images_phocagallery_464_proce_inte_1010_proces_port_101000_pro_e01V

proce inte 1010** „PROCESSOFFICE“//KIEKVIENAS KONKURSAS – MĄSTYMO PROCESAS, KURIS PADEDA TOBULĖTI

Latvijos nacionalinio meno muziejaus rekonstrukcijos ir išplėtimo atviras tarptautinis architektūros idėjų konkursas – ko gero, reikšmingiausias šių metų architektūrinis įvykis Baltijos šalyse. PILOTAS.LT žiniomis, savo konkursines muziejaus vizijas jam pateikė 28 architektūriniai kolektyvai iš įvairių valstybių, o besidominčiųjų buvo net kelis kartus daugiau. Latvių nuostabai, šis prestižinį architektūros konkursą laimėjo jaunų Vilniaus architektų kolektyvas „Processoffice“ – Andrius Skiezgelas, Vytautas Biekša, Rokas Kilčiauskas, Marius Kanevičius, Ježi Stankevič, Austė Kuliešiūtė ir Miglė Nainytė.

Nuo konkursinių rezultatų paskelbimo prabėgus mėnesiui, iš eilinės darbinės kelionės į Rygą sugrįžę konkurso laimėtojai įtemtoje savo dienotvarkėje surado laiko atsakyti ir į PILOTAS.LT klausimus.

Iš kairės: Marius Kanevičius, Vytautas Biekša, Rokas Kilčiauskas, Andrius Skiezgelas

PILOTAS.LT: Sveikiname laimėjus vieną prestižiškiausių architektūros idėjų konkursų Baltijos šalyse! Esate dar jauni, tačiau tai ne ne pirmas jūsų kolektyvo trofėjus.

„PROCESSOFFICE“: Dėkojame už sveikinimus. Pirmą vietą tarptautiniame konkurse laimėjome pirmą kartą. „Punkto“ laikais esame laimėję Vaišvydavos gyvenamojo kvartalo konkursą. Tačiau po konkurso užsakovui pareikalavus visiškai pakeisti projektą, bandėme pasiekti geresnius ekonominius rezultatus nekeičiant „koncepto“. Deja, užsakovas nebuvo linkęs diskutuoti, todėl turėjome atsisakyti užsakymo. Norėtume pažymėti, kad pasigedome ryžtingesnės ir tuometinės Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyriaus vadovų pozicijos.

Dabar esame laimėję Lietuvos stendo architektūros iliustracijų parodoje Bolonijoje konkursą, tačiau projektavimas yra sustabdytas dėl skundo susijusio su konkurso procedūromis.

Ar anksčiau esate dalyvavę architektūrinių idėjų konkursuose Lietuvoje bei užsienyje? Kaip juose sekėsi?

Pasiryžę dalyvauti architektūriniuose konkursuose, 2001 metais susibūrėme į „Punktą“. Esame laimėję keletą prizinių vietų išskirtinių objektų konkursuose Lietuvoje. Pastaruoju metu daugiau dėmesio skyrėme viešųjų objektų konkursams užsienyje (Olandijoje, Lenkijoje, Latvijoje). Neseniai nesėkmingai dalyvavome Lenkijoje – Antro pasaulinio karo muziejaus Gdanske architektūros idėjų konkurse ir Teatro architektūros idėjų konkurse Ščecine.

Papasakokite šiek tiek apie patį „Processoffice". Ar tai tradicinė firma, ar it idėjinis klubas – savotiškas bendraminčių būrelis, pavyzdžiui, susiburiantis vien specialiai konkursams laimėti?

Atėjus laikui buvo nuspręsta „Punktą“ palikti „nesuteptą“ juridinio asmens statusu. Įvyko ir šioks toks protų nutekėjimas… Projektavimo biurą „Processoffice“ įkūrėme prieš 2007 metais. Jo branduolį sudaro architektai Vytautas Biekša, Rokas Kilčiauskas ir Marius Kanevičius. Stengiamės tęsti „Punkte“ pradėtą „kolaboracinio“ darbo tradiciją – per 3 metus esame bendradarbiavome su daugiau nei 30 architektų bei kitų sričių specialistų. Su architektu Tadu Balčiūnu esame parengę kelis projektus ir laimėję prizinių vietų konkursuose Vilniuje. Pastarųjų metų konkursus bei Latvijos nacionalinio muziejaus konkursinį projektą darėme kartu su „Punkto“ kolega Andriumi Skiezgelu.

Kaip sekėsi dirbti prie Latvijos nacionalinio meno muziejaus rekonstrukcijos konkurso projekto? Ar nebuvo noro Rygos centre trinktelėti garsiau – realizuoti „landmarkinę“ formą?

Latvijos nacionalinio meno muziejaus projektą pradėjome nuo plačios analizės. Mums svarbu buvo suprasti, kaip veikia muziejus, kokie jo būsenos aspektai yra unikalūs, koks yra muziejaus santykis su aplinka, kas jame vertingiausia, kuo šis muziejus išsiskiria iš kitų, kokia muziejaus kolekcija, kokia jo istorija, kas su muziejum yra negerai ir t.t. Stengiamės surasti kuo daugiau informacijos ir ją susisteminti.

Dabar muziejaus pastato pirmasis aukštas naudojamas pagalbinėms funkcijoms (aptarnavimui), archyvams. Jis yra prastos būklės ir visiškai neatitinka šiuolaikinio muziejaus reikalavimų, yra neprieinamas visuomenei. Muziejaus ekspozicija antrajame ir trečiajame aukštuose yra neblogai prižiūrima su nuo pastatymo 1905 metais išlikusiu originaliu dekoru, unikalia nuotaika. Palėpė – apleista ir nepasiekiama lankytojams. Muziejus neturi viešųjų funkcijų – nei kavinės, nei knygyno, nei konferencijų salės. Įvertinę visas šias aplinkybes, ir formavome pagrindines projekto gaires.

Kas, jūsų manymu, apskritai yra svarbiausia istorinėje aplinkoje projektuojant šiuolaikiškus statinius, jų dalis? Ar yra universalus receptas?

Pagrindinė projekto idėja buvo naująją muziejaus programą išspręsti taip, kad būtų galima lankytojams atverti visą esamą muziejaus pastatą. Pirmajame aukšte numatėme viešąsias funkcijas – kavinę, konferencijų sales, edukacines klases bei įkurdinant muziejaus administraciją. Antrajame ir trečiajame aukštuose nusprendėme palikti esamą ekspoziciją, o palėpėje – įrengti naujas ekspozicijų erdves. Pagalbinėms patalpoms, archyvui ir restauracinėms dirbtuvėms būtų skirtas naujas požeminis priestatas.

Dar ant stogo sumanėme įrengti apžvalgos terasą, o ties muziejaus pastatu iš parko pusės sukūrėme viešąją susitikimų erdvę į kurią atsivertų viešosios pirmojo aukšto funkcijos. Viešojoje susitikimų erdvėje pro variu dengto amfiteatro įrėmintą langą, aikštės plokštumoje būtų galima stebėti muziejaus restauracinių dirbtuvių gyvenimą.

Mūsų sėkmės receptas – kiekvieną situaciją laikyti unikalia ir pamatyti tik jai tinkamą sprendimą.

Kas rengiant konkursinį projektą buvo sunkiausia? Kaip sekėsi „susitvarkyti“ su specifine muziejaus funkcija?

Esame dalyvavę keliuose muziejų konkursuose. Kiekvienas konkursas – mąstymo procesas, kuris padeda tobulėti ir formuoja savitą patirtį. Šiai įtakos turi procese dalyvaujantys asmenys, požiūriai, kompetencijos. Šįkart mums pavyko nepulti projektuoti kol dar nežinojome ko labiausiai trūksta.

Kaip vertinate patį konkursą? Jo organizacinę, ekspertinę pusę?

Mūsų laimėjimas liudija, kad konkursas buvo skaidrus. Latviai konkursą surengė pagal tarptautinio konkurso principus. Paruošė išsamią konkursinę medžiagą anglų kalba. Pats konkursas buvo plačiai paviešintas, pakankamai skirta laiko paruošti konkursinius darbus, darbus vertino tarptautinė ekspertų komisija.

Kokia, jūsų nuomone, konkursų kultūra, lygis Lietuvoje? Ko trūksta?

Seniai įsitikinome, jog be tarptautinio bendradarbiavimo ir kompetencijos sunku priimti pažangius sprendimus. Kaimyninėse šalyse tai suprasta jau seniai ir kviestis reikalingus ekspertus jau tapo įprasta.

Kodėl Lietuvoje neieškoma kokybės konkursų keliu, o pasirenkami architektai remiantis švogeriniais ar pažinčių principais?

Tiek minėti konkursai Lenkijoje, tiek ir muziejaus konkursas Latvijoje – viešųjų pirkimų konkursai su kvalifikacijos ir kitais reikalavimais. Tačiau projektai juose renkami ne pagal kainos kriterijų. Latvijos nacionalinio muziejaus konkurso atveju, kainos vertė vertinant buvo vos 10 proc. Pavyzdžiui, Lenkijoje kaina net nėra konkurso objektas. Dėl jos tariamasi su laimėtoju po konkurso, o sąlygose nurodoma tik maksimali procentinė išraiška. Kaimyninėse šalyse visi viešieji objektai statomi pasitelkiant architektūrinius konkursus. Rygoje visiems pastatams miesto centrinėje dalyje konkursai yra tiesiog privalomi. Lietuvoje taip pat vyksta nemažai įvairios apimties viešųjų konkursų. Deja, mes jų laimėti negalime. Bandėm.

Kaip sekasi bendrauti su Rygos miestu bei muziejaus valdžia po konkurso?

Dabar ruošiamės deryboms, bendraujame su galimais partneriais. Jaučiame Rygos miesto bei muziejaus palaikymą. Vyksta konstruktyvus dialogas dėl konkursinio projekto trūkumų.

Daugelis šiame muziejaus rekonstrukcijos projekte pastebėjo anksčiau jūsų architektūroje menkiau išreikštus bruožus – subtilumą, jautrumą. Gal šis konkursinis darbas žymi „Processoffice‘o“ naujo kūrybinio etapo pradžią ir iš jūsų nebeverta tikėtis drąsių konsolių ir plakatiškų architektūrinių sprendimų?

Kiekvienas projektas reikalauja konkrečios architekto pozicijos. Nemėgstame formalios kalbos architektūroje, labiau koncentravomės į šiam projektui savitų problemų sprendimą.

Kokie jūsų kolektyvo artimiausi kūrybiniai planai?

Į ateitį žiūrime optimistiškai.

Ką apskritai norėtute suprojektuoti (ir realizuoti)?

Ką nors… gero.

To jums ir linkime. Ačiū už pokalbį.

 

Kalbėjosi Almantas Bružas.

 

"Processoffice" projekto aiškinamasis raštas.

Komentarai

  1. Nuoširdžiai sveikinu nugalėtojus ir manau, jog viešoje erdvėje labai reikėtu aptarti šią mintį: …“Kaimyninėse šalyse visi viešieji objektai statomi pasitelkiant architektūrinius konkursus. Rygoje visiems pastatams miesto centrinėje dalyje konkursai yra tiesiog privalomi.“

  2. gera pradzia – puse darbo. ner cia ko kuklintis. jeigu idejos nereikalingos lietuvoj, reikia jas eksportuoti. sekmes, berniukai!

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

Veimaro bauhauzo muziejus

NAUJOJI BAUHAUZO TRAUKA: 100 metų jubiliejų Vokietija įprasmina muziejais

Bauhauzo 100 metų jubiliejų Veimaras pažymėjo nauju muziejumi. Architektė Heike Hanada Bauhauzo gimtinėje specialiai jam suprojektavo monolitinį tūrį, kurio viduje pristatoma vienos garsiausių XX amžiaus

Processoffice

KAUNAS NAUJINS ROTUŠĘ: Projektuoti patikėta kolektyvui „Processoffice“

2018 gruodžio 12Be komentarųPILOTAS.LT

Kaunas planuoja naujinti vieną savo ryškiausių simbolių – rotušę. Ką tik paskelbta, jog parengti šio istorinio pastato atnaujinimo projektą patikėta žinomam vilniečių kolektyvui „Processoffice“, kiek

Processoffice

VYRIAUSYBĖS KULTŪROS IR MENO PREMIJA: Pretenduoja ir 3 „Processoffice“ architektai

2018 spalio 10Be komentarųPILOTAS.LT

PILOTAS.LT neseniai rašė, kad į Nacionalinių kultūros ir meno premijų laureatus šiemet pretenduoja 40 kūrėjų, tarp kurių – ir kaunietis architektas Gintaras Balčytis. Ką tik

Santakos tiltas Kaune (arch. V.Biekša, A.Galaunytė, M.Kildaitė, E.Matulaitytė, J.Malinauskas, M.Kanevičius). Foto: ©PILOTAS.LT

TILTAS PER SANTAKĄ: Rengiamas projektinių pasiūlymų viešas pristatymas

2018 spalio 48 KomentaraiArtūras Karka

Urbanistikos specialistams kone sutartinai kritikuojant Kėdainių tilto per Nemuną statybos Kaune idėją, antrojo šalies miesto savivaldybė persigalvoti neketina. Visos Lietuvos mastu unikaliame kraštovaizdyje ties Nemuno

MO muziejus

MENAS APIE MUS: Naujas muziejus prisistato MOratonu ir kolekcijos paroda

2018 spalio 2Be komentarųPILOTAS.LT

Spalį, 4 dienų renginių „MOratonu“ sostinėje duris atvers nauja Lietuvos kultūros žemėlapio erdvė – MO muziejus. Atidarymo metu bus galima ne tik apžiūrėti dar dažais

„V&A Dundee“

ŠKOTAI PRIŠVARTAVO MUZIEJŲ: Dandžio krantinėje atidaromas K.Kumos „V&A Dundee“

Škotijos Dandžio miesto krantinėje iškilmingai atidaromas pirmasis šios šalies dizaino muziejus – „V&A Dundee“. Kone 10 metų škotų lauktą ir planuotą statinį čia „prišvartavo“ žinomas japonų

„Amos Rex“

MENAS IR MIESTO KULTŪRA: Helsinkyje atidarytas privatus požeminis muziejus „Amos Rex“

2018 rugsėjo 4Be komentarųPILOTAS.LT

Helsinkyje, Lasipalatsi aikštėje ką tik atidarytas privatus požeminis meno muziejus „Amos Rex“. Naujasis muziejus sumanytas kaip vieta, kur menas susitinka su miesto kultūra. 13.000 m²

Pažinimo centras „Tartle“

NAUJAS MUZIEJUS UŽUPYJE: Per 7.000 su Lietuvos istorija susijusių meno darbų

2018 rugpjūčio 31Be komentarųPILOTAS.LT

Nuo šiol Vilniuje, Užupyje pristatomoje privačioje kolekcijoje galima gyvai pamatyti unikalias Lietuvos meno ir istorijos vertybes – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) valdovų privilegijas rašytas ant

P.Džervus, L.Bogušas

GYVENAMASIS KVARTALAS RYGOJE: Konkurso sėkmė šypsojosi lietuviams

2018 liepos 184 KomentaraiPILOTAS.LT

Rygoje neseniai įvyko atviras daugiabučių kvartalo architektūros idėjų konkursas, kuriame sėkmingai pasirodė lietuvių „Urbanistinės architektūros“ kolektyvas. Kompanijos „EfTEN capital“ konkurse Petro Džervaus ir Laimono Bogušo

K.Grigaliūnas

MUZIEJUS VISAI LIETUVAI: MO muziejus prisistato kauniečiams

2018 gegužės 302 KomentaraiPILOTAS.LT

Grandiozinę premjerą rudenį Vilniuje suplanavęs MO muziejus keliauja per Lietuvą. Vakar apsilankęs Panevėžyje, birželio 5-ąją jis numatęs prisistatyti ir kauniečiams. Jau šių metų spalio 18

Dingęs štetlas

DINGĘS ŠTETLAS: Šeduvoje pradedamas atkurti litvakų miestelis

2018 gegužės 5Be komentarųPILOTAS.LT

Šeduvoje, Radviliškio rajone pradedamas statyti litvakų miestelių istorijos, kultūros bei atminimo muziejus „Dingęs štetlas“. Pagal sumanymą, čia bus atkurtas kažkada vienos didžiausių Europoje žydų diasporos

Rygos cirkas

RYGOS CIRKUI REIKIA IDĖJŲ: Paskelbtas tarptautinis eskizinio projekto konkursas

2018 kovo 19Be komentarųPILOTAS.LT

Plėstis planuojantis „Rygos cirkas“ (SLLC Rīgas cirks) rengia savo istorinio pastato renovacijos ir teritorijos plėtros vizijos eskizinio projekto konkursą. Prizinis fondas siekia 35.000 eurų, kurių

muzie_es_180200_e03

MUZIEJUS TALINO KALĖJIME: Estai rengia komunizmo nusikaltimų muziejaus konkursą

2018 vasario 194 KomentaraiPILOTAS.LT

Estijos istorinės atminties institutas neseniai paskelbė Komunizmo nusikaltimų muziejaus tarptautinį architektūrinį konkursą. Rengiamo konkurso prizinis fondas – 40.000 eurų. Estijos istorinės atminties institutas rengia tarptautinį

skrydžių valdymo bokštas

AMBICINGAS KONKURSAS RYGOJE: Oro uosto bokštas laukia pasaulio architektų

2017 gruodžio 132 KomentaraiPILOTAS.LT

„Broliukai“ latviai toliau kelia Baltijos šalių architektūros konkursų kartelę. Jie ką tik paskelbė Rygos naujo skrydžių valdymo bokšto idėjos konkursą, kurio prizinis fondas siekia 80.000

Jūrų muziejus

AKVARIUMO EKSPOZICIJA ATSIVERIA Užbaigta jūrų muziejaus rekonstrukcija

2017 gruodžio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Savaitgalį Lietuvos jūrų muziejuje surengtas specialus renginys „Forto fantomas“ ne tik atvėrė ilgai lankytojų lauktą objektą, bet ir užbaigė Klaipėdos, kaip Lietuvos Kultūros sostinės metus.

LEGO House

LEGO KULTO CENTRAS: Danai baigia statyti garsiųjų kaladėlių muziejų

2017 rugsėjo 5Be komentarųPILOTAS.LT

Danijoje baigiamas statyti naujas tarptautinis vaikų traukos centras – LEGO muziejus. Šiuolaikinės danų architektūros lyderio Bjarke Ingelso firmos BIG suprojektuoto pastato atidarymas įvyks jau rugsėjo

Nacionalinis Latvijos muziejus

LATVIJOS ARCHITEKTŪRA 2016: Geriausių architektūros darbų paroda

2017 birželio 21Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos architektų sąjungoje rengiama geriausių 2016 metų Latvijos architektūros darbų paroda. Tai puiki proga pamatyti kaimynų architektūrines naujienas bei susidaryti bendrą vaizdą apie jų architektūrines

Janis Dripe

ATVYKSTA ARCHITEKTAS J.DRIPE: Pristatys Latvijos architektūrinį peizažą ir diskutuos

2017 gegužės 41 KomentarasPILOTAS.LT

Vyresni dar atsimena laikus, kai architektas Janis Dripe vadovavo Latvijos valstybės Kultūros ministerijai. Giliau besidomintieji miestų plėtra žino, jog už savo naująsias statybas jam bene

muzie_tu_170400_e01_xxx

MEDINĖ DĖLIONĖ TURKIJOJE: K.Kuma nusilenkė istorijai, tradicijoms, masteliui

2017 balandžio 251 KomentarasPILOTAS.LT

Nūdieną siedamas su tradicijomis, vienas savičiausių šiuolaikinių Japonijos architektų – Kengo Kuma – dažnai išradingai išnaudoja medienos galimybes. Ką tik jo paviešintame Odunpazari modernaus meno

staty_mmc_170400_e01_xxx

MMC MUZIEJAUS STATYBOS: Paskelbta antrojo etapo pradžia

2017 balandžio 191 KomentarasPILOTAS.LT

Vilniuje, buvusio kino teatro „Lietuva“ vietoje ką tik iškilmingai pradėtas antrasis Modernaus meno centro (MMC) statybos etapas. Į šaltiniuotą Pylimo gatvės gruntą jau įkasti pirmieji

H. Af Klint, arch. Snohetta

SUNKUS KELIAS Į PRIPAŽINIMĄ: Švedijoje stringa H. af Klint muziejaus projektas

2017 balandžio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Neseniai paaiškėjo, jog žinoma Norvegijos architektūros firma „Snohetta“ Švedijoje projektuoja vėlai pripažintos menininkės ir mistikės Hilmos af Klint (1862-1944) muziejų. Vis dėlto apie 7 mln.

muzie_vv_170300_e01_xxx

ATNAUJINS ŽEMĖS GELMIŲ BIBLIOTEKĄ: Rekonstrukcijai – per 2 mln. eurų

2017 kovo 61 KomentarasPILOTAS.LT

Avarinės būklės Žemės gelmių informacijos centras Vievyje per trejus metus turėtų visiškai atsinaujinti. Tikimasi, kad po rekonstrukcijos čia plūstelės gerokai daugiau lankytojų. Per 2 mln.

17-01-expo_johannes-arro-12

NEIŠDILDOMA ETNOGRAFINĖ KELIONĖ: Estijos nepriklausomybės jubiliejaus belaukiant

2017 vasario 24Be komentarųArtūras Karka

Šiandien, vasario 24 dieną Estija švenčia savo nepriklausomybės dieną. Iki nepriklausomybės 100-mečio, estai, beje, kaip ir mes, jau skaičiuoja paskutinius metus. Nors iki iškilmingosios datos

ryga_ze_170100_e01_xxx

IKONIŠKAS ŽENKLAS KIPSALAI: Rygos parodų centro išplėtimo konkursas

Tarptautinius architektūrinius konkursus pamėgusi Latvija, šio demokratiško idėjų paieškos būdo neketina atsisakyti. Vienas iš konkursų šiuo metu nagrinėja išskirtinę Rygos vietą – Kipsalos salą. Rygos

images_phocagallery_4762_zumth_baze_1609_4762_zumth_po_160900_e02_xxx

BEYELER FONDAS BAZELYJE://MUZIEJAUS IŠPLĖTIMAS PATIKĖTAS PETERIUI ZUMTHORUI

Šveicarijoje įsikūręs privatus meno fondas „Fondation Beyeler“ neseniai paskelbė, kad muziejaus išplėtimas yra patikėtas architektui Peteriui Zumthorui. Statinys numatytas privačiame Iselin-Weber parke ir bus mažesnis