinių Japonijos architektų – Kengo Kuma – dažnai išradingai išnaudoja medienos galimybes. Ką tik jo paviešintame Odunpazari modernaus meno

staty_mmc_170400_e01_xxx

MMC MUZIEJAUS STATYBOS: Paskelbta antrojo etapo pradžia

2017 balandžio 191 KomentarasPILOTAS.LT

Vilniuje, buvusio kino teatro „Lietuva“ vietoje ką tik iškilmingai pradėtas antrasis Modernaus meno centro (MMC) statybos etapas. Į šaltiniuotą Pylimo gatvės gruntą jau įkasti pirmieji

H. Af Klint, arch. Snohetta

SUNKUS KELIAS Į PRIPAŽINIMĄ: Švedijoje stringa H. af Klint muziejaus projektas

2017 balandžio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Neseniai paaiškėjo, jog žinoma Norvegijos architektūros firma „Snohetta“ Švedijoje projektuoja vėlai pripažintos menininkės ir mistikės Hilmos af Klint (1862-1944) muziejų. Vis dėlto apie 7 mln.

muzie_vv_170300_e01_xxx

ATNAUJINS ŽEMĖS GELMIŲ BIBLIOTEKĄ: Rekonstrukcijai – per 2 mln. eurų

2017 kovo 61 KomentarasPILOTAS.LT

Avarinės būklės Žemės gelmių informacijos centras Vievyje per trejus metus turėtų visiškai atsinaujinti. Tikimasi, kad po rekonstrukcijos čia plūstelės gerokai daugiau lankytojų. Per 2 mln.

17-01-expo_johannes-arro-12

NEIŠDILDOMA ETNOGRAFINĖ KELIONĖ: Estijos nepriklausomybės jubiliejaus belaukiant

2017 vasario 24Be komentarųArtūras Karka

Šiandien, vasario 24 dieną Estija švenčia savo nepriklausomybės dieną. Iki nepriklausomybės 100-mečio, estai, beje, kaip ir mes, jau skaičiuoja paskutinius metus. Nors iki iškilmingosios datos

ryga_ze_170100_e01_xxx

IKONIŠKAS ŽENKLAS KIPSALAI: Rygos parodų centro išplėtimo konkursas

Tarptautinius architektūrinius konkursus pamėgusi Latvija, šio demokratiško idėjų paieškos būdo neketina atsisakyti. Vienas iš konkursų šiuo metu nagrinėja išskirtinę Rygos vietą – Kipsalos salą. Rygos

images_phocagallery_4762_zumth_baze_1609_4762_zumth_po_160900_e02_xxx

BEYELER FONDAS BAZELYJE://MUZIEJAUS IŠPLĖTIMAS PATIKĖTAS PETERIUI ZUMTHORUI

Šveicarijoje įsikūręs privatus meno fondas „Fondation Beyeler“ neseniai paskelbė, kad muziejaus išplėtimas yra patikėtas architektui Peteriui Zumthorui. Statinys numatytas privačiame Iselin-Weber parke ir bus mažesnis

images_phocagallery_4632_ryga_konk_1607_4632_ryga_ko_160700_e01_xxx

„RAIL BALTICA“ KEIČIA RYGĄ://ATVIRAS NAUJO TILTO IR STOTIES PLĖTROS KONKURSAS

Latviją kertanti tarptautinė geležinkelio vėžė „Rail Baltica“ žada permainas pačiame Rygos centre. Latviai rengia atvirą tarptautinį konkursą, kurio dalyviai kviečiami pateikti naujo tilto bei kuriamo

images_phocagallery_4612_ermit_muzi_1606_4612_ermit_es_e02_xxx

ERMITAŽO MUZIEJUS BARSELONOJE://TIKIMASI 0,5 MLN. LANKYTOJŲ PER METUS

Barselona jau po 3 metų pakvies į Ermitažo muziejų. Būtent tokius planus ką tik paviešino projekto iniciatoriai ir užsakovai. Pakrantėje numatytas naujasis Katalonijos sostinės kultūros

images_phocagallery_4594_adjay_latv_1606_4594_tit3_adjay_e02_xxx

LATVIŲ MODERNAUS MENO MUZIEJUS//KONKURSĄ LAIMĖJO ADJAYE BIURAS IŠ LONDONO

Latvijos Modernaus meno fondo muziejaus konkursą Rygoje ką tik laimėjo Adjaye architektų biuras iš Londono su latviškais partneriais, architektų biuru AB3D. Kaip skelbėme anksčiau, viename

images_phocagallery_4589_ikea_muzi_1606_4589_ikea_muz_160600_e02_xxx

70 METŲ KEIČIANT PASAULĮ://ŠVEDIJOJE ATIDAROMAS „IKEA“ MUZIEJUS

Švedijos baldų ir buities prekių milžinas „Ikea“ iš esmės pakeitė ne vien pasaulinę baldų rinką, bet ir eilinių žmonių buitį. Pažymėdami savo veiklos 70-metį, pirmosios

images_phocagallery_4575_vitra_muzi_1606_4575_e01_xxx

PAPRASČIAU NEBŪNA://NAUJASIS „VITROS“ MIESTELIO EGZEMPLIORIUS – IT 60-ŲJŲ SANDĖLIS

Vokietijoje įsikūręs dizaino muziejus „Vitra“ ką tik pristatė naują savo korpusą – „Schaudepot“. Žinomų šveicarų architektų „Herzog & de Meuron“ suprojektuotas architektūros objektas yra gana

images_phocagallery_4533_latvi_apdo_1605_4533_tit-2 gada balva

AUKŠTAS LATVIJOS ĮVERTINIMAS://ARCHITEKTŪROS APDOVANOJIMAS LIETUVIAMS!

Dievai žino, kiek mūsų architektūrinis gyvenimas būtų voliojęsis tarp dviejų kraštutinumų – neadekvataus gyrimosi “laiką lenkiančiais” stiklainiais ir mazochistinės saviplakos, bučiuojant šlepetes kiekvienam libeskindui –

images_phocagallery_4457_vikin_muzi_1604_4457_vikin_mu_160400_e01_xxx

VIKINGŲ ŽIEDAS://OSLO VIKINGŲ LAIVŲ MUZIEJAUS KONKURSĄ LAIMĖJO DANAI

Norvegijoje ką tik baigėsi Vikingų laivų muziejaus išplėtimo architektūros idėjų konkursas. Aplenkęs per 100 architektų bei jų grupių iš įvairių pasaulio šalių, šį konkursą laimėjo

images_phocagallery_4433_muzie_latv_1604_4433_muzie_lv_e00_xxx

LATVIŠKAS IŠŠŪKIS://JAUNI LIETUVIAI RYGOJE ĮGYVENDINO MUZIEJAUS PROJEKTĄ

Kai jaunų ir ambicingų Vilniaus architektų biuras „Processoffice“ prieš 6 metus ištrūko į tarptautinius architektūros vandenis – laimėjo architektūros konkursą rekonstruoti Latvijos meno muziejų –

images_phocagallery_4388_pazin_cent_1603_4388_prezi_vn_160300_e02_xxx

PILIETIŠKUMO GALERIJA://PAŽANGUS VALSTYBĖS PAŽINIMO CENTRAS PREZIDENTŪROJE

Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos, kovo 11-osios, išvakarėse Prezidentūros teritorijoje atidaromas šiuolaikiškas Valstybės pažinimo centras. Šią Lietuvos pilietiškumo galeriją kūrė daugiau kaip 40 skirtingų sričių specialistų

images_phocagallery_4337_muzie_norg_1602_4337_muzie_no_160200_e02_xxx

LIAUDIES MUZIEJUS NORVEGIŠKAI://ŠIUOLAIKIŠKAS RUMSDALĖS KULTŪROS ŽIDINYS

Vasario pradžioje Norvegijos ministrė pirmininkė Erna Solberg Norvegijos vakarinėje dalyje iškilmingai atidarė liaudies muziejų „Romsdalsmuseet“. Naujas šiuolaikiškas statinys užbaigtas statyti simbolišku metu, nes su Rumsdalės

images_pulsas_foto_4094_libes_po_151000_e01_xxx

MODERNAUS MENO CENTRAS://MUZIEJŲ PROJEKTUOJA DANIELIS LIBESKINDAS

Modernaus meno centras (MMC) ką tik pasidalino netikėta žinia, jog MMC muziejų projektuos pasaulinio lygio architektūros žvaigždė dekonstruktyvistas Danielis Libeskindas. Skelbiama, kad firma „Studio Libeskind“,

images_straipsniu_foto_3874_greit_lt_140300 _bra

KELIŲ MUZIEJAUS KONKURSAS://KONKURUOJA 13 PROJEKTŲ

PILOTAS.LT vasaros pradžioje rašė apie atvirą Kelių muziejaus teritorijos sutvarkymo ir pastato projekto architektūrinės koncepcijos konkursą, rengiamą Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos. Su

images_phocagallery_3983_vango_muzi_1509_3983_e01

SKAIDRUS MUZIEJAUS ŽENKLAS://VAN GOGH MUZIEJUS GAVO PAŽANGŲ ĮĖJIMĄ

Amsterdame, Van Gogh‘o muziejuje ką tik įrengtas išraiškingas stiklinis įėjimas. Elipsės plano stiklinių sienų bei konstrukcijų paviljoną pagal japonų architekto Kisho Kurokawa‘os eskizą operatyviai suprojektavo